Γενικά Βρήκα ένα παπαγαλάκι

mariagela23

PB New Member
Εγγραφή
16 Σεπ 2011
Μηνύματα
54
Καλησπέρα στο αγαπητό φόρουμ!

Χθες στον κήπο του γραφείου βρήκαμε ένα παπαγαλάκι. Αφού πέρασε κάμποσες ώρες μέσα σε ενα χάρτινο κουτάκι, το πήρα στο σπίτι, του αγόρασα τα απαραίτητα και ήδη έχει κλείσει ένα 24 ωρο μαζί μας :)

Δε μπορώ να γνωρίζω πώς βρέθηκε έξω...άν το άφησαν.. Αν το έσκασε... Αν κάποιος το κλαίει... Πάντως εγώ χαίρομαι που το βρήκα!

Αποτι μας είπαν στο petshop είναι μάλλον αρσενικό και μικρό σε ηλικία. Είναι πολύ ήμερο, κοινωνικό, με αφήνει να το χαϊδέψω - αν και τσιμπάει ελαφρώς - και γενικά δεν έχω δεί κάποια περίεργη συμπεριφορά.
Έχει καθαρό φτέρωμα, καθαρά ποδαράκια και γενικά είναι ορεξάτος για τροφή.


Εχω τους εξής προβληματισμούς και όποιος μπορεί να μοιραστεί μαζί μου συμβουλές (εμπειρικές και μή) θα με βοηθούσε πολύ.

1) Το παπαγαλάκι είναι μπάτζι. Αυτό συνεπάγεται οτι θα πρέπει να έχει ταίρι;Κάπου διάβασα οτι αυτά ζουν δυο-δυο και γενικά θέλουν παρέα αλλιώς χάνουν τη ζωντάνια τους. Και όπως ανέφερα δεν μπορώ να γνωρίζω πώς ζούσε πριν.

2) Τί θα πρέπει να μου κινήσει την προσοχή σε περίπτωση που το παπαγαλάκι είναι άρρωστο;

3) Οι γονείς μου έχουν δυο καναρινάκια και τις καθημερινές για να μην είναι το πουλάκι μόνο του τις ώρες που εργάζομαι, έχω σκεφτεί να τους το αφήνω... Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλή ιδέα... Τα καναρίνια δεν κελαηδάνε (το ένα είναι μουγκό και το άλλο είναι γεράκος). Το αναφέρω γιατι στο petshop μας είπαν οτι δεν είναι ιδανική η συγκατοίκηση με καναρίνια.

4) Συμβουλές /links κλπ για διατροφή, περιβάλλον και επικοινωνία θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμες.

PS: Φοράει βραχιολάκι στο ποδαράκι του. Αυτό τι πληροφορία δίνει ακριβώς;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση
Μ.
 

Συνημμένα

  • 64208705_452251448683759_5129572543618875392_n.webp
    64208705_452251448683759_5129572543618875392_n.webp
    184,3 KB · Προβολές: 43
  • 62075076_2229346370481498_1240397412762124288_n.webp
    62075076_2229346370481498_1240397412762124288_n.webp
    183,6 KB · Προβολές: 43
Δεν είναι καλή η ιδέα να το φέρεις σε επαφή με τα καναρινια, τουλάχιστον μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν είναι άρρωστο.

Από το δαχτυλιδι μπορείς να καταλάβεις το έτος γέννησης και τον εκτροφεα.

Σίγουρα περνούν καλύτερα όταν έχουν ταίρι, αλλά εάν εξημερωθεί και περνάτε χρόνο μαζί του θα είναι επίσης ευτυχισμένο.

Καλώς το βρήκατε!
 
Δηλαδή βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τα καναρίνια;
Αυτό μπορεί να ήθελε να παίξει αλλά ίσως και να τρομάξουν τα καναρίνια. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Όταν φέρνουμε στον χώρο που έχουμε πουλιά κάποιο νέο πτηνό, κρατάμε καραντίνα τουλάχιστον για έναν μηνα ώστε να αποφύγουμε τη μετάδοση ασθενειών.
 
Ναι ήταν πολύ απερίσκεπτο! Οχι δεν είναι στον ίδιο χώρο. Τον έχω μαζί μου στο δικό μου σπίτι. Απλά δεν ήθελα να μείνει μόνος του σήμερα και τον πήγα στους γονείς μου. Πέρασε τη μέρα στην ίδια αυλή με τα καναρίνια αλλα όχι δίπλα δίπλα.
 
Ναι ήταν πολύ απερίσκεπτο! Οχι δεν είναι στον ίδιο χώρο. Τον έχω μαζί μου στο δικό μου σπίτι. Απλά δεν ήθελα να μείνει μόνος του σήμερα και τον πήγα στους γονείς μου. Πέρασε τη μέρα στην ίδια αυλή με τα καναρίνια αλλα όχι δίπλα δίπλα.
Όταν φεύγεις μπορείς να αφήνεις την τηλεόραση ή ραδιόφωνο για να νιώθει πως έχει παρέα.

Φαίνεται οντως νεαρό και πολύ πολύ όμορφο 😊
 
Καλορίζικο, καλώς τον δέχτηκες!

1) Το παπαγαλάκι είναι μπάτζι. Αυτό συνεπάγεται οτι θα πρέπει να έχει ταίρι;Κάπου διάβασα οτι αυτά ζουν δυο-δυο και γενικά θέλουν παρέα αλλιώς χάνουν τη ζωντάνια τους. Και όπως ανέφερα δεν μπορώ να γνωρίζω πώς ζούσε πριν.
2) Τί θα πρέπει να μου κινήσει την προσοχή σε περίπτωση που το παπαγαλάκι είναι άρρωστο;
3) Οι γονείς μου έχουν δυο καναρινάκια και τις καθημερινές για να μην είναι το πουλάκι μόνο του τις ώρες που εργάζομαι, έχω σκεφτεί να τους το αφήνω... Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλή ιδέα... Τα καναρίνια δεν κελαηδάνε (το ένα είναι μουγκό και το άλλο είναι γεράκος). Το αναφέρω γιατι στο petshop μας είπαν οτι δεν είναι ιδανική η συγκατοίκηση με καναρίνια.
4) Συμβουλές /links κλπ για διατροφή, περιβάλλον και επικοινωνία θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμες.

1) Το καλύτερο για τους παπαγάλους είναι να έχουν συντροφιά (όχι απαραίτητα αντιθέτου φύλου)
2) Παρατήρησε την συμπεριφορά του πουλιού, ξύνεται; δείχνει να το ενοχλεί κάτι; Είναι ευδιάθετο;
3) Το petshop πρότεινε αυτή τη λύση γι΄άλλο λόγο (μήπως ''χαλάσει'' η φωνή των καναρινιών)...
Εσύ πρέπει να κρατήσεις σε καραντίνα το πουλάκι ώστε να μην κολλήσουν κάποια ασθένεια τα καναρίνια
Καραντίνα στα πουλιά
4)
εδώ θα βρεις κάποια χρήσιμα θέματα συγκεντρωμένα
Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων
 
To μπάτζι σου είναι νεαρό (6-12 μηνών) και θηλυκό. Καλορίζικο. :)

Δεν χρειάζεται κτηνίατρο και στρες χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Σε αυτή τη φάση πρέπει να το αφήσεις να εγκλιματιστεί στο νέο του σπίτι χωρίς πολλές μετακινήσεις κι αλλαγές. Μπορείς έπειτα να στείλεις κουτσουλιές για εξετάσεις έτσι για να έχεις μια ιδέα αν υποβόσκει κάτι μιας και το βρήκες στο δρόμο. https://community.petbirds.gr/threa...εις-σε-κουτσουλιά-κοκατίλ.35197/#post-2395100
 
Είναι πανέμορφο! Να το χαίρεσαι!
Αν και μία αγγελία στη γειτονιά του γραφείου δε θα έβλαπτε... Μπορεί ακόμα να το ψᾶχνει ο κάτοχος...
Συμφωνω, αν και στα χερια της κοπελας εχω την διαισθηση οτι θα περασει καλυτερα, ισως μπλεξει κ με καποιους που θα λενε οτι ειναι δικο μου κ δεν θυμαμαι τα στοιχεία του βραχιολιου κλπ κλπ
 
Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

Το βραχιολάκι του γράφει Ε00 G1777 18 L158 και αποτι διάβασα το ΕΟΟ σημαίνει Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία και
G σημαίνει Πανελλήνιος Σύλλογος Εξωτικών & Παραδείσιων Πτηνών – ΠΣΕΠΠ

Τα υπόλοιπα δεν ξέρω τί είναι...

Το μόνο που παρατηρώ στο παπαγαλάκι είναι οτι δεν είναι σούπερ ευδιάθετο... Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται γενικά βέβαια...
τώρα του έχω τηλεόραση και "κράζει" που και που αλλα γενικά είναι ήσυχος...
 
Το μόνο που παρατηρώ στο παπαγαλάκι είναι οτι δεν είναι σούπερ ευδιάθετο... Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται γενικά βέβαια...
τώρα του έχω τηλεόραση και "κράζει" που και που αλλα γενικά είναι ήσυχος...
Το ότι δεν είναι υπερκινητικό δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί.
Αν όμως κάθεται φουσκωμένο ή είναι κακόκεφο, κοιμάται συνεχώς, δεν τρώει κτλ είναι σημάδια ασθένειας.
 
Back
Top