Φροντίδα Βοηθάνε οι ηλεκτρολύτες στην περίοδο προετοιμασίας αναπαραγωγής στα καναρίνια;

Κώστα, πώς προέκυψε αυτή η απορία σου; Πες μας αν θέλεις, ποιος είναι ο λόγος που σε έκανε να προβληματίζεσαι γι' αυτό το θέμα;
 
εχω ενα σκευασμα(δεν ξερω αν κανει να πω ονομα) που επανω αναφερει σε περιοδο αναπαραγωγης 2 φορες την εβδομαδα. Επειδη ειχα διαβασει οτι το χορηγουμε σε αρρωστα πουλια και σε στρεςς για αυτο μου εκανε εντυπωση
 
στην συσκευασια επανω που αναφερει το προγραμμα αναφερεται σε περιοδο αναπαραγωγης οπου και διπλασιαζεται η δοσολογια απο 1μλ/500 νερο σε 2μλ/500 νερο
 
Φιλε μου γενικα αν εχεις υγειες πουλια δεν χρειαζετε τιποτα απο φαρμακευτικα παρα μονο καλη ποιοτικη τροφη οπου αυτη με την σειρα της λειτουργη σαν φαρμακο/ασπιδα για τους δυνατους οργανισμους
 
σε αυτο εχεις ενα δικιο. Καθε μερα βλεπεις και ενα καινουριο σκευασμα. Πολλα απο αυτα ειναισχεδον ιδια!
 
Προσπάθησα (λίγο χαλαρά, δεν επέμεινα δηλαδή) να βρω τη σύσταση στο διαδίκτυο, και στην αρχή δεν..., έπειτα προέκυψε αυτό... https://landmark-sl.weebly.com/uploads/3/7/8/7/37879851/landmark_6ptixo_birds.pdf, στο οποίο φαίνεται και η σύσταση του σκευάσματος (κάτω στην προτελευταία στήλη).
Χωρίς να είμαι και ειδικός, δεν θα έλεγα ότι μου φάνηκε και απαραίτητο για ένα υγιές θηλυκό που κλωσσά
 
Όταν υπάρχει υγεία στα πουλιά δε χρειάζεται να προσθέσουμε κανένα σκεύασμα προκειμένου να παρουσιαστούν έτοιμα στην αναπαραγωγή τους.
Πέραν του ότι συμφωνώ απόλυτα με το παρπάνω, να πω πως οι Ηλεκτρολύτες χρησιμοποιούνται σαν σκεύασμα μετά από θερπαεία με αντιβίωση για να επαναφέρουν στα σωστά επίπεδα τη χλωρίδα του εντέρου νομίζω. Για την διατροφική προετοιμασία πριν την αναπραγωγή οι περισσότεροι συτσήνουν βιταμίνες (κυρίως Βιτ. Ε) αλλά προσωπικά προτιμώ να δίνω έξτρα σπόρους, βότανα, λαχανικά και φρούτα κάνοντας τη διατροφή τους πλούσια με φυσικό τρόπο!
 
να πω πως οι Ηλεκτρολύτες χρησιμοποιούνται σαν σκεύασμα μετά από θερπαεία με αντιβίωση για να επαναφέρουν στα σωστά επίπεδα τη χλωρίδα του εντέρου νομίζω.
Αλίκη, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οι ηλεκτρολύτες επαναφέρουν την ισορροπία κυρίως Κ/Να (καλίου - νατρίου) στον οργανισμό στην περίπτωση που αυτή έχει διαταραχθεί κατά τη διάρκεια μιας ασθένειας, όπως π.χ. Γαστρεντερίτιδας και κατά κάποιον τρόπο, αποκαθιστώντας αυτήν την ισορροπία, βοηθούν τον οργανισμό να λειτουργεί σωστά. Τα σωστά επίπεδα στη χλωρίδα του εντέρου την επιφέρουν τα προβιοτικά, μετά από αντιβίωση.
 
Back
Top