Γενικά Βρήκα ένα σπουργιτάκι, τι πρέπει να κάνω τώρα;

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Καλησπέρα! Πριν λίγο καθώς ήμουν στο σχολείο μου στο προαύλιο βρήκα ενα σπουργιτάκι.Ήταν κάτω και προσπαθούσε να πετάξει.Αφού το παρακολουθούσα ώρα και είδα οτι δεν μπορεί έψαχνα μήπως υπάρχει μια φωλιά καπου εκεί κοντα γιατί πιθανο ειναι να επεσε απο καπου. Τωρα το εβαλα σε μια κουτα με λιγα σπορια μεσα. Είναι πολυ τρομαγμένο και δεν εχει φαει κατι. Προς το παρων δεν εχει προσπαθησει να το σκασει. Τι πρεπεί να κάνω;Να το πάω σε κτηνιάτρο αργότερα; Που πρέπει να τοποθετησω το κουτι; Μήπως να το αφήσω ελεύθερο; Δυστυχως εχω μια υποχρεωση και δεν προλαβαινω τωρα να το παω αλλα νομιζω οτι θα μπορεσω το απογευμα.Απο οτι εχω παρατηρησει δεν εχει φαει κατι.Α και να προσθέσω οτι έχω δει τα φτερα του και δεν εχουν κατι
Ευχαριστώ
*Συγγνώμη αν έχω ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη απλά βιάζομαι :)*
 
Είναι μωρό ή ενήλικο; Μόνο λίγο ζαχαρόνερο δώσε να πάρει δυνάμεις. Αν μπορείς κατευθείαν στο στόμα. Αν θα ζήσει εξαρτάται από την ηλικία και την υγεία του φυσικά. Όταν μπορέσεις επικοινώνησε με το ΕΚΠΑΖ έχει αντιπρόσωπο Αλεξανδρούπολη νομίζω
Άρης Χρηστίδης
(Καβάλα)
6977632276

Καβάλα έχει τελικά.
 
Ευχαριστω πολυ θα επικοινωνησω οσο πιο συντομα μπορω σε λιγο θα βαλω φωτο 😉
 
Στις περιπτώσεις που βρίσκουμε μικρά πουλιών που προσπαθούν να πετάξουν χωρίς επιτυχία το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τα αφήνουμε ήσυχα.
Αν βλέπουμε πως κινδυνεύουν τότε ας θυσιάσουμε μισή ώρα μέχρι να βρουν καταφύγιο σε κάποια κλαδιά...
Αν ο κίνδυνος είναι μεγάλος ας τα τοποθετούμε σε κάποιο ψηλό και ασφαλές σημείο...
Πάντα οι γονείς είναι απίθανα κοντά, παρακολουθούν και πάντα προστατεύουν αυτά τα μικρά...
Αν υπάρχουν θηρευτές κοντά... με την παρουσία μας αποτρέπουμε τις επιθέσεις.
Αν και πιστεύω πως κι αυτοί χρειάζονται το μερίδιο της φύσης για να μεγαλώνουν τα μικρά τους σωστά αλλά και για να διατηρούνται οι πληθυσμοί των θηραμάτων του σε λογικούς αριθμούς και σε φυσικό έλεγχο.
Για την επόμενη φορά... Που εύχομαι να μην υπάρξει.
 
Λοιπόν σας έχω καλά νεα! Το πήγα στην κτηνίατρο της γειτονιάς κ μου έδωσε κάποια φάρμακα και είπε ότι έχει δερματίτιδα επειδή σε κάποια σημεία δεν έχει φτέρωμα. Μου έδωσε αντιβίωση(aviomycine)μια φορά την ημέρα, βιταμίνες καθε δυο ώρες περίπου και μία σκόνη για να βάζω στις "πληγές" μια φορα την ημέρα(madecassol). Θα το κρατήσω μέχρι να πετάξει. Προσπάθησα να βρω τν μητερα του αλλα δεν καταφερα για αυτο το πηγα... Επλιζω να γινει καλα 🙂
 
Back
Top