Γενικά Βοήθεια σχετικά με το φύλο και την ηλικία των budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nassago
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nassago

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Σόφια
Αγόρασα πριν 8 ημέρες 2 Budgies, τα οποία προσαρμόστηκαν πολύ εύκολα στο δωμάτιο των παιδιών.
Μη έχοντας καμία προηγούμενη εμπειρία, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το φύλο και την ηλικία τους με βάση την φωτό που επισυνάπτω.
Θέλω επίσης να τονίσω, πως πριν την αγορά, αλλά και αυτές τις 8 ημέρες, η ιστοσελίδα σας με βοήθησε πολύ σε διάφορες απορίες που είχα.
Σας ευχαριστώ.
Par-1.webpPar-2.webp
 
@giannisvlg Οχι ακριβώς κλουβί. Ουσιαστικά είναι ελέυθερα στον χώρο από την δεύτερη μέρα τους στο σπίτι.
Αυτό που φαίνεται στις φωτό είναι ενα παλίο έπιπλο που υπήρχε στο σπίτι, το οποίο στο πάνω μερος του εχει ενα μεγάλο χωρο για μπαρ μάλλον. Για ποτά και ποτήρια.
Εβγαλα τα τζάμια από μπροστά, κάλυψα τον καθρέπτη με χαρτόνι, τους έβαλα και μερικά κλαδιά και εξοικιώθηκαν αμέσως.
[automerge]1613831407[/automerge]
@marapo σ' ευχαριστώ.
Οι φωτό βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες σε ανάλυση. Πάντως ο χαλινός του γαλάζιου είναι καφέ-μωβ και του πράσινου τείνει προς το γαλάζιο.
[automerge]1613831988[/automerge]
Par-3.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπον πρεπει να πάρετε ενα κλουβακι κλειστο που θα ειναι ο χωρος των πουλιων για να μην υπαρξουν προβληματα οπως πολλα μελη εδω μεσα που τα εχασαν απο ενα παραθυρακι!
 
Συμφωνώ ότι είναι 2 θηλυκά. Το γαλάζιο δεν παραπέμπει απαραίτητα σε αρσενικό, τα αρσενικά έχουν πιο έντονο μπλε χρώμα στο χαλινό το οποίο μπαίνει μέχρι μέσα στα ρουθούνια. Γενικά, λευκά ρουθούνια (όχι χαλινός, μόνο τα ρουθούνια) σημαίνει θηλυκό.

Μπορούμε να δούμε την κατασκευή μέσα στην οποία ζουν ώστε να εκφράσουμε γνώμη για την καταλληλότητά της? 🙂
 
8 με 9 μηνων περιπου
Νομίζω είναι μικρότερα, οι ραβδώσεις από το κεφάλι φαίνονται αχνά ακόμα και τα μάτια είναι κατάμαυρα, πρέπει να είναι κάτω από έξι μηνών αν δεν κάνω λάθος
[automerge]1613838287[/automerge]
Απλά με προβληματίζει το καφέ χαλινο στο ένα...
 
@Φοίβος Σ' ευχαριστώ. "οτι κι αν είναι, αρσενικά ή θηλυκά, το ίδιο τα αγαπάμε.
Είναι πλέον μέλη της οικογένειας μας, κυριολεκτικά.
Και ως μέλη της οικογένειας, δεν ζουν σε κλουβί.
Είναι ελεύθερα στο ένα δωμάτιο και έχουν εξοικιωθεί πλήρως και με τον χώρο και με τα παιδιά.
Απλά τους έβαλα 3 κλαδιά σε ένα παλιό έπιπλο όπου πηγαίνουν για υπνο το βράδυ.
Θα ανεβάσω φυσικά φωτό αύριο.
 
Και ως μέλη της οικογένειας, δεν ζουν σε κλουβί.
Διαφωνώ. Είναι πολλοί οι κίνδυνοι. Πριν καμια εβδομάδα είπαμε ακριβώς τα ίδια σε ένα άλλο μέλος που είχε την ίδια γνώμη με εσένα και δεν πέρασαν ούτε 2-3 μέρες μέχρι να χάσει το ένα. Δυστυχώς τα σπίτια μας, όσο και να το προσπαθήσουμε, δεν είναι το ασφαλέστερο περιβάλλον για να ζουν μόνιμα ελεύθερα. Χρειάζεσαι ένα μεγάλο άνετο κλουβί τύπου ζευγαρώστρας για να έχεις 2 υγιή και ασφαλή πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχουν περάσει περίπου 40 ημέρες μαζί μας.
Σ' αυτό το διάστημα έχουν εξοικιωθεί πλήρως με τον χώρο και με εμάς.
Τους αρέσει (ειδικά στο πράσινο) ένα συγκεκριμένο τραγούδι (7 νάνοι στο s/s Cyrenia) του Θ. Μικρούτσικου, με το οποίο αρχίζουν να τραγουδούν πάντα.
Ομως ακόμη δεν είμαι σίγουρος για το φύλο τους.
Το γαλάζιο μπατζι άλλαξε πλήρως χρώμα στον χαλινό τις τελευταίες 8 ημέρες.
Από καφέ έγινε πολύ ανοιχτό γαλάζιο.
Δεν ξέρω αν βοηθάει το βιντεάκι που παραθέτω στο λινκ για να ρίξουμε και πάλι μια ματιά...

 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top