Γενικά Βρέθηκε περιστέρι περιοχή Αλεξανδρούπολης

Sofia Kiss

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2020
Μηνύματα
13
Έρχεται στην ταράτσα μου κάθε σούρουπο για να κοιμηθεί. Γνώστες μου είπαν πως πρόκειται για ταχυδρομικό που έχασε τον δρόμο του. Όποιος μπορεί να βοηθήσει να βρεθεί ο ιδιοκτήτης, ας επικοινωνήσει. Περιοχή Αλεξανδρούπολης.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211122_175405.webp
    IMG_20211122_175405.webp
    58,8 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20211122_175441.webp
    IMG_20211122_175441.webp
    60 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20211121_202346.webp
    IMG_20211121_202346.webp
    53,2 KB · Προβολές: 31
@Sofia Kiss ταχυδρομικό περιστέρι στις μέρες μας ? Λίγο παράξενο μου φαίνεται. Μου παραπέμπει σε ένα απλό κατοικίδιο περιστέρι με το δαχτυλίδι. Επίσης δεν πρέπει να δείχνεις το αριθμό του δαχτυλιδιού ώστε ο πραγματικός ιδιοκτήτης να στο πει και να του δώσεις το περιστέρι.
 
@Panoz07 Ναι, και για μένα παράξενα ήταν όλα αυτά... Περιστεραδες μου είπαν πως είναι ταχυδρομικό και μάλλον έχασε την πορεία του. Ανέβασα σε πολλές ομάδες, αλλά δεν βρίσκω άκρη.
 
Καλησπέρα , πράγματι πρόκειται για ταχυδρόμο του συλλόγου 05 στον Εύοσμο Θεσ/κης . Το δαχτυλίδι όμως δεν αποδίδει την πραγματική ηλικία του πουλιού , απλά μπήκε έτσι στην τύχη . Αυτό μα κάνει να πούμε με σιγουριά πως το πουλάκι κουράστηκε - χάθηκε και ψάχνει θαλπωρή να συνέλθει. Βάλε του λίγη τροφή και νερό σε ένα μπολ και θα στανιάρει . Μετά θα φύγει . Μην ασχοληθείς με τον σύλλογο , το δαχτυλίδι παραπέμπει σε προχειρότητα , πράγμα αδύνατο σε εκτροφέα του 05 . Διαφορετρικά https://mypigeon.gr/sylogoi/evosmos . Καλή συνέχεια .
[automerge]1637674544[/automerge]
ΠανοΖ07 δεν βάζει ο νους σου τι συμβαίνει με τους ταχυδρόμους . Απλά πλέον έχουν μετονομαστεί σε αγωνιστικά περιστέρια .
 
Σοφία δεν πρόκειται να μείνει εκεί , εκτός και εάν το ¨μαζέψεις¨ . Απλά θα πάρει όσο φροντίδα χρειαστεί θα σε ευχαριστήσει και θα φύγει στο ταξίδι της επιστροφής .
 
Μεγάλη αγάπη . Ίσως μετά τα καναρίνια η μεγαλύτερη αγάπη , τα εξυπνότερα πουλιά και ο ορισμός του πιστού φίλου . Εάν ποτέ έχεις στο μπαλκόνι χώρο , βάλε δύο ζευγαράκια . Θα θυμάσαι πάντα την ημέρα εκείνη . Θα είναι μια αδιάρρηκτη φιλία με λύπες , χαρές και πολλά πολλά απρόοπτα . Καλή συνέχεια .
 
Back
Top