Ασθένειες Βοήθεια στη χρήση του Teniazine Solution της Tafarm

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lydiaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lydiaa

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2024
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη μου φορά που γράφω στο forum.. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος χρησιμοποιήσει ξανά το φάρμακο Teniazine Solution της Tafarm. Διαβάζοντας της οδηγίες χρήσης έχω λίγο μπερδευτεί. Θα επισυνάψω και φωτογραφία για να καταλάβετε. Έχω ένα budgie με καρίνα και μου συνέστησαν να του δώσω το εξής φάρμακο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κάθε πότε να τους δίνω την αντιβίωση. 2 σταγόνες στο νερό κάθε μέρα ή μόνο για μια μέρα όπως γράφει πάνω το κουτί ;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Μου το συνέστησε ένας γνωστός μου που ασχολείται και εκείνος με πουλιά αλλά στο pet shop δεν μου έδωσαν παραπάνω πληροφορίες για το φάρμακο.
 
Άρα δε ξέρεις αν όντως έχει παράσιτα το πουλάκι.
Η θεραπεία είναι όντως για μια μέρα αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα πριν το δώσεις να δει το πουλάκι κάποιος πτηνίατρος?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη μου φορά μου γράφω στο forum! Λοιπόν.. το budgie μου έχει καρίνα και μου συνέστησαν να του δώσω Teniazine Solution της Tafarm. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος εχει χρησιμοποιήσει το εξής φάρμακο και ξέρει κάθε πότε πρέπει να του το δίνω. Έχω μπερδευτεί αρκετά με τις οδηγίες της συσκευασίας. Θα σας επισυνάψω και φωτογραφία. Να του δίνω κάθε μέρα για θεραπεία ή μόνο μια μέρα έτσι όπως λέει πάνω; Όσες φορές έχω ξαναχρησιμοποιήσει φάρμακα της ίδιας σειράς λέει κάθε μέρα επί μία εβδομάδα. Μήπως εννοεί μόνο μια μέρα για πρόληψη; Στην συγκεκριμένη περίπτωση το δικό μου παίρνει την αντιβίωση για θεραπεία και όχι πρόληψη. Ευχαριστώ!
Η καρινα ειναι συμπτωμα και οχι ασθενεια
Το σκευασμα που αναφερεις οπως και ολα τα όμοια του δινεται για μια μερα
Και δεν ειναι αντιβιωση.
Επισης το καθε φαρμακο εχει την δοσολογια του και τον τροπο εφαρμογης του. Δεν ειναι ιδια ολα τα προιοντα μια εταιρειας τα ιδια ουτε προοριζονται για την ιδια παθηση
[automerge]1721668042[/automerge]
1721668030388.png

[automerge]1721668183[/automerge]
2 σταγονες σε 50 ml νερο για μια μερα. Στο φρεσκο νερο το πρωι βαζεις την δοσολογια που πρεπει και την επομενη μερα το πρωι το πετας και βαζεις νερο καθαρο

 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vasia24

Έχει εμφανίσει όλα τα συμπτώματα.. όπως διάρροια, καρίνα και είναι αρκετά κακόκεφο. Σίγουρα θα το πάω στον πτηνίατρό μας σε λίγες μέρες που ανοίγει το ιατρείο γιατί έλειπε λίγο καιρό. Απλά νόμιζα ότι ίσως το βοηθήσει.
[automerge]1721668333[/automerge]
@φιλομαθης έχετε δίκιο.. δεν είναι ασθένεια. Ευχαριστώ πολύ.
 
Το φάρμακο αυτό το δίνεις σε μία δόση εφάπαξ. Ο γιατρός είναι αυτός που καθορίζει ακριβώς τη δοσολογία συχνότητα χορήγησης.

Ποιος συνέστησε το φάρμακο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Lydiaa
@Stavros Μου το συνέστησε ένας γνωστός που ασχολείται με τα πουλιά αφού του είπα τα συμπτώματα που εχει όπως καρίνα, διάρροια και αδιαθεσία. Μέχρι να επισκεφθώ πτηνίατρο το πήρα για να βοηθήσει
 
Μέχρι να επισκεφθώ πτηνίατρο το πήρα για να βοηθήσει
Μία δόση και όταν πας στον κτηνίατρο τον ενημερώνεις αναφέροντας ότι έδωσες το συγκεκριμένο φάρμακο.
 
Back
Top