Γενικά Βοηθεια για αγορα ζακο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos83

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
εδω και λιγες μερες ψαχνω για αγορα ζακο. και θελω την γνωμη σας.
βρικα εναν 4 ετων μεγαλομενο στο χερι και, κανει πολλα σφηριγματα και λεει και λιγες λεξεις.
τιμη στα 800 ευρω απο εναν εκτροφεα στα γιαννενα; τι λετε αξιζει; η να παρω καποιο απο 6-7 μηνων εως 1 ετους;

αν τον παρω σε αυτη την ηλικεια θα καταφερω να τον κανω να με μαθει να με φοβατε και να μαθει νεες λεξεις η ειναι μεγαλος;
 
Noμίζω οτι αν ασχοληθείς μαζί του και του δείξεις αγάπη,θα είστε σούπερ!
Δεν είναι μεγάλο 4 χρόνων african gray, απλά είναι εξημερωμένος και έτσι νομίζω δε θα δυσκολευτείς πολυ!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
 
Δεν ειναι μεγαλος 4 χρονων οπως σου ειπε και η Σοφια. Εαν εχει καλο χαρακτηρα σαν πουλι τοτε ειναι μια χαρα για κατοικιδιο. Οι αφρικανικοι γκρι μαθανουνε σε ολη τους τη ζωη καινουριους ηχους και λεξεις η προτασεις.

Απο εκτροφεα τον βρηκες; Τι προελευση εχει το πουλι;
 
και εγω νομιζω οτι ειναι καλη η τιμη κ ειναι μικρουλη σχετικα κ δεν νομιζω να εχεις κανενα ιδιαιτερο προβλημα στην εκπαιδευση του αν του αφιερωσεις βεβαια το χρονο κ φυσικα την αγαπη που απαιτηται. Προσωπικα αν ειχα τη δυνατοτητα θα επαιρνα καποιο μωρακι ζακο. Γιατι θα ηθελα να το μεγαλωσω μονη μου.
 
καλο θα ηταν πριν το παρεις να το παρακολουθησεις λιγο για να δεις τον χαρακτηρα του. Μη ξεχνας πως οι παπαγαλοι δεν ξεχνουν ποτε..Αν ειναι υγιης και με καλο
χαρακτηρα παρτον.. Τα μωρα εχουν πλακα μεν στο μεγαλωμα τους αλλα και
μεγαλη θνησιμοτητα.. Και μετα..στοργη και υπομονη..
 
ευχαρηστω. 2 πραγματα ακομα με προβληματιζουν.
οτι μηπως τωρα σε αυτην την ηλικια που ειναι (4 ετων) εχει ιδη δεθει με το αφεντικο του και δεν θα μπορεσει να δεχθει ευκολα αλον κοντα του, και δευτερον εχω αντιδρασεις απο τους δικους μου στο σπιτι οτι το πουλι θα μυριζει ασχημα μεσα στο σπιτι που θα βρισκετε με το κλουβι του και οτι μπορει να μεταφερει ισως και καποιες ασθενειες. Ειναι οντως ετσι τα πραγματα;
 
Χμ... Τι ασθένεις κ μυρωδιές καλε; Εννοείται οτι αν το πουλί το πάρεις με χαρτιά θα είναι μια χαρά και μπορείς να ζητησεις να του γίνουν κ εξετάσεις πριν τον αγοράσεις κιόλα αν θες. ζήτα το απο τον εκτροφέα και αν ολα ειναι οκ προχωρα στην αγορά. Έτσι κι αλλιως καλό θα είναι να του γίνουν οι τυπικές εξετάσεις πριν το πάρεις. όσο για τις μυρωδιές αν ακολουθείς τους τυπικούς κανόνες για τη φροντίδα του πουλιού κ του κλουβιού του δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα! Όσο για το αν εχει δεθεί με τον μέχρι τωρα ιδιοκτήτη του... Τι να σου πω; σίγουρα θα νιώσει αβολα τις πρώτες μέρες και θα χρειαστεί να περάσει λίγο καιρός για να προσαρμοστεί στο νεο του σπίτι, αλλα αν του δώσεις τη προσοχή και την αγάπη που χρειάζεται δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...
 
Εδω καλο θα ηταν να πουμε τα εξεις
δεν αγοραζεις ενα παιχνιδι.. Ενα γατακι η σκυλακι εστω
αγοραζεις ενα πλασμα που πιθανον να σε συντροφεψει στην υπολοιπη ζωη σου...
μια τετοια αποφαση δεν ειναι ευκολη.. Εισαι σε θεση να αφιερωνεις πολυ
απο τον χρονο σου καθε μερα γι αυτο το πλασμα;η μετα απο λιγο θα τον βαρεθεις
και θα τον παρατησεις;να σκεφτεσαι πως ειναι ενα πλασμα νοημων που φτανει
ναναι σαν ενα πενταχρονο κακομαθημενο παιδι... Πως δεν μπορεις να τον παρατας
και να φευγεις οποτε θες.. Ειναι μια σχεση ζωης.. Αν ολα αυτα ταχεις σκεφτει..
τοτε παρτον και μη φοβασαι για αρωστειες και τετοια... Θα του δωσεις και θα σου δωσει πολλα..
 
καλησπερα και παλι,
βρικα αλον εναν ζακο 4 ετων, απο εκτροφεα. μου ειπε οτι κανει παρα πολους ηχους απο πουλια σφηριγματα κλπ, και πολυ λιγες λεξεις. επισης μου ειπε οτι τον ειχε για ζευγαρομα και τον τελευτεο χρονο τον εχει σε κλουβι εξω. ειναι ηρεμος μου ειπε αλλα αν πας κοντα του δεν ερχετε στο χερι σου αλλα ουτε απομακρινετε κιολας.
Ολα αυτα με προβληματιζουν. λετε με αυτα τα δεδομενα να μπορει να με μαθει και να εξημερωθει παλι; η να προτημισω να παρω ενα μικρο που βρικα 7 μηνων αλλα με 1350 ευρω αντι για 800 που εχει ο συγκεκριμενος;
 
παρε τον μικρό, αξιζει η διαφορά στα χρήματα γιατι όπως και να το κανουμε κανενας μεγάλος δεν θα εξημερωθεί στο σημειο που θα ειναι ενα μωρό!
 
Πρόσεξε λίγο την αγορά απο τον συγκεκριμένο ''εκτροφέα'' στα Γιάννενα... Καλύτερα να πάρεις ένα μώρο όπως σου προτείνουν και ας τον πληρώσεις και διπλό 😉

Φιλικά
 
Παρε το μωρο!
το ειχε ζευγαρωμα; Μικρο δεν ειναι 4 χρονω για ζευγαρωμα;

Μετα τα 2 ωριμαζουνε σεξουαλικα οι γκρι οποτε στα 4 μπορουνε να αναπαραχθουνε κανονικα!

Βεβαια κι εγω θα συμφωνησω με τα παιδια να αγορασεις το μωρο. Τα ενηλικα πουλια δεν ειναι ευκολη υποθεση. Ξαναειχες παπαγαλο; Συγνωμη αν το εχεις πει αλλα δε θυμαμαι. Αν παρεις το μωρο θα δεθεις πιο γρηγορα μαζι του και θα ξερεις κι εσυ το πουλι καλυτερα διοτι θα εχει μεγαλωσει στο σπιτι σου! 😉
 
οποτ να παρω το 7 μηνων που ειδα στα 1350 ευρω. Αξιζει καλυτερα λετε; η να περιμενω 2 μηνες που μου ειπε ο εκτροφεας που εχει τωρα αυγα, και μετα απο 2 μηνες κρεμα να μου δοσει στα 1200?
 
παρε το μωρο με κρεμα να το μεγαλώσεις εσυ ακομα καλυτερα αλλα κοιτα λιγο αυτο που σουπε ο inca να προσεξεις!
 
Σίγουρα όσον αφορά την εξημέρωση θα σου πω κι εγώ μωρό. Μην ξεχνάμε όμως ότι ένα μωρό συνεπάγεται μεγάλες ευθύνες και πολύωρη ενασχόληση. Αν είσαι διατεθειμένος να τα παρέχεις αυτά που χρειάζεται τότε είσαι έτοιμος!
 
καλα τι ακριβια ειναι αυτη ρε παιδια,1350?εγω θα παρω εναν 600 αλλα ειναι 3 ετων.
 
Back
Top