Φροντίδα Βρήκα ένα μικρό περιστέρι στην ταράτσα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Seven3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Seven3

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2014
Μηνύματα
8
Καλησπερα, βρηκα ενα περιστερι σημερα στην ταρατσα μου, μικρο.
Εχει φτερα παντου, εκτος απο ενα σημειο κατω απτο λαιμο.
Το εβαλα σε μια κουτα σε ενα δωματιακι, του εβαλα λιγο νερο, και βρεγμενες νυφαδες βρωμης.
Θα του εβαζα φαι και θα το αφηνα εκει που ηταν να το βρουν οι δικοι του, γιατι πρεπει να εχουνε φωλια καπου στην ταρατσα μου η στη διπλα ταρατσα, αλλα ετοιμαζεται ο καιρος να ριξει μπορα.
Θα τη φαει τη βρωμη; Να του βαλω κατι αλλο; Θελει ταισμα; Ευχαριστω
 
Το ταισα λιγο βρωμη λιναροσπορο κτλπ, βρεγμενα, σαν μπαλακια μικρα, εφαγε 2 3, μετα τα πεταγε, η δεν του τα εδινα εγω καλα, του εδωσα λιγο νερο με μια συρριγγα
Δεν υπαρχει κανεις που να ειδε το θεμα και να μπορει να βοηθησει;
 
Καλή λύση είναι οι νιφάδες βρώμης. Δεν μας είπες πόσο μικρό είναι. Μπορεί να φάει μόνο του ή πρέπει να το ταϊσεις; Γιατί τότε πρέπει να το ταίζεις με σύριγγα που θα έχεις βγάλει φυσικά την βελόνα και θα πρέπει η τροφή να έχει την μορφή κρέμας.
 
Πρεπει να το ταισω
Δεν τρωει μονο του,
Εφαγε μερικες μπαλιτσες απο μιξη νυφαδων μονο.
και ηπιε λιγο νερο
Ειπα να το αφησω να ξεκουραστει τωρα γιατι το ταλεπωρησα αρκετα προσπαθοντας να το ταισω
 
πεταει; δεν κοιτας στην ταρατσα μηπως εχει φωλια;
 
Εμφανισιακα ειναι σαν αυτο

08.webp

Aν μπορεις να καταλαβεις την ηλικια του. Κοιταξα, δεν ειδα κατι, μπορει να εχει καπου διπλα.
Το εβγαλα με την κουτα εξω καποιες ωρες και ενα περιστερι κοιταζε δν ξερω αν το ειδε, αλλα δεν εκανε κινησηΔεν πεταει ακομα.
Λετε πρεπει να το ταισω κι αλλο πριν κοιμηθει, η να το αφησω για αυριο;
Παντως οταν το βρικα ειχε λερωσει που σημενει οτι ηταν χορτατο μαλλον, και δεν ειδα καποιο περιεργο χρωμα
 
είναι μικρό πρέπει να τρώει 4-5 φορές την ημέρα κρέμα. ή θα πάρεις κρέμα για πουλιά από πετ σοπ (το καλύτερο) ή θα μουλιάζεις το κουάκερ , θα βράσεις και ένα αυγό και θα τα χτυπάς στο μίξερ να τα κάνεις κρέμα.
 
Τωρα λες να παω να το ξαναταισω η να το αφησω για αυριο;
Μαζι με αυτο θελει και νερο η επειδη ειναι νερουλο δεν χρειαζεται;
 
Πήγαινε αύριο το πρωί σε ένα φαρμακείο και πάρε ένα κλύσμα.
Αν στην περιοχή σου έχει πετ σοπ που να έχει τροφές για περιστέρια, ζήτησε Κ5.
(Είναι σύμπηκτα(pellets).
Αν όχι και το κουάκερ(βρώμη) κάνε.
Αν είναι βρώμη βάλτην σε ένα μούλτι να την ψιλοκόψεις.
Με λίγο χλιαρό νερό διάλυσε την βρώμη ή το Κ5 μέχρι να γίνει ένας χυλός.
Γέμισε το κλύσμα και άνοιξε το στόμα του περιστεριού, με προσεκτικές κινήσεις βάλε το σωληνάριο του κλύσματος μέσα στον λαιμό του και πίεσε.
Και ένα βιντεάκι για να δεις.
Δεν είναι ανάγκη να του δώσεις σπόρους όπως θα δεις στο βίντεο.
ι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Του εδωσα λιγο ακομα απο το χυλο που ειπε η κοπελα απο πανω.
Θα το δοκιμασω αυριο αυτο που λες.
Σε πετ σοπ πηγα σημερα και ζητησα τροφη για μικρο περιστερι, μ δωσαν μια μιξη που μ ειπαν οτι ειναι τοπ!?!?
Ειχε διαφορους καρπους-σπορους μεσα
 
Μάλλον σου έδωσαν σπόρους για περιστέρια.. Αλλά δεν χρειάζεσαι σπόρους.. Κρέμα νεοσσών χρειάζεσαι.. Νομίζω πως δεν κάνει αυτό που σου πλάσαρε ο πετσοπας... ☹
 
Τελικα πρεπει να ερχοταν καποιος απτους δικους του και να το ταιζε, γιατι ηταν ενας που παρακολουθουσε.
Οταν εφευγα πηγαινε προς το μερος του αλλα στο σημειο δεν εβλεπα τι κανανε.
Εγω απλα αυτες τις μερες με της βροχες το βαζω να κοιμηθει μεσα.
Εχτες φαινοταν να ειναι ταισμενο το βραδυ, εβαλα νερο και φαγητο για τους γονεις.
Γενικα παντως δεν το βλεπω δραστηριο.
Λιγο κατω απτο στηθος του παρατηρησα ενα σα να ειναι πορτοκαλι το δερμα και φουσκομενο, δεν ξερω τι ειναι.
Το επλυνα σημερα με βρεγμενα πανακια και του εβαλα μπεταντιν.
Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο στο στηθος του;
 
Αν δεν έχει βγάλει ακόμα όλα του τα πούπουλα και είναι πολύ μικρό ίσως φαίνεται ο πρόλοβός του που είναι γεμάτος φαγητό. Το μπεταντίν όταν το βάζουμε το αραιώνουμε με νερό. Σκέτο μπορεί να του κάνει έγκαυμα.
 
Του εβαλα ελαχιστο, και ηταν ηδη βρεγμενο απτο νερο που το επλυνα, δε νομιζω να παθει κατι.
Οταν το επιασα μου φανηκε σα να ειναι λιγο σκληρο, γιαυτο ρωτησα
Παντως οταν το ακουμπουσα δεν μ εδειχνε να ποναει η να ενοχλειτε
 
Back
Top