Γενικά Βρήκα ένα μικρό νεογέννητο πουλάκι και δε ξέρω τι να κάνω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nanouko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nanouko

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2015
Μηνύματα
35
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Βρηκα στον κηπο εκει που μαζευα τα φυλλα ενα μικρο πουλακι, νεογγεννητο (μαλλον σπουργιτι) και δεν ξερω τι να κανω!φωλια καπου κοντα δεν εχει απο οτι εχω δει! Θα ανεβασω και φωτο αλλα τι το ταιζουμε μεχρι να ερθει η μαμα του να το παρει;
 
Τηλεφόνησε με ανιμα ή εκπαζ να σου πουν τι να κανεις. (πάρε ΄πέλετ για γάτες και μουλιασε τα σε καφτο νερό και δόστου τα με μια τσιμπίδα.)
 
Ενταξει παιδιά ολα οκ ηρθε η μαμα του και το πήρε την ωρα που ετοίμαζα το φαγητο! Την ειδα, την εκραξα κιολας λιγο που δεν προσέχει τα παιδιά της! Ευχαριστωωω πολυυυ που μου απαντήσατε! ❤️️️️️
 
Το σήκωσε με τα ποδια! Πως βλεπουμε στις ταινίες τα γεράκια να πιάνουν κατι;!;! Ετσι κ αυτο κ ηταν σπουργιτάκι πως τα κατάφερε δεν ξερω!
 
Αφου του μύρισε την μουσούδα του έδωσε σαν φιλάκι κ μετα το σήκωσε σαν μωράκι! Αχ μην μου κάνετε τετοια τωρα! Κ η μαμα ηταν στάνταρ σπουργίτι!
 
Μήπως δεν ήταν η μαμά του και ήταν κάποιο αρπακτικό; Τα σπουργίτια δεν σηκώνουν και δεν μεταφέρουν ποτε έτσι τα μικρά τους..

Νομίζεις. :D To έχω δει με τα μάτια μου. Η μαμά βούτηξε με το ράμφος το μικρό που μόλις είχε πέσει απο τη φωλιά και φώναζε και το σήκωσε μέχρι τη φωλιά. Δεν πίστευα κι εγώ αυτό που έβλεπα.
 
Νομίζεις. :D To έχω δει με τα μάτια μου. Η μαμά βούτηξε με το ράμφος το μικρό που μόλις είχε πέσει απο τη φωλιά και φώναζε και το σήκωσε μέχρι τη φωλιά. Δεν πίστευα κι εγώ αυτό που έβλεπα.
σοβαρά;!;!😱 απίστευτο!

Μην ύσε και σήγουρος ηπαρχει ένα αρπακτικο που μοιαζει με σπουργιτι αλλα είναι πολύ λιγο πιο μεγαλοσωμο.
ποιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ενταξει παιδιά ολα οκ ηρθε η μαμα του και το πήρε
Είναι πολύ βασικό να μην απομακρύνουμε το πουλάκι από τον τόπο εύρεσης. Πάντα οι γονείς είναι εξαιρετικά κοντά και πάντα έτοιμοι να το προστατέψουν.
Αν βλέπουμε πως κινδυνεύει από κάποιο τετράποδο αρπακτικό τότε μπορούμε να το τοποθετήσουμε κάπου που να υπάρχει ασφάλεια. Φυσικά υπάρχουν και οι ιπτάμενοι εχθροί... αλλά αυτός είναι ο κύκλος της ζωής. Η τροφική αλυσίδα...
Ειδικά αν δεν είμαστε έτοιμοι (γνώσεις και υποδομή) να το φιλοξενήσουμε καλύτερα να το στείλουμε στα κέντρα ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ.
Από τα μικρότερα αρπακτικά πουλιά που υπάρχουν στην πατρίδα μας είναι το κιρκινέζι...
Αλλά σπουργίτι στο μέγεθος δεν το λες με τίποτε... Περιστέρι ίσως.
Το σήκωσε με τα ποδια!
Αυτό είναι αρκετά δύσκολο να το κάνουν τα σπουργίτια, αλλά ας ευχηθούμε όλοι να ήταν έτσι.
Μπράβο @nanouko για την προσπάθεια
 
Αφου του μύρισε την μουσούδα του έδωσε σαν φιλάκι κ μετα το σήκωσε σαν μωράκι!
Δεν έχουν μουσούδα τα πουλάκια.. ράμφος έχουν! :D

Νομίζεις. :D To έχω δει με τα μάτια μου. Η μαμά βούτηξε με το ράμφος το μικρό που μόλις είχε πέσει απο τη φωλιά και φώναζε και το σήκωσε μέχρι τη φωλιά. Δεν πίστευα κι εγώ αυτό που έβλεπα.
Μακάρι να έγινε έτσι!
 
Back
Top