Γενικά Βρήκα ένα πουλί στο μπαλκόνι μου

Hlias-patra

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2017
Μηνύματα
68
Πόλη
Πάτρα
Το βρηκα μολις στο μπαλκονι δεν μπορουσε να πεταξει καλα και το εβαλα στο κλουβι να του δωσω νερο και σπορακια σπουργιτακι ειναι;
 

Συνημμένα

  • IMG_1129.webp
    IMG_1129.webp
    4,9 KB · Προβολές: 45
Με σπουργιτάκι μου μοιάζει κι εμένα :)
Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος!
Δεν νομίζω να μπορεί να φάει σπόρους ακόμα, φαίνεται πολύ μικρό, ίσως να έβραζες αυγό και το αραίωνες με λίγο νεράκι να του δώσεις.
Μήπως βλέπεις εκεί γύρω την φωλιά του;
Καλύτερα να το βγάλεις απο το κλουβί μήπως το βρούνε οι γονείς του.
Πάρε και ένα τηλέφωνο στο ΑΝΙΜΑ για οδηγίες.
 
Μπράβο σου που σκέφτηκες να το αναλάβεις, αλλά θα ήθελα να σου τονίσω ότι τα σπουργίτια είναι από τους πιο δύσκολους νεοσσούς για να επιζήσουν σε κλουβί και με τάισμα από άνθρωπο. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δυστυχώς πεθαίνουν μετά από 1 ή λίγες ημέρες. Στην περίπτωση που το κρατήσεις λοιπόν, κράτα και μικρό καλάθι, θωρακίσου με άλλα λόγια ψυχολογικά και ας ευχηθούμε να μην συμβεί το μοιραίο. Εναλλακτικά θα μπορούσες να το αφήσεις εκεί που το βρήκες ώστε να βρεθούν οι γονείς του και να το ταΐσουν, αν βέβαια το σημείο είναι σχετικά ασφαλές.
Αν όμως το κρατήσεις, διάβασε το παρακάτω:
ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΣΠΟΡΟΦΑΓΑ
. Στο εμπόριο κυκλοφορούν, στα μεγάλα pet shop, σκευάσματα σε μορφή σκόνης για ανατροφή σποροφάγων πουλιών, που γίνονται κρέμα και με αυτά μπορεί κανείς να ταΐσει το πουλάκι χρησιμοποιώντας σύριγγα. Εναλλακτική τροφή το ασπράδι αυγού. Όταν το μέγεθος και το σχήμα τους φτάσει να είναι παρόμοιο με των ενηλίκων, τα απελευθερώνουμε σε μέρος που μαζεύονται πολλά σπουργίτια, κατά προτίμησιν μακριά από γάτες…
https://www.wild-anima.gr/odigies-gia-neossous/
 
Back
Top