Ασθένειες Βρήκα ένα γκούλντιαν

Κατάσταση
Κλειστό.

dimitrios magnisalis

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2023
Μηνύματα
17
Βρικα ενα γκουλντιαν μολις τωρα κατο στιν αυλι μου,με κομενα τα φτερα του... κριμα😢. Το πιρα τι χριαζετε να κανο για να πεταξι και που να το βαλλο; Ελεγα μαζι με το καναρινι που εχω κανι να ειναι μαζι;
 
Βρικα ενα γκουλντιαν μολις τωρα κατο στιν αυλι μου,με κομενα τα φτερα του... κριμα😢. Το πιρα τι χριαζετε να κανο για να πεταξι και που να το βαλλο; Ελεγα μαζι με το καναρινι που εχω κανι να ειναι μαζι;
οταν μπορεσεις ανεβαζεις φωτογραφια οπως ειπε και ο @Stavros
Αλλα θα μου επιτρεψεις να ρωτησω κατι
Σε αλλο μυνημα σου σημερα λες
βρικα ενα καναρινι, μου το εδωσε ενας φιλος μου. Τι χριαζονται τα καναρινια; Τα καναρινια μπενουν με παπαγαλους και παπαγαλακια και μπμενουν μαζι με σπινους γκουλντιαν;

Φαινεται σαν να εχεις ηδη παπαγαλους παπαγαλακια και γκουλντιαν και ρωτας αν το καναρινι που σου εδωσαν μπορεις να το βαλεις στο ιδιο κλουβι με καποιο απο αυτα που εχεις.
Τωρα λοιπον λες οτι βρηκες μολις ενα gouldian στην αυλη σου με κομμενα φτερα(!!!!!) και παλι ρωτας που να το βαλεις και τι χρειαζεται να κανεις για να πεταξει
Αν εχεις και αλλα gouldian θα περιμενε κανεις να ξερεις τι να κανεις για να το βοηθησεις . θα ειχες και τροφη καταλληλη και ολα τα απαραιτητα .
Καλο θα ειναι οι ερωτησεις να ειναι πιο ξεκαθαρες για να μπορει καποιος να σε βοηθησει.
Αν τα φτερα του ειναι κομμενα (περιεργο για Gouldian) το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το βαλεις σε ξεχωριστο κλουβι απο τα δικα σου(αν εχεις) να το φροντιζεις οπως τα δικα σου και μολις αντικαταστησει τα φτερα του θα αποκτησει και παλι την ικανοτητα να πεταει Αν ειναι χτυπημενο ή αρρωστο θα πρεπει να το δει πτηνιατρος
Καλη συνεχεια ευχομαι και ολα να πανε καλα με οσα πτηνα εχεις.
 
@φιλομαθης Σκευτομουνα να παρο πολλα και διαφορα πτην και ξεκινισα απο ενα καναρινι και βρεθηκα και με ενα χτιπιμενο και καπος γκουλντιαν.
[automerge]1694715207[/automerge]
@φιλομαθης Σκευτομουνα να παρο πολλα και διαφορα πτην και ξεκινισα απο ενα καναρινι και βρεθηκα και με ενα χτιπιμενο και καπος γκουλντιαν.
*πτηνα.
 
Επειδη ειναι ζωντανα πλασματα θελουν γνωσεις αλλα και προσοχη και εξοδα απο μερους μας
Πρωτα μαθαινουμε τις αναγκες ενος ειδους προυπολογιζουμε το κοστος πανω κατω για κλουβι σωστο φαγητο σωστο κλπ κλπ και βλεπουμε αν το αντεχει η τσεπη μας. ΠΡΙΝ παρουμε
Επειδη φαινεται οτι εχεις πολυ δρομο μεχρι να κατακτησεις βασικες γνωσεις κανε μικρα βηματα. Αρχιζοντας απο το να εισαι ξεκαθαρος τι εχεις τι δεν εχεις κλπ
Αν δεν αντεχεις τα εξοδα του καναρινιου επεστρεψε το και στο δινει ο φιλος σου αργοτερα. Και αν ειναι το gouldian επειδη ειναι και ιδιαιτερα πουλια και ισως πιο ευαισθητα απο τα καναρινια ζητα βοηθεια απο τον φιλο σου να το φροντισει.
Δεν απαντησες σε ποια περιοχη μενεις που σε ρωτησε ενα αλλο μελος.
Εισαι σε ηλικια επισης για να κανεις αγορες ο ιδιος και κατ επεκταση να εχεις εσυ την απολυτη φροντιδα εστω και ενος καναρινιου?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@dimitrios magnisalis ανέβασε μια φωτογραφία Δημήτρη κ μπορεί κ εύχομαι να είναι το gouldian της Ειρήνης. Είναι ιδιαίτερα πουλάκια κ είναι είδος για έμπειρους φροντιστές. Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία θα βοηθήσει ο @Stavros. Μπορείς να κάνεις κ screen shot την φωτογραφία κ να την ανεβάσεις.
 
Αυτο το γκουλντιαν βρικα.
Δημήτρη ανέβασε μία φωτογραφία full frame κρατώντας το Gouldian στο χέρι σου ή διαφορετικά σταμάτησε σε παρακαλώ να ταλαιπωρείς το forum.
 
1694719317743.webp

κοιτα μια συμπτωση
[automerge]1694719650[/automerge]
@dimitrios magnisalis ειναι αγενεια να σπαταλας τον χρονο αλλων ανθρωπων
ακομα και ο τιτλος της "κλεμμένης" φωτο που ανεβασες δειχνει και την πηγη της πρακτικα. Οχι οτι το χρειαζομουν ιδιαιτερα για να βρω απο που την εκλεψες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

1694721343286.webp


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλλα οι προτι σιγουρα ειναι δικια μου οι δευτερι ομως δεν ειναι.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top