Βρέθηκε Βρέθηκε κοκατίλ στα Βριλήσσια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleniklf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleniklf

PB New Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Βριλήσσια
Γεια σας!
Αν και συμβουλεύομαι το σάιτ σας εδώ και πολύ καιρό, είναι η πρώτη φορά που αναρτώ κάτι. Εδώ και 5 χρόνια έχουμε ένα ήμερο αρσενικό κοκατίλ, τον Ρήγα, τον οποίο υπεραγαπάμε. Σήμερα, λόγω της ζεστής ημέρας, είπαμε να βγάλουμε λίγο το κλουβί του στο μπαλκόνι να χαρεί ο μικρούλης τον ήλιο. Γυρνώντας λίγο πιο μετά σπίτι, βλέπω να κάθεται πάνω στο κλουβί του μικρού μου ένα άλλο κοκατίλ (!!!) Το έπιασα εύκολα (μάλλον ήταν πολύ κουρασμένο και δεν αντέδρασε), το έφερα μέσα στο σπίτι και του έβαλα να πιει και να φάει. Προφανώς έχει μείνει πολλές ώρες μόνο του, γιατί έτρωγε και έπινε ασταμάτητα για 20 λεπτά! Τώρα έχει κουρνιάσει σε μια γωνία και λαγοκοιμάται.
Δεν φοράει κάποιο είδος δακτυλιδιού. Δυστυχώς δεν έχω δεύτερο κανονικό κλουβί, οπότε μέχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης αναγκαστικά πρέπει να μείνει σε ένα μικρότερο που έχω για τα ταξίδια.
Εγώ μένω στα Βριλήσσια, αλλά καταλαβαίνω πως μπορεί να έχει φύγει και από άλλες κοντινές περιοχές.
Άμα κάποιος έχει ακούσει κάτι για χαμένο κοκατίλ, θα με βοηθούσε πάρα πολύ εάν με ενημέρωνε 🙂 Επίσης, επειδή δεν έχω καθόλου social media, θα μπορούσε κάποιος που ασχολείται να κοιτάξει μήπως βρει κάποια αγγελία για χαμένο κοκατίλ;; Συγγνώμη αν σας φορτώνω, αλλά θέλω απλά να βρεθεί ο ιδιοκτήτης της μικρής γλύκας (αν και δεν είμαι ειδικός, μου φαίνεται για κορίτσι 😃).
Επίσης, μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να καταλάβω εάν είναι άρρωστο ή όχι; (Εννοείται μέχρι να σιγουρευτώ δεν θα το φέρω σε επαφή με τον δικό μας παπαγάλο)
Όλες οι συμβουλές για το πώς πρέπει να δράσω είναι ευπρόσδεκτες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Eleniklf καλώς τον δέχτηκες, φυσικά καραντίνα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν δεν βρεθεί ο ιδιοκτήτης σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και δεν προτίθεσαι να το κρατήσεις είμαι διαθέσιμος να το ιυοθετήσω
 
@Eleniklf , Ελένη, στη θέση σου θα κατέβαζα τη φωτογραφία άμεσα. Αυτό διότι ενδεχομένως να υπάρξουν διάφοροι (που ό,τι βλέπουν τζάμπα το θέλουν) που θα ισχυριστούν ότι είναι δικό τους, και εσύ δεν θα έχεις κανέναν τρόπο να τσεκάρεις αν πράγματι είναι. Επειδή μάλιστα έχει περάσει αρκετή ώρα από το μήνυμά σου και προφανώς δεν μπορείς να το επεξεργαστείς, θα έλεγα να απαντήσεις στο ίδιο θέμα αν πιστεύεις ότι η φωτογραφία θα πρέπει να κατέβει. Με άλλα λόγια δεν θα είσαι καν στη θέση να ελέγξεις την ορθότητα του ισχυρισμού " είναι δικό μου"

Επί του θέματος : τυχερό που σας βρήκε και δεν το βρήκε κάποιος θηρευτής ή δεν πέθανε από την πείνα. Χρειάζεται καραντίνα περίπου 40 ημερών μέχρι να δείτε ότι είναι υγιές. Εύχομαι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης του, αν περνούσε καλά το πουλάκι μαζί του, αλλιώς να το κρατήσετε ή να το δώσετε κάπου που θα φροντίζεται. Στα social media ελπίζω κάποια μέλη να ελέγξουν σχετικά με την απώλειά του. Επίσης στα καταστήματα petshop της περιοχής θα μπορούσες να πας για να δώσεις τα στοιχεία επικοινωνίας σου, μήπως και ο ιδιοκτήτης ψάξει κι εκεί. Επίσης στην περιοχή που μένεις κοίταξε σε κολώνες να δεις αν κολληθούν αφισούλες που να δηλώνουν την απώλειά του.
 
@Eleniklf , Ελένη, στη θέση σου θα κατέβαζα τη φωτογραφία άμεσα. Αυτό διότι ενδεχομένως να υπάρξουν διάφοροι (που ό,τι βλέπουν τζάμπα το θέλουν) που θα ισχυριστούν ότι είναι δικό τους, και εσύ δεν θα έχεις κανέναν τρόπο να τσεκάρεις αν πράγματι είναι. Επειδή μάλιστα έχει περάσει αρκετή ώρα από το μήνυμά σου και προφανώς δεν μπορείς να το επεξεργαστείς, θα έλεγα να απαντήσεις στο ίδιο θέμα αν πιστεύεις ότι η φωτογραφία θα πρέπει να κατέβει. Με άλλα λόγια δεν θα είσαι καν στη θέση να ελέγξεις την ορθότητα του ισχυρισμού " είναι δικό μου"

Επί του θέματος : τυχερό που σας βρήκε και δεν το βρήκε κάποιος θηρευτής ή δεν πέθανε από την πείνα. Χρειάζεται καραντίνα περίπου 40 ημερών μέχρι να δείτε ότι είναι υγιές. Εύχομαι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης του, αν περνούσε καλά το πουλάκι μαζί του, αλλιώς να το κρατήσετε ή να το δώσετε κάπου που θα φροντίζεται. Στα social media ελπίζω κάποια μέλη να ελέγξουν σχετικά με την απώλειά του. Επίσης στα καταστήματα petshop της περιοχής θα μπορούσες να πας για να δώσεις τα στοιχεία επικοινωνίας σου, μήπως και ο ιδιοκτήτης ψάξει κι εκεί. Επίσης στην περιοχή που μένεις κοίταξε σε κολώνες να δεις αν κολληθούν αφισούλες που να δηλώνουν την απώλειά του.
ianos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου! Πώς μπορώ να κατεβάσω την φωτογραφία;
 
Πάτησε το Αναφορά (μπλε) κάτω αριστερά στο μήνυμά σου και γράψε ότι θα προτιμούσες να κατέβουν οι φωτό και όταν το δουν από τη διαχείριση πιστεύω ότι θα το επεξεργαστούν κατάλληλα.
Το έχω ζητήσει κι ο ίδιος με αυτόν τον τρόπο, να κατεβάσουν δλδ προσωρινά τη φωτό μέχρι να απαντήσεις αλλά είναι τελείως διαφορετικό το ζητήσεις η ίδια.
 
Δεν υπάρχει λόγος να κατέβει η φωτο θεωρώ,προφανώς και όποιος διεκδικήσει την ιδιοκτησία του πτηνού δεν θα το κάνει με την χρήση της συγκεκριμένης φωτο άλλα ουτε και με απλή περιγραφή του.
 
@Tony Forpus , με άλλα λόγια αν αύριο διεκδικήσει το χ άτομο την κυριότητα του κοκατίλ λέγοντας ότι είναι δικό του, αλλά δεν έχει φωτογραφία να δείξει γιατί π.χ. έχασε πρόσφατα το κινητό του και τέτοια και ότι το κοκατίλ του είναι τάδε χρώματος και με τάδε μοτίβο λευκού στη φτερούγα, η Ελένη (και η κάθε Ελένη) πώς θα ξέρει αν είναι δικό του ή όχι και βασικά αν θα πρέπει να το δώσει; Είναι ο ισχυρισμός ενός ανθρώπου που μπορεί να είναι και αλήθεια ή όχι. Θεωρώ πιο απλό το να κατέβει η φωτό, και να δοθεί περιγραφή. Αλλά τέλος πάντων, ο καθένας έχει τη γνώμη του κι εγώ αν ήμουν στη θέση της Ελένης θα ήθελα να ήμουν ξεκάθαρος πρώτα με τον εαυτό μου, ότι δλδ δεν αδικώ κανέναν και δεν του στερώ το πετ του, και δεύτερον ότι δεν θα πιαστώ Κώτσος από κανέναν πονηρίδη.
 
Καλοί μου άνθρωποι μόνο μη με βάλετε στους τζαμπατζήδες 🙂 εγώ από αγάπη το είπα κι επειδή έχω τον απαραίτητο χώρο για να το καλοζωίσω και να με έχει φίλο. Μακάρι να βρεθεί ο κηδεμόνας του
 
@ianos

Ολο αυτο το σεναριο που αναφερεις χωρις την υπαρξη της φωτογραφιας σε τι αλλαζει δηλαδη?
Οποιοσδηποτε μπορει να περιγραψει απο τυχη (πονηρια) ενα κοκατιλ οπως αυτο της φωτο απο την στιγμη που δεν ανηκει σε καποια μεταλαξη κτλ.
Για ενα κοινο κοκατιλ προκειται!

Πολυ απλα οποιος δεν μπορει να αποδειξει οτι το πουλακι του ανηκει,δεν το παραλαμβανει.
Τωρα σεναρια οπως χαμενα κινητα κτλ...φαντασια να υπαρχει...
 
@Vassilis S , θα ήταν πολύ νοσηρό να υποθέσει κανείς κάτι τέτοιο για εσένα διότι δεν ισχυρίστηκες ότι είναι δικό σου και το έχασες. Για άλλο πράγμα μιλάμε εδώ.
Εντάξει το είπα με μια ελαφρότητα αστειευόμενος αλλά συφωνώ ότι πρέπει να είναι προσεκτική. Όπως και να χει ο άνθρωπος που θα το διεκδικήσει ως δικό του πρέπει με κάποιο τρόπο να το αποδείξει και δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει πολυάριθμες φωτογραφίες του παπαγάλου του. Από την εμπειρία που έχω από τους δικούς μου, μόλις με δουν τρελαίνονται από την χαρά τους, πράγμα που δε συμβαίνει με άλλους, οπότε κι αυτό είναι μια ένδειξη. Επίσης αν ήξερα ότι αυτός είναι ο παπαγάλος μου ακόμα κι αν δεν είχα φωτογραφίες θα ξημεροβραδιαζόμουν στο σπίτι της μέχρι να της το αποδείξω!

Όπως και να χει η αμφιβολία είναι υπέρ αυτού που το βρήκε
 
@Eleniklf τσεκαρες μήπως αυτό τον πουλάκι που βρήκες ειναι η Κίρα που χάθηκε στο Γαλάτσι?? Υπάρχει αγγελία ακριβώς κάτω από την δικιά σου.
Δεν προλαβα να δω φωτογραφία του(από ότι κατάλαβα την κατέβασες για ευνόητους λόγους) , απλά λέω μήπως είναι αυτό🙂
 
@Eleniklf τσεκαρες μήπως αυτό τον πουλάκι που βρήκες ειναι η Κίρα που χάθηκε στο Γαλάτσι?? Υπάρχει αγγελία ακριβώς κάτω από την δικιά σου.
Δεν προλαβα να δω φωτογραφία του(από ότι κατάλαβα την κατέβασες για ευνόητους λόγους) , απλά λέω μήπως είναι αυτό🙂
Άννα-Μαρία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ναι είδα την αγγελία, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καμία ομοιότητα μεταξύ τους...
 
Back
Top