Γενικά Βρήκα ένα καρδερινακι και το ελευθέρωσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serafim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serafim

PB New Member
Εγγραφή
26 Αυγ 2016
Μηνύματα
39
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο φόρουμ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την παρακάτω δική μου περίπτωση. Στο κτήμα μου μια μέρα τα παιδιά με ειδοποιησαν για ένα πουλάκι που δεν μπορούσε να πετάξει. Πράγματι το είδα και το έπιασα πολύ εύκολα. Διαπίστωσα ότι ήταν ένα μικρό καρδερινακι άγριο. Επειδή στο κτήμα κυκλοφορούν και πολλές αδεσποτες γάτες το έβαλα σε ένα κλουβάκι και το κρεμασα σε ασφαλές μέρος. Τότε δεν ασχολειομουν με τα πουλιά και δεν σας κρύβω ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν να κρατήσω το πουλάκι. Προσπάθησα να το ταισω αλλά μάταια δεν ήξερα καν αν έπινε νερό. Τότε έγινε κάτι που μου άλλαξε κάθε σκέψη που είχα για να κρατήσω. Και οι δύο γονείς του ερχόταν και το ταιζαν έξω από το κλουβί. Αρκετές φορές την ημέρα. Αυτό κράτησε μια εβδομάδα και μια μέρα αποφάσισα ότι ήταν καιρός να το αφήσουμε. Πραγματικά όταν ήρθαν οι γονείς του να το ταισουν το απελευθέρωσα. Είχε δυναμωσει και πλέον πετούσε και έφυγε μακριά ενώ μετά από λίγο το ακολούθησαν και οι γονείς του. Το παραπάνω περιστατικό με έκανε να θαυμάσω ακόμα περισσότερο την άγρια φύση των πουλιών αυτών και το παραθέτω σε αυτό το φόρουμ πιστευοντας πώς κι ένας ακόμα να επηρεαστεί όπως και εγώ είναι κέρδος.
 
Μπράβο Σεραφείμ! Τι ωραία εικόνα να το ταΐζουν οι γονείς! Έπρεπε τη στιγμή της απελευθέρωσης να την είχες αποθανατίσει σε κάποιο βίντεο. Πολλά συγχαρητήρια για την κίνηση σου! Μου θύμισες ένα άλλο θέμα με ένα μικρό άγριο παπαγάλο όπου πήγαιναν οι γονείς αρκετές φορές τη μέρα έξω από το κλουβί και το ταΐζαν
https://community.petbirds.gr/threads/Άγριος-μικρός-παπαγάλος-στο-μπαλκόνι-μου.23791/
Βέβαια εκεί δε μάθαμε ποτέ αν ο παπαγάλος τελικά ελευθερώθηκε.
Και πάλι μπράβο σου!
 
Μπράβο Σεραφείμ! Τι ωραία εικόνα να το ταΐζουν οι γονείς! Έπρεπε τη στιγμή της απελευθέρωσης να την είχες αποθανατίσει σε κάποιο βίντεο. Πολλά συγχαρητήρια για την κίνηση σου! Μου θύμισες ένα άλλο θέμα με ένα μικρό άγριο παπαγάλο όπου πήγαιναν οι γονείς αρκετές φορές τη μέρα έξω από το κλουβί και το ταΐζαν
https://community.petbirds.gr/threads/Άγριος-μικρός-παπαγάλος-στο-μπαλκόνι-μου.23791/
Βέβαια εκεί δε μάθαμε ποτέ αν ο παπαγάλος τελικά ελευθερώθηκε.
Και πάλι μπράβο σου!
Ευχαριστώ Παναγιώτα πράγματι έπρεπε να το οργανωσω καλύτερα και να αποθανατισω την απελευθέρωση αλλά βιαζομουν να προλάβω την παρουσία των γονιών του.
 
Πολλά συγχαρητήρια για την βοήθεια που του έδωσες και την απελευθέρωση του.
Έχω ζήσει και εγώ την ίδια περίπου εμπειρία και ξέρω πως είναι όταν το βλέπεις ελεύθερο!👍)
 
Τότε έγινε κάτι που μου άλλαξε κάθε σκέψη που είχα για να κρατήσω.
Αυτό το περιστατικό που σε συγκίνησε Σεραφείμ, είναι το ίδιο που κάνει ευτυχισμένο κάθε πουλιοπιάστη, για διαφορετικό λόγο φυσικά. Χαίρομαι που συνέβη σε εσένα.

Μακάρι όσοι βρεθούν μπροστά σε ένα τέτοιο περιστατικό να ακολουθήσουν την ίδια επιλογή με εσένα.
 
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο φόρουμ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την παρακάτω δική μου περίπτωση.
Συγχαρητηρια κατ' αρχας που το εσωσες και κατα δευτερον που το ελευθερωσες. Μακαρι ολοι αυτοι που πιανουν αγρια πουλια να ειχαν εστω και το 1/10 απο τα συναισθηματα πιυ ενοιωσες εσυ...
 
Το παραπάνω περιστατικό με έκανε να θαυμάσω ακόμα περισσότερο την άγρια φύση των πουλιών αυτών και το παραθέτω σε αυτό το φόρουμ πιστευοντας πώς κι ένας ακόμα να επηρεαστεί όπως και εγώ είναι κέρδος.
Χρειάζονται τέτοια παραδείγματα... μπράβο Σεραφείμ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Χιλια μπραβο! Μακαρι να πραξουν ολοι το ιδιο στη θεση σου👍 εχω δει πως πιανουν αυτα τα καημενα πουλακια και λυπαμε πολυ☹.. Εκανες ενα πολυ καλο κ να ξερεις ολα επιστρεφονται στη ζωη καποια στιγμη:):D
 
Back
Top