Γενικά Βοηθεια για να μαθω την ηλικια του παπαγάλου μου

kostas888

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2016
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα.
Μου χάρισαν έναν παπαγάλο.
Θα ήθελα την επεξήγηση αν μπορείτε αυτού του δαχτυλιδιού JK030150111EPNL7.0 το 15 το γράφει κάθετα.
Επίσης EPNL7.0 και αυτό το γράφει κάθετα... Ποιο από όλα είναι η χρονολογία του;
 
Γεια σου Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Γράφε σε παρακαλώ ελληνικά και όχι αγγλικά ούτε γκρικ ινγκλις.
Να χαίρεσαι τον παπαγάλο αλλά θα πρέπει να περιμένεις να σου απαντήσουν οι κατάλληλοι.
Καλή συνέχεια. :)
 
Υπάρχει ένα άρθρο που εξηγεί πολλά από αυτά που ρωτάς...
Μπορείς να το διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
.
JK030150111EPNL7.0 το 15 το γράφει κάθετα επίσης EPNL7.0
Το πουλί είναι του 2015 (το νούμερο που είναι κάθετα).
Βασικότερο όμως για τον προσδιορισμό της ηλικίας είναι το χρώμα του δαχτυλιδιού γιατί φαίνεται από μακρυά.
Είναι λοιπόν χρώματος βιολετί;
Να ξέρεις πως και τα υπόλοιπα νούμερα και γράμματα έχουν κι αυτά επεξήγηση όπως θα διαβάσεις στο άρθρο...
Κάνε για τα υπόλοιπα μια προσπάθεια μόνος σου και τα συζητούμε εκ νέου...
Επίσης μπορείς να συστηθείς στην παρέα μας... Εδώ petbirds.gr/community/forums/Νέο-Μέλος.5/
 
Οπως σου ειπαν και πιο πανω θα ειναι του 15 λογικα.
Επισης αν δεμ εχειτο δαχτυλιδι στο λαιμο του τοτε ή θα ειναι οντως αρσενικο και θα το βγαλει σε λιγους μηνες ή θα ειναι θηλυκο (οποτε εκει δεν θα φαινεται η ηλικια με το ματι).
 
Πολύ όμορφος
Ξέρεις πως έφτασε στα χέρια του δωρητή σας;
Θα ήθελα την επεξήγηση αν μπορείτε αυτού του δαχτυλιδιού JK030150111EPNL7.0 το 15 το γράφει κάθετα.
Επίσης EPNL7.0 και αυτό το γράφει κάθετα...
JK = Κωδικός συμβολισμός συλλόγου εκτροφέα
030 = Αριθμός εκτροφέα
15 = Χρονιά εκτροφής (εδώ με μπερδεύει το ασημί χρώμα του δαχτυλιδιού)
111 = Ο αύξων αριθμός του πουλιού
EPNL = Χώρα / ομοσπονδία προέλευσης δεν ξέρω σίγουρα... (NL Ολλανδία)
7.0 = η διάμετρος του δαχτυλιδιού.

Υ. Γ. Ίσως να προέρχεται κι από άλλες μη ευρωπαϊκές χώρες που χρώματα και συμβολισμοί διαφοροποιούνται στα δαχτυλίδια
 
Από Ολλανδία πρέπει να είναι κι οι δικοί μου μεσαίοι ασημί έχουν, το βάζουν κάποιοι διαχρονικά στο εξωτερικό.
Πανέμορφος φτου φτου, αγοράκι είναι, να σας ζήσει!
Και καμιά πιο χοντρούλα πατήθρα βάλε να γυμνάζει τα πέλματα.
Είναι ήμερος; Πως τα βλέπεις; Πόσον καιρό το έχετε;
 
@maria p, τον εχω 4 ημερες ειναι λιγο αγριος θα του αλλαξω πατηθρα αλλα ψαχνω και κλουβι γιατι αυτο του ειναι μικρο

@misalouris, τον εδωσε στον πατερα μου ενας συναδελφος του που δεν τον ηθελε και το NL ειναι κατω απο το EP και το ε ειναι σαν το σημα του ευρω
 
Να χαίρεσαι τον παπαγάλο σου👍 ! Παρτου οσο μεγαλυτερο κλουβι αντεχει η τσεπη σου και ο χωρος σου! 🙄 Ειναι μεγαλο πουλι και θελει χωρο + οτι εχει μακρυα ουρα! Παιζει μεγαλο ρολο μαζι με την καθαριοτητα στην ψυχολογια του πουλιου!
 
Back
Top