Γενικά Βρέθηκε περιστέρι με δαχτυλίδια Χανιά

LoonieBird

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2018
Μηνύματα
8
Καλησπερα Παιδια!

Ειμαι νεος στην ομαδα και δεν ασχολουμε καθολου με πτηνα. Βρηκα μεσα στην θαλασσα ενα περιστερι με δαχτυλιδια και στα δυο ποδια. Ηταν σε πολυ κακη κατασταση τις δυο πρωτες μερες αλλα πλεον ειναι πολυ καλυτερα, η κτηνιατρος μου εδωσε πληροφοριες για τροφες κτλ...
Σιγουρα το εχει χασει καποιος...
Προσπαθει να πεταξει αλλα του λοιπουν καποια φτερα στην ουρα και στις ακρες στις φτερουγες του οποτε δεν σηκωνετε πολυ απο το εδαφος, εχει χασει και βαρος.
Το δαχτυλιδι εχει νουμερα αλλα επειδη ξερω οτι υπαρχουν καλοθελητες θα πρεπει αυτος που το εχει χασει να μου αναφερει το νουμερο...

Αν ξερει καποιος κατι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το γεγονός πως το βρήκες στη θάλασσα και το οτι φοράει δύο δαχτυλίδια εμένα με παραπέμπει σε αγωνιστικό περιστέρι.
Μπορείς αν θέλεις να μας ανεβάσεις φωτογραφίες του...
Ακόμη και από τα στοιχεία που έχουν τα δαχτυλίδια μπορούμε να βρούμε τον εκτροφέα του, τη χώρο προέλευσης και πολλά ακόμη.
Δεν πιστεύω πως είναι περιστέρι της ευρύτερης γειτονιά σου και δεν νομίζω πως μπορεί να το διεκδικήσει κάποιος.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπορεί πάλι να έπεσε στη θάλασσα λόγω του κακού φτερώματος και της κακής δυνατότητας πτήσης που αυτό συνεπάγεται και απλά να γλύτωσε επειδή ήρθε στα χέρια σου.
 
θα σου πρότεινα να το κρατήσεις σε περιορισμένο χώρο και να του προσφέρεις την καλύτερη δυνατή βοήθεια που μπορείς.
Να είσαι σίγουρος ότι όταν ανακάμψει και θα μπορεί να πετάξει κανονικά θα φύγει για να βρει τον αρχικό προορισμό του, μέχρι να συμβεί αυτό θα πρέπει να το προστατεύσεις από κάθε είδους αρπακτικό.
Αυτά που σου γράφω είναι από προσωπική εμπειρία φίλου στα Χανιά σε χωριό, που αφού κατάφερε να επαναφέρει ένα αντίστοιχο περιστέρι με πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, αυτό ένα πρωί πέταξε και άρχισε να παίρνει συνεχώς μεγαλύτερο ύψος, έκανε δυο βόλτες πάνω απο το σπίτι και μετά έφυγε.
Αν ψάξεις τα στοιχεία των δαχτυλιδιών στο google ίσως μπορέσεις να βρείς στοιχεία για την ράτσα του.

καλή τύχη στην προσπάθεια σου!
 
Καλησπέρα, τα πρώτα νούμερα του δαχτυλιδιού αφορούν τον σύλλογό του εκτροφέα, Ψάξε να δεις σε ποιον ανήκει. http://www.pigeonfed.gr/sigmaupsilonlambdalambdaomicrongammaomicroniota.html
[automerge]1544903828[/automerge]
Και φυσικά ο κωδικός της χώρας π.χ : GR , DV κ. Ο. Κ
 
Καλησπέρα, τα πρώτα νούμερα του δαχτυλιδιού αφορούν τον σύλλογό του εκτροφέα, Ψάξε να δεις σε ποιον ανήκει. http://www.pigeonfed.gr/sigmaupsilonlambdalambdaomicrongammaomicroniota.html
[automerge]1544903828[/automerge]
Και φυσικά ο κωδικός της χώρας π.χ : GR , DV κ. Ο. Κ
Στο δαχτυλιδι ο αριθμος ειναι στανταρ με δυο ψηφια η θα μπορουσε να ειναι και μονός;
Και κατι ακομη εχει και ενα σύμβολο το νουμερο ξερετε κατι πανω σε αυτο;
[automerge]1544923363[/automerge]
Ευχαριστω ολους και για την βοηθεια
 
η θα μπορουσε να ειναι και μονός;
Τα δαχτυλίδια των συλλόγων έχουν πολύ περισσότερα πράγματα χαραγμένα πάνω τους https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
Αν διαβάζεις ένα αριθμό και το δαχτυλίδι είναι πλαστικό ή τέλος πάντων χωρίς πολλές καταγραφές τότε είναι απλό... και ως τέτοιο χρησιμεύει μόνο στον εκτροφέα του και πουθενά αλλού.
 
Τα δαχτυλίδια των συλλόγων έχουν πολύ περισσότερα πράγματα χαραγμένα πάνω τους
Αν διαβάζεις ένα αριθμό και το δαχτυλίδι είναι πλαστικό ή τέλος πάντων χωρίς πολλές καταγραφές τότε είναι απλό... και ως τέτοιο χρησιμεύει μόνο στον εκτροφέα του και πουθενά αλλού.

Ευχαριστω για την απαντηση επισυναπτω και μια φωτο του δαχτυλιδιου 48088554_2227008540643678_3207971211514478592_n.jpg
[automerge]1544966174[/automerge]
στην ουσια μονο αυτο το νουμερο εχει και το πρασινο δαχτυλιδι στο αλλο του ποδι...
Αν παρει για τα καλα τα πανω του θα γυρισει πισω λογικα στο ιδιοκτητη του ετσι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πλαστικό απλό δαχτυλίδι.
Κάποιος ντόπιος πέταξε το περιστέρι) που από τα πόδια υποθέτω πως είναι νεαρό... και λόγω κακού φτερώματος προσγειώθηκε στη θάλασσα.
Κάποιος κοντά στο μέρος που το βρήκες.
Ρώτα αν θέλεις εκεί κοντά για περιστεράδες. Για να βρεις τον ιδιοκτήτη του και να το επιστρέψεις αφού υποθέτω πως δε θέλεις να το κρατήσεις.
 
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! 😀

Δεν ξερω αν θα το κρατησω γιατι δεν εχω ιδεα απο πουλια, αλλα ποσο δυσκολο μπορει να ειναι.. Και απο την αλλη αυτος που το ειχε, το πεταξε, οποτε δεν ξερω αν αξιζει να γυρισει εκει πισω το
ζωντανο, πιστευεις αν το ελευθερωσω οταν παρει τα πανω τοιυ θα την παλεψει εξω μονο του; δηλαδη να βρει τροφη κτλ;
Η απλα θα την πατησει οπως πριν...

Το καλο ειναι οτι τρωει, πινει κανονικα και σουλατσαρει στο διαμερισμα σαν να ειναι δικο του οταν το αφηνω εξω απο το κλουβι, αν πληρωνε και το νοικι 😛 😛

Ευχαριστω και παλι

Πλαστικό απλό δαχτυλίδι.
Κάποιος ντόπιος πέταξε το περιστέρι) που από τα πόδια υποθέτω πως είναι νεαρό... και λόγω κακού φτερώματος προσγειώθηκε στη θάλασσα.
Κάποιος κοντά στο μέρος που το βρήκες.
Ρώτα αν θέλεις εκεί κοντά για περιστεράδες. Για να βρεις τον ιδιοκτήτη του και να το επιστρέψεις αφού υποθέτω πως δε θέλεις να το κρατήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η απλα θα την πατησει οπως πριν...
Μακάρι να την "πατήσει" όπως πριν...
Πιστεύω όμως πως θα πεθάνει στα νύχια κάποιου αρπακτικού αμέσως μετά την απελευθέρωσή του.
Δεν πετά καλά.. κι αυτό θα φανεί "θείο δώρο" σε γάτες, σκύλους και γεράκια.
δεν ξερω αν αξιζει να γυρισει εκει πισω το
ζωντανο
Δεν ξέρεις αν το άφησε ή του ξέφυγε...
Μόνο όταν τον βρεις θα μάθεις και θα μας πεις.
Συνήθως αυτοί που εκτρέφουν περιστέρια τα αγαπούν το ίδιο πολύ με μας... κι αν όχι όλοι.. κάποιοι σίγουρα!
 
Το δαχτυλίδι του πουλιού είναι απλά προσωπικό (όχι συλλόγου) και δεν αναφέρεται σε κάτι συγκεκριμένο όπως το είδος κλπ. Μπορεί να είναι οτιδήποτε είδος περιστεριού. Εάν δεν βάλεις εικόνα του πουλιού δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με σιγουριά. Εάν όμως ταϊστεί και δυναμώσει, θα φύγει να γυρίσει σπίτι του. Εάν δεν το κάνει δεν αξίζει τίποτα και προφανώς αυτός είναι και ο λόγος της "περιπέτειάς" του. Σε κάθε περίπτωση εσένα δεν θα σε χαλάσει να του δίνεις 20 γραμμάρια σποράκια και λίγο νεράκι ημερησίως όμως δεν κάνει για να ξεκινήσεις ως χόμπι τα περιστέρια. καλή συνέχεια.
 
Αυτό το πουλί δεν είναι ταχυδρόμος. Είναι βούτα και προφανώς είναι από εκεί κοντά. Κάτι το κυνήγησε ή ο καιρός το " πήρε " και έπεσε στην θάλασσα. Τάισε το και δεν θα φύγει. Καλή συνέχεια.
 
Καλημερα, φανταζομαι σας εχω ζαλισει και συγνωμη για αυτο, εχω αλλη μια ερωτηση, υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχω σε οτι αφορα το πουλι; Δηλαδη, οι ποιο πολυ μου λενε οτι το περιστερι ειναι ο αρουραιος του αερα, εχω καποιο θεμα που το εχω μεσα στο σπιτι; καθαριζω το κουτι του καθημερινα.. ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ κατι η απλα ειναι αρβυλές ολα αυτα που μου λενε;
 
Υπερβολές σε πολλά.\Ασφαλώς και το περιστέρι δεν είναι για μέσα.
Δεν είναι όπως ο παπαγάλος... χρειάζεται ελευθερία για να πετά.
Ειδικά το συγκεκριμένο κάνει απίθανα όμορφη πτήση και εξαιρετικά εντυπωσιακή πτώση...
Φρονώ πως είναι καλύτερα να αναζητήσεις στέγη σε κάποιο γειτονικό σου περιστερώνα ώστε να μπορείς να το βλέπεις αραιά και που...
 
Να μην ζητάς συγγνώμη και δεν ενοχλείς, μια παρέα είμαστε. Εδώ βέβαια πρόλαβε ο συνονόματος και σου απάντησε. Τα πουλιά δεν είναι για μέσα, διαφορετικά δεν θα τα λέγαν πουλιά αλλά " έπιπλα ". Τώρα για το πουλάκι : τα πουλιά αυτά είναι ομαδικά πουλιά, δεν είναι για μόνο ένα. Εάν σκεφτείς σοβαρά να ασχοληθείς με αυτό το είδος (πολύ ενδιαφέρον για μένα) θα πρέπει να κατευθυνθείς σε κατασκευή κουμασιού (μην τρελαίνεσαι δεν είναι κάτι τεράστιο) και αναζήτηση άλλων πουλιών, τουλάχιστον δέκα - δεκαπέντε.
Το κυριότερο είναι πως πρέπει να συμβιβαστείς με την κατάσταση που προφανώς θα βιώνει ο κάτοχος του πουλιού που συζητάμε (απώλιες). Εάν σε ενδιαφέρει περίμενε κάνα μήνα (Μάρτιο) και ξεκίνα. Καλή συνέχεια.
 
Back
Top