Φροντίδα Βοηθεια για εξωτερικη κατασκευη μπαλκονιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takiskl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Φιλοι μου γεια σας
αποφασισα να φτιαξω μια κατασκευη εξωτερικη και θα ηθελα ιδεες και βοηθεια. Να σας πω αρχικα οτι δεν τα πολυκαταφερνω γενικα στα μαστορεματα, για αυτο θα πρεπει να ειναι γενικα κατι απλο.
Το μπαλκονι ειναι δυτικο και εχω εναν αξιοποιησιμο τοιχο 1,40 πλατος και υψος αρκετο (ανω των 2,5 μετρων).
Σκεφτηκα να κανω μια κατασκευη απο element με ραφια. Κατι αναλογο ειχα παλια, αλλα σε εσωτερικο χωρο και με ειχε βολεψει αφανταστα.
Αγορασα τους οδηγους element (1,5μ.) και βασεις 24cm.
Τα πρωτα μου ερωτηματα ειναι: τι ειναι καλυτερο για εξωτερικα ραφια, ξυλινα η αλουμινιου; Tο μπαλκονι ειναι σκεπαστο φυσικα.
Ειναι καλυτερα να ειναι κλειστα και στο πλαι για το κρυο, η καλυτερα ανοιχτα και το χειμωνα να τοποθετω καποιο ναυλον;
Περιμενω με αγωνια τις ιδεες σας, μιας και απο οτι εχω καταλαβει αρκετοι απο εσας ειστε ιδιαιτερα εμπειροι σε κατασκευες.
Αυτα για αρχη για να μην σας ζαλιζω.
Επεται και συνεχεια!
Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια.
 
Συνιστω μελαμινη για οροφη, πατο, πλαινα και ραφια με καλυψη κοντρα πλακε θαλασσης στην πλάτη βολευει απιστευτα σε καθαριοτητα, απολυμανση.Ακαλυπτο μονο το μπροστινο για σιτα και ναυλον το χειμωνα
Μετρησε καλα τα κλουβια σου
και αφησε αρκετο χωρο.
Εγω για παραδειγμα ηθελα λιγο παραπανω υψος σε καθε ραφι για να βαλω φωτισμο αλλα το σκεφτηκα μετα. Επισης εαν ειχα χωρο θα εβαζα και μετακινουμενα διαχωριστικα να μην βλεπει το ενα κλουβι το αλλο κατα την περιοδο ζευγαρωματος.
Τα ραφια εαν ειναι αρκετα φαρδυτερα απο το φαρδος κλουβιου βοηθανε στο να μαζευτεται εκει η τροφη που πετανε τα πουλια.
Δηλαδη καλο ειναι το κλουβι να μοιαζει χωμενο στο ραφι

https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπαλκονι-μου.1276/

ΜΦΧ
Πανος
 
Δηλαδη φιλε μου εννοεις να κατασκευασω εξαρχης κλειστα ορθογωνια κουτια με την προσοψη μονο ελευθερη;
Συγνωμη για τις ενδεχομενως αυτονοητες ερωτησεις, αλλα οπως εγραψα και προηγουμενως ειμαι ασχετος με κατασκευες και μαστορεματα. Πρωτη φορα θα το επιχειρησω σε τετοια εκταση.
 
Φαντασου το σαν βιβλιοθηκη με πλατη
Κατα τη γνωμη μου παντα τα πλαινα και η πλατη προσφερουν μονιμη προστασια απο ρευματα
και γενικα προσφερουν αισθημα ασφαλειας στα πουλια. Προσεξε το υψος του τελευταιου ραφιου γιατι θα χρειαζεται να ανεβαινεις για προσβαση. Επισης κατω εχω βαλει ποδαρακια με ρυθμιζομενο υψος για να εχω προσβαση σε σκουπισμα και σφουγγαρισμα.
Δεν χρησιμοποιω το χαμηλοτερο ραφι παρα για τροφες και λοιπα

Κλειστα ορθογωνια κουτια που θα μπαινουν μεσα τα κλουβια ειναι το ιδανικο για μενα σε μπαλκονι
χοντρο πλαινο και ραφι και αναμεσα στα κλουβια λεπτο μετακινουμενο χωρισμα προαιρετικα. Πχ θα ηθελα το ενα ζευγαρι καρδερινες μου να μη βλεπει το αλλο
αρκετο περιθωριο γυρω απο το κλουβι για να τα βαζεις και βγαζεις για καθαρισμο ανετα

εγω χρησιμοποιω τις κινεζικου τυπου ζευγαρωστρες που διαλυονται και πλενονται πανευκολα και εχουν πλαστικο συρταρι ταψακι

καλη επιτυχια

ΜΦΧ
Πανος
 
Τάκη, αν διαβάσεις με λιγο υπομονή αυτο το θέμα Ιδιοκατασκευές - Παρουσιάσεις Εκτροφείων στο Διάφορα Θέματα Σχετικά με τα Πουλιά PB , θα βρείς ενδιαφερουσες ιδέες και λύσεις για καθε πρόβλημα! Καλη επιτυχία στην κατασκευή σου κα μην ξεχάσεις οταν καλό την δημιουργήσεις, να μας τη παρουσιάσεις!
 
Συνονοματε Παναγιωτη σε ευχαριστω για την ανταποκριση.
Καταρχην να σε ενημερωσω οτι βρηκα βοηθεια για την κατασκευη απο φιλο μου που φτιαχνει τα παντα κυριολεκτικα!
Ηθελα να σε ρωτησω, με τα πλαινα απο ξυλο δεν λιγοστευει αρκετα το φως; Ο φιλος μου προτεινει τα πλαινα να γινουν απο φαιμπεργκλας με ειδικο τροπο κολλησης ωστε να μην δημιουργουνται εσωτερικα ρευματα αερα και να υπαρχει και αρκετο φως.
Ακομα σκεφτομαστε να κανουμε διπλα μπροστινα πορτακια φαιμπεργκλας και σιτα για εναλλαγη χειμωνα - καλοκαιρι.
Το φαρδος της βασης του ραφιου ποσο νομιζεις οτι πρεπει να ειναι;
Αληθεια το καλοκαιρι οταν λειπεις τι λυση εχεις βρει με το νερο; Ο μεγαλος μου εφιαλτης ειναι αυτος.

Τζωρτζινα τα εχω ηδη διαβασει κι ετσι παρακινηθηκα κι εγω να ξεκινησω τις εργασιες. Σε ευχαριστω.
 
Πρωτου αρχισεις να φτιαχνεις κατι υπολογησε το κοστος. Εγω εχω τα πουλια μονιμα εξω χειμωνα καλοκαιρι οταν αυτα αυξηθηκαν εγινε το χομπυ μπελας. Η λυση μια κλουβα διαβιωσης προστατευμενη με ναιλον
 
Το βαθος ραφιου μου ειναι 43 ποντοι
χωραει με πολυ περιθωριο την κλασικη ζευγαρωστρα αλλα πηρε ισα ισα την κλουβα πτησης οπως την λεω που βρηκα για τα μικρα
και αμα μπει και μεγαλη ποτιστρα το ιδανικο μου θα ηταν 45 ποντοι φαρδος
δες φωτο.
Επισης θα ηθελα λιγο χωρο αναμεσα σε καθε κλουβι. Τα 3 στη σειρα ειναι πολυ κολλητα.
Προτεινω να μετρησεις καλα τα κλουβια σου πρωτα.
Αυτο για πτησης το πηρα απο Αθηνας και ειναι ιδιο μηκος με τη ζευγαρωστρα
αλλα πιο φαρδυ και τα μικρα ειναι μια χαρα
εχω 6 τετεια και τα διπλωνω στο κουτι τους οταν δεν ειναι εποχη

Με το πλαινο φως δεν εχω προβλημα λογο μελαμινης που κανει και σκια το καλοκαιρι
Αντε καλη επιτυχια

ΜΦΧ
Πανος
 

Συνημμένα

  • MVC-028F.webp
    MVC-028F.webp
    39,5 KB · Προβολές: 434
Κι εγω για 45 cm ελεγα Πανο.
Θα το κανω σταθερο πανω στον τοιχο, θα φτιαξω 3 παραλληλογραμμα, ανεξαρτητο το καθενα. Μετα τις γιορτες πιστευω να ειναι ετοιμο. Θα ανεβασω φωτο.
Για το καλοκαιρι δεν μου ειπες πως τα φερνεις βολτα!

Υ. Γ. Ξεχασα να σε ρωτησω, το κοντρα πλακε θαλασσης στην βαση το εχεις η στην πλατη; Ευχαριστω.
 
το κοντρα πλακε ειναι πλατη, ιδια γυαλιστερη επιφανεια με τη μελαμινη και καθαριζεται αμεσως

το καλοκαιρι μια χαρα τα πηγαμε δοξα ο Θεος
τεντα μονιμα κατω βεβαια

Αντε να δουμε σε τι καταληξες με εικονες συντομα

ΜΦΧ
Πανος
 
Πρώτες φωτό

Καλημερα
οι πρωτες φωτο της κατασκευης μου στο μπαλκονι, η οποια δεν ειναι ακομα ετοιμη.
Διαστασεις: 1,25 χ 0,42 χ 0,52 υψος 3 ραφια
1,25 χ 0,30 χ 0,52 υψος 1 αποθηκευτικο ντουλαπι
βαση, πλατη, οροφη κοντρα πλακε θαλασσης.
στο πλαι σιτα ανοξειδωτη μονιμη, και αφαιρουμενο παραθυρο φαιμπεργκλας (τωρα ετοιμαζεται).
μπροστα θα κατασκευαστουν δυο τελαρα αφαιρουμενα, το ενα με σιτα ανοξειδωτη και το αλλο με ειδικη ζελατινα για το κρυο.
Ολα αυτα θα ηταν αδυνατον να τα κατασκευασω χωρις την ανιδιοτελη και ανεκτιμητη βοηθεια του αδερφικου μου φιλου Ζωη!
Θα ανεβασω ξανα φωτο, ελπιζω καλυτερες, μετα την ολοκληρωση του εργου.
 
Τωρα ειδα οτι οι φωτο δεν ειναι καθολου καλες...
Θα προσπαθησω να βαλω αλλες συντομα.
 
Μερικες ακομα
 

Συνημμένα

  • DSC01131.webp
    DSC01131.webp
    56,3 KB · Προβολές: 406
  • DSC01132.webp
    DSC01132.webp
    61,6 KB · Προβολές: 218
  • DSC01133.webp
    DSC01133.webp
    56,6 KB · Προβολές: 247
Αλλο ενα μπαλκονι κατεληφθει!
Εμπρος γενναιοι μου
smilie_mil_048.gif



smilie_mil_060.gif


Τακη πολυ καλη δουλεια μπραβο σας,

καλυψη αποκρυψη για περιστερια και αλλα μην ξεχασεις.
Εχεις το τελαρο μονιμα αλλα το μπαλκονι θα γεμισει κουτσουλια απο επισκεπτες και τα κρεμασμενα cd τα εχουν για κολατσιο τα ατιμα!
Και τοτε αρχιζει η
smilie_haus_141.gif




ΜΦΧ
Πανος
 
Θελει δουλεια ακομα. Φανταζομαι οτι με τις μπροστινες σιτες μονιμα τοποθετημενες, δεν θα πεφτει πολυ πραγμα στο μπαλκονι.
Ιδωμεν...
 
Back
Top