Αναπαραγωγή Βοήθεια στον σχεδιασμό προγράμματος αναπαραγωγής καρδερίνας

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλησπέρα σας. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια φέτος με την αναπαραγωγή της καρδερίνας. Έχω 2 ζευγάρια εκτροφής και θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σκέφτομαι να αγοράσω τα προϊόντα της oropharma κατά την περίοδο της προετοιμασίας και να ακολουθήσω το πρόγραμμα το οποίο διάβασα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πρόγραμμα-χρήσης-προϊόντων-oropharma.36032/
Που είναι καλύτερα να χρησιμοποιουμαι το calci lux και το ferti vit στην αυγοτροφη ή στο νερό;

Ποια εποχή πρέπει να αρχίσουμε να δίνουμε περισσότερο αυγοτροφη;

Να σας πω πως η εκτροφή είναι εξωτερική.
 
Γιάννη διάβασέ τα με προσοχή, θα σε καλύψουν πλήρως:

Αναπαραγωγή καρδερίνας σε κλουβί
Εκτροφή και αναπαραγωγή καρδερίνας
Η αναπαραγωγή της καρδερίνας

Που είναι καλύτερα να χρησιμοποιουμαι το calci lux και το ferti vit στην αυγοτροφη ή στο νερό;
Στην τροφή.
 
Τα έχω διαβάσει αρκετές φορές, και εννοείται ότι θα συνεχίσω να τα διαβάζω. Τα πουλιά τα έχω με χώρισμα τώρα. Πότε πρέπει να αρχίσω να δοκιμάζω το ζευγάρι αν ταιριάζει;
Μήπως πρέπει να αρχίσω σιγά σιγά να τραβάω το χώρισμα;
 
Η προετοιμασία ξεκινά από τέλη Φεβρουαρίου; Από αυτή τη περίοδο και μετά θα αρχίσω να δίνω μεγαλύτερη ποικιλία σπόρων; Αυγοτροφή ξεκινάω να δίνω καθημερινά από ποιόν μήνα και μετά;
 
Καλησπέρα σας. Μετά από δοκιμή 3 εβδομάδων με την αυγοτροφή orlux gold patee για καρδερίνες βλέπω ότι δεν υπάρχει αποδοχή από τα πουλιά. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη για καρδερίνες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κατά την άποψή μου, στο τέλος του Γενάρη είναι καλά να ξεκινήσεις.
Μετά από δοκιμή 3 εβδομάδων με την αυγοτροφή orlux gold patee για καρδερίνες βλέπω ότι δεν υπάρχει αποδοχή από τα πουλιά
Αν δεν νιώσουν την ανάγκη που θα τους επιβάλλει η εποχή, δύσκολα θα δοκιμάσουν κάτι που δεν υπήρχε στη φύση τους 1-2 γενιές πριν. Τα ιθαγενή στη χώρα μας σε συνθήκες εκτροφής λειτουργούν ακόμη με το ένστικτο και όχι με τη συνήθεια, όπως τα καναρίνια για παράδειγμα.

Βιάζεσαι και η βιασύνη είναι ο χειρότερος οδηγός σε αυτήν την περίπτωση.
 
Καλησπέρα! Λένε ότι στη φύση οι καρδερίνες αρχίζουν να γίνονται ζευγάρια,όταν ανθίζουν οι αμυγδαλιές,οπότε τότε ίσως να είναι κ καλή στιγμή να τα ενώσεις! Όπως κ να έχει σου εύχομαι καλή επιτυχία κ να αποκτήσεις πανέμορφα γαρδελακια!
 
@Γιάννης 83 Είναι νωρίς ακόμα...δεν υπάρχει λόγος να βιαζεσαι.
Θα σου έλεγα να εκμεταλλευτεις το επόμενο διάστημα ώστε να τα μάθεις να τρώνε βραστό αυγό. Είναι πιο απλό σαν διαδικασία ειδικά αν έχεις 1-2 ζευγάρια. Ο,τι και να σου προτείνουμε από αυγοτροφη δε σημαίνει ότι θα γίνει αποδεκτή και από τα δικα σου και ούτε γίνεται να πάρεις με τη σειρά και να δοκιμάζεις ο,τι κυκλοφορεί.
Μάθε τα να τρώνε αυγό και σιγα-σιγα μπορείς να το ανακατεύεις και με κάποια αυγοτροφη.
 
Καλησπέρα σας. Κατά την περίοδο προετοιμασίας της αναπαραγωγής χρειάζεται αυγοτροφή μόνιμα να υπάρχει στο κλουβί;

Ευχαριστώ.
 
Όχι, σταδιακά απλά θα αυξάνεις τη συχνότητα έως 4-5 φορές την εβδομάδα. Όταν θα έχουν μωρά, τότε ναι, εφόσον οι γονείς την καταναλώνουν, καλό θα είναι να υπάρχει μόνιμα αυγοτροφή στο κλουβί.
 
@Γιάννης 83 μιλάμε για τα πουλιά που αναφέρεις εδώ:
@Stavros οι καρδερινες θα είναι εκτροφής (1αρσενικο - 1 θηλυκό) τις οποίες τις περιμένω από βδομάδα.

Αν ναι, πρέπει να φωτογραφίσεις τα δαχτυλίδια τους και να αναφέρεις τα στοιχεία τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top