Γενικά Βρέθηκε στο Μαρούσι περιστέρι με δαχτυλίδι, πιθανόν χτυπημένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Effiea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Effiea

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Μαρουσι
Βρεθηκε περιστερι με δαχτυλιδια πρασινο πορτοκαλι στο μαρουσι. Δεν πεταει, πιθανόν χτυπημένο. Δεν γνωριζω απο πτηνα. Τα δαχτυλίδια τι σημαίνουν? Σχολαω στις 5, να το πάρω μαζι μου να παω ανιμα?
 
Βρεθηκε περιστερι με δαχτυλιδια πρασινο πορτοκαλι στο μαρουσι. Δεν πεταει, πιθανόν χτυπημένο. Δεν γνωριζω απο πτηνα. Τα δαχτυλίδια τι σημαίνουν? Σχολαω στις 5, να το πάρω μαζι μου να παω ανιμα?
Πάρτε τους ένα τηλέφωνο μην πηγαίνετε άδικα, γίνεται πανικός στην άνιμα τώρα με τις φωτιές.
 
@CHRISV ενα απλο πλαστικο λιγο φτηνιαρικο ήταν, τι να πω..δεν γνωριζω απο πτηνα και δεν ξέρω τι σημαίνουν τα δαχτυλίδια γι'αυτό ποσταρα. Αν το ψαχνει κανεις, να ξερει οτι ειναι ανιμα. Δεν μου πήραν στοιχεία επειδή δεν ειναι αγριο ζωο, και αντε βρες το μετα..
 
Καλησπέρα , το πουλί δεν είναι ταχυδρόμος , είναι βούτα και τα δαχτυλίδια είναι πλαστικά από πετσόπ . Ψάξε στο γκουγκλ , θεαματικά περιστέρια και ενημέρωσε κάποιον κοντινό σου . Υπάρχουν εκεί στην Αττική πολλοί εκτροφείς . Να γνωρίζεις πως τα βούτα δέχονται συχνά επιθέσεις από γεράκια ή έστω συχνότερα από τα υπόλοιπα και τρέχουν να κρυφτούν όπως όπως . Συνήθως τα περιστέρια που ξεστρατίζουν δείχνουν κακορίζικα , και όντως είναι επειδή δένονται με το κουμάσι τους ...
 
Πιο πιθανό να ήταν αγωνιστικό περιστερι που σταμάτησε για πιτ στοπ, ανεφοδιασμό(φαγητό νερό), μάξιμουμ 2 μέρες πριν συνεχίσει το ταξίδι του.
Σε αυτή την περίπτωση βγάζουμε καθαρή φωτο τα δαχτυλίδια και τσεκάρουμε τους κωδικούς. Δε χρειάζεται τηλ στην οργάνωση, το πουλί ξέρει τι να κάνει αν δεν το μπερδέψει κάποιος.
Μετά τις 2 μέρες μαζεύεις το φαγητό και το νερό και συνεχίζει το ταξίδι.
Αν όντως είναι αγωνιστικό, η ANIMA θα ξέρει τι να κάνει. Και μπράβο σου που ασχολήθηκες πάντως.
 
Πιο πιθανό να ήταν αγωνιστικό περιστερι που σταμάτησε για πιτ στοπ, ανεφοδιασμό(φαγητό νερό), μάξιμουμ 2 μέρες πριν συνεχίσει το ταξίδι του.
Έχω την αίσθηση ότι οι βούτες δεν είναι τέτοιου τύπο περιστέρια, μακράς απόστασης δλδ. Αλλά ας μας πει καλύτερα ο Γιάννης, @gianniskilkis
 
Έχεις δίκιο απλά το πουλάκι ¨χάθηκε¨ για κάποιο λόγο . κάπου εκεί δίπλα είναι το σπίτι του . Βέβαια το δίπλα να το δούμε λίγο πιο ευρέως . Στα χίλια μέτρα ψηλά μπορεί να καταλάβει κάποιος πόσο δίπλα μπορείς να βρεθείς σε ένα ξαφνικό κατέβασμα . Καλή συνέχεια .
 
@VampireConure συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση. Επειδη ο ζουζουνος με άφησε να τον πιασω, δεν ειχανε αριθμο τα δαχτυλιδια, ούτε κατι γραμμενο :/ μάλλον ηταν απλα απο περιστερωνα.. επειδη το βρηκα μαρουσι την επομενη ημερα από τις φωτιές στην παλληνη, μαλλον χαθηκε/ζαλιστηκε.. δυστυχώς δεν με επαιρνε να το αφησω εκει γιατι ειχε γατες και οι συνάδελφοι μου ηταν λιγο απαθεις, οποτε δεν τους εμπιστευτηκα..
 
Back
Top