Ασθένειες Βοηθεια για esb 30% σε καρδερινα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sax1400
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sax1400

PB Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2008
Μηνύματα
389
Πόλη
Λήμνος
θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθεισει. Εχω μια καρδερινα κ θελω να της δοσω esb 30% προληπτικα. Να βαλω 1 η 2 γρ σε ενα λιτρο νερο; Ποσες μερες να της βαζω να πινει;διαβασα πως πρεπει μαζι να δοσω βιταμινη Κ γιατι το esb 30% δημιουργει αιμοραγια. Εχω βιταμινη Κ(sopa-k). Το1ml περιεχει 312mg γλυκονικου καλιου ισοδυναμα με 52mg καλιου η 1,33 χιλιοστοισοδυναμα καλιου. Ποσο να βαλω σε 1 λιτρο νερο; για ποσες μερες να βαζω;
 
Για το Εsb3:μια κουταλια γλυκου κοφτη στα 2 κιλα νερο 3 μερες συνεχομενα 2 διακοπη 3 μερες ξανα. Δεν εχω υποψη μου κατι για αιμορραγια που το ακουσες αυτο; Η χρηση αντιβιωτικων πρεπει να συνοδευτεται και με χρηση προβιοτικων για αποκατασταση της εντερικης χλωριδας. Αν δεν εχεις πρωβιοτικα βαλε απαραιτητα βιταμινες μετα την χρηση του αντιβιωτικου για την τονωση του οργανισμου του πτηνου και ταιζε το οσο το κουραρεις δυναμωτικες τροφες.
 
Για ποιο λόγο θέλεις να δώσεις esb 30%; Τι εννοείς προληπτικά, έχεις κάποιες υποψίες για ασθένεια ή είναι μια χαρά το πουλάκι και θα του δώσεις απλώς esb 30% για να μην πάθει τίποτα;
 
Φιλε Σταυρο το πουλι το ειχε ενας φιλος μου. Το ειχε σε μικρο κλουβι σε αθλια κατασταση. Το νερο ηταν πρασινο και οι πατιθρες γεματες κουτσουλιες. Τα φτερα του ειναι πολυ βρομικα. Την τροφη την εριχνε στο πατομα του κλουβιου πανω στισ κουτσουλιες. Οταν το ειδα τρελαθικα. Του λεω τι ειναι αυτα τα πραγματα;δεν εχει αναγκη μου λεει κελαιδαει μια χαρα. Προσπαθισα να του πω οτι ετσι το πουλακι θα πεθανει. Και τι εγινε μου λεει θα παρω αλλο. Τελικα του εδωσα 30 ευρο και το πηρα το πουλακι γιατι αυτος θα το πεθαινε. Δεν πρεπει κατι να κάνω;
 
Και το esb 30% είναι το πρώτο που σκέφτηκες;
Καθάρισε με χλυαρό νερό τα πόδια και τα πολύ λερωμένα πούπουλα.
Πάρε μια καλή συσκευασμένη τροφή για άγρια,
βάλτο σ' ένα κλουβάκι καθαρό, με σουπιοκόκκαλο-grit και δίνε του
κάθε τρίτη μέρα λίγο foniopaddy και λίγο chia καθώς και τις
κορφές απο την ρίγανι και το θυμάρι που θα έχει στην Λύμνο άφθονο.

Διάβασε και αυτό Κοκκιδίωση και προληπτικές θεραπείες
 
Συμπληρωματικά να αναφέρω, ότι θα ήταν καλό να του βάζεις μια πολυβιταμίνη στο νερό για μία εβδομάδα και να αλλάζεις καθημερινά το διάλυμα βάζοντας φρέσκο κάθε πρωί. Στη συνέχεια, αγόρασε το Liviferm και δώστου το για πέντε ημέρες σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως του προϊόντος.

Μην του δίνεις φάρμακα εφόσον δεν έχει εκδηλώσει κάποια συμπτώματα και ειδικά αυτό το esb 30% για να μην αποτελειώσεις ότι έχει αφήσει ο φίλος σου.
 
Back
Top