Φροντίδα Βρήκα ένα καρδερινοκάναρο, τα φώτα σας

vanesachar

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
ΒΟΛΟΣ
καλησπέρα! εχω βρει αυτο το πουλακι στο μπαλκόνι μου μετα απο συνεννόηση με ΑΝΙΜΑ θα το κρατησω ,αυτη τη στιγμη εχει μπει και ναρθηκάκι στη φτερουγιτσα γιατι ειχε ενα μικροτραυματισμό. Είναι η τρίτη μερα που το εχω και ειναι φαγανουλικο και παιχνιδιαρικο κανει ορισμένες φωνουλες αλλα συντομες . Μπορει να διακριθεί το φυλο απ την εμφανιση του ή ηλικια του; Ενημερώθηκα οτι δυστυχως τα θηλυκά τα ελευθερωνουν και τα εγκαταλειπουν στη μοίρα τους ,προκειται για τέτοια περιπτωση? Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη γιατι δεν ειχα ποτέ ξανά τετοιο πουλάκι. Εχει τυχει να εχω περιθαλψει πολλα μικρά αγριοπουλια τα οποια ελευθερωσα στο παρελθον οπότε δεν ειμαι παντελώς ασχετη αν και το καθε είδος ειναι εντελώς διαφορετικό.
 

Συνημμένα

  • 270415021_10224674330839404_5045973712374438496_n.webp
    270415021_10224674330839404_5045973712374438496_n.webp
    96,5 KB · Προβολές: 38
  • 271439136_10224679094158484_3569837076852818572_n.webp
    271439136_10224679094158484_3569837076852818572_n.webp
    46,3 KB · Προβολές: 38
Καλησπέρα, είναι πανέμορφο.
Μπορει να διακριθεί το φυλο απ την εμφανιση του ή ηλικια του;
Θα πρέπει να περιμένεις να προσαρμοστεί στο νέο χώρο και να αρχίσει να κελαηδάει αν είναι αρσενικό.

Ενημερώθηκα οτι δυστυχως τα θηλυκά τα ελευθερωνουν και τα εγκαταλειπουν στη μοίρα τους
Δυστυχώς συμβαίνει.

Όπως και να έχει, αρσενικό ή θηλυκό, αξίζει να το κρατήσεις.
 
Να σου ζήσει, είναι πολύ όμορφο. Μοιάζει με αρσενικό αλλά μέχρι να δεις αν κελαηδάει δεν μπορείς να είσαι σίγουρη. Βρες του ένα καλό ορθογώνιο κλουβί (40 έως 60 εκ.),μια καλή συσκευασμένη τροφή για καναρίνια, ένα σουπιοκόκκαλο, στρογγυλές πατήθρες ξύλου και λίγες πρασινάδες στη διατροφή του και θα είναι εντάξει. Σιγά σιγά ψάχνοντας θα μάθεις και άλλα πράγματα για την φροντίδα του. Να το χαίρεσαι.
 
@Γιαννης17 Αυτή τη στιγμή δίνω καναρινοτροφη με έξτρα chia , σουσάμι , κεχρί και παπαρουνόσπορο και έχω ένα στικ με αυγοτροφη. Να δίνω και άγριο τροφή για καρδερίνες; Επίσης βιταμίνες κάθε πότε δίνουμε ; Είναι απίστευτα φαγανο πρέπει να έχει πρόσβαση στο φαγητό του όλη μέρα έτσι ξέρει πότε να σταματήσει;😂
 
Θέλουν παρέα αυτά τα πουλάκια στο ίδιο κλουβακι αν είναι ευρύχωρο;
Αν είναι αρσενικό θα πρέπει να είναι μόνο του για να κελαηδάει, γενικά τα αρσενικά πρέπει να είναι μόνα τους γιατί όταν βρεθούν μαζί με άλλα αρσενικά οι τσακωμοί είναι σίγουροι.
Αν είναι θηλυκό θα συμβιώσει άνετα με άλλα θηλυκά σε ευρύχωρο κλουβί .
 
Μπορούν φυσικά, αλλά το αρσενικό σε τέτοια περίπτωση θα έχει μειωμένο κελάηδημα. Επιπρόσθετα η εγγύτητα θα επιφέρει σύντομα ωοτοκία στο θηλυκό, πιθανά και εκτός εποχής, ακόμα και αν δεν έχουν ζευγαρώσει. Τα αυγά θα είναι άσπορα καθώς τα καρδερινοκάναρα είναι από τη φύση τους στείρα.
Συμπερασματικά λοιπόν, εκτός από λόγους συντροφικότητας, δεν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε συμβίωση με αντιθέτου φύλου πουλάκι, αλλά μπορεί να ενσκήψουν τα παραπάνω προβλήματα.
Σχετικά με τη συντροφικότητα, θα έλεγα ότι η κραταιά άποψη είναι ότι τα πουλιά αυτά είναι από τη φύση τους μοναχικά, δλδ, δεν έχουν ανάγκη από παρέα. Αλλά πιστεύω ότι κανείς μας δεν γνωρίζει τι στην πραγματικότητα συμβαίνει μέσα τους (συναισθηματικά).
Ό,τι κι αν αποφασίσεις, θα πρέπει να υπολογίσεις ότι κάθε νέα εισαγωγή πτηνού στο σπίτι σου, καλό θα ήταν να συνοδεύεται από καραντίνα για 40 περίπου ημέρες, ιδανικά σε άλλον χώρο του σπιτιού, και μάλιστα χωρίς να μπερδευτούν σύνεργα / εξαρτήματα των διαφορετικών κλουβιών (π.χ. ποτίστρες, ταΐστρες) και το καθάρισμα του νέου πουλιού να έπεται (να είναι τελευταίο στη σειρά δλδ) των άλλων.
Καλώς τα δέχτηκες λοιπόν, και όντως είναι πάρα πολύ όμορφο (και τυχερό που σε βρήκε) πουλάκι.
 
Back
Top