Γενικά Βοηθεια με την ρατσα

Ιωνας Κ.

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2016
Μηνύματα
8
Πόλη
Μελίσσια
Γεια σας... Ειμαι πολυ καινουργιος και περνοντας ενα αρσενικο καναρινι απο ενα φιλο μας περσυ (ειχε σαν χομπυ την εκτροφη τοτε ) δεν ρωτησα τι ρατσα ειναι μιας και που δεν ηξερα οτι υπηρχαν βασικα ρατσες στα καναρινια... Μπορει καποιος να βοηθησει με την ρατσα;(εχει γινει πολυ λευκος λογο της τροφης απο οτι μου ειπανε αλλα...)
 
Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες, δεν φένεται κάποια φωτογραφία απο την οποία να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα ούτε μας δίνεις αρκετές πληροφορίες για την εξωτερική του εμφάνιση.Φαντάζομαι οτι είχε κάποιο άλλο χρώμα και έγινε άσπρο με τον καιρο έπειδη δεν έπερνε χρωστική; Μεγάλη πιθανότητα να είναι κοινό καναρίνι αφου ο φίλος σου δεν σου έδωσε κάποια αλλη πληροφορία και απο τα συμφραζόμενα θα μπορούσε να είναι ξεβαμμένο μωζαικ...ίσως.
 
Μολις την ανεβασα προφιλ ..σορρυ για την καθυστερηση... φταιει το ιντερνετ... Εχει πσιλοασπρισει απο την μεση και κατο οπως θα δεις στην φοτο... Του δινω μια πρωτεινη με αυγο και μου ειπε το πετ σοπ οτι αυτο φταιει για το ασπρισμα
 
Ελπιζω να μπορεις να την δεις μεγαλυτερη την φοτο γτ δεν ανεβαινει σαν αρχειο

Κιτρινο αλλα οχι εντονο
 
Φίλε μου για κοινό καναρίνι φένεται τότε. Τα μαλίνουα έχουν κίτρινο αλλα ιδέταιρη φωνη κατι που πιστευω θα είχες καταλαβει και θα χες αναφερει. Γενικα το κίτρινο χρώμα δεν είναι το στανταρ κάποιας ρατσας.
 
Οκ ευχαριστω... Οχι τωρα που το ειπες ακουσα κελαιδισμα μαλινουα και δεν ειναι σχεδον καθολου ιδιο οποτε μαλλον για κοινο καναρινακι καταληγω.. Ευχαριστώ
 
Οκ ευχαριστω... Οχι τωρα που το ειπες ακουσα κελαιδισμα μαλινουα και δεν ειναι σχεδον καθολου ιδιο οποτε μαλλον για κοινο καναρινακι καταληγω.. Ευχαριστώ

Τίποτα! Αυτο δεν σημαίνει οτι το καναρινάκι σου δεν ειναι ενα κουκλι όμως!
 
Δυστιχως δεν μπορω να ανεβασω μεγαλήτερη φοτογραφια γιατι ολες οσες τον εχω βγαλει υπερβαινουν τα 150 kb... Μηπος αν ανεβαζα καλυτερη προφιλ η σας στον εστελνα σε πμ αν γινετε η καπου αλλου;
 
Μπορεί να είναι και Gloster μπορεί Border μπορεί Fire Fancy (που δεν νομίζω). Μήπως Παστελ Ισαβελλα Αχατης τοπαζι κίτρινο μωσαϊκό; Ψάξε τα στο διαδίκτυο και πες μας.
 
Ψάξε τα στο διαδίκτυο και πες μας.
Στο διαδίκτυο το ψάχνει και μάλιστα στο πιο ενημερωμένο φόρουμ για πτηνα.
Αλλά αν κρίνω από την απάντηση σου
Μπορεί να είναι και Gloster μπορεί Border μπορεί Fire Fancy (που δεν νομίζω). Μήπως Παστελ Ισαβελλα Αχατης τοπαζι κίτρινο μωσαϊκό;.
Και συ δε γνωρίζεις οπότε μήπως όταν δε γνωρίζουμε είναι και καλύτερο να μην κάνουμε εικασίες;
 
Στο διαδίκτυο το ψάχνει και μάλιστα στο πιο ενημερωμένο φόρουμ για πτηνα.
Αλλά αν κρίνω από την απάντηση σου

Και συ δε γνωρίζεις οπότε μήπως όταν δε γνωρίζουμε είναι και καλύτερο να μην κάνουμε εικασίες;
Δεν κάνω εικασιες απλά του έδωσα καποιους χρωματισμούς να τους ψάξει τους οποίους τούς είδα σε βιβλίο.
 
😀 μπράβο μου όχι μπράβο μου! 😛

Δεν κάνω εικασιες
Gloster μπορεί Border μπορεί Fire Fancy (που δεν νομίζω). Μήπως Παστελ Ισαβελλα Αχατης τοπαζι κίτρινο μωσαϊκό
Εικασίες είναι μιας και οι χρωματισμοί που ανέφερες δεν ξέρω καν αν υπάρχουν και τα Border και τα Fife Fancy είναι καναρίνια τύπου και όχι χρώματος. :)
 
Back
Top