Γενικά Βρήκα αυτό το καναρινάκι στο μπαλκόνι μου

maritinamou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Λεμεσός
Παιδιά χθες βρήκα αυτο το καναρινάκι στο μπαλκόνι μου έτοιμο να ψοφήσει απο τον καύσωνα. Πέτουσε και έπεσε στο παράθυρο μου. Το έβαλα στο κλουβί, τρώει πίνει κανονικά και είναι ένας κυριος σωστός. Ζωντάνεψε και άρχισε και να κελαηδάει. Απ όσο μπορώ να καταλάβω... σαλιαρίζει! Δε τα λέει καλα γιατι μάλλον είναι μικρό. Ετσι λέω...

Ξέρει κανεις να μου πει τι είναι, αν ειναι εννοω καμιά ράτσα, αν πρεπει να προσέξω κάτι κλπ. Το ότι θα το κρατήσω (αν και ειμαι...ζεμπρομάνα) είναι το μόνο σίγουρο! Απλά ρωτάω αν είναι κάποιας ιδιαίτερης ράτσας (αν και δε μου φαίνεται) αν μπορει κάποιος να καταλάβει αν ειναι μικρό κλπ.

Το μόνο που θα σας πω είναι πως απ το μπερδεμένο τραγούδι μου κάνει εμενα μου θύμισε καρδερινοκάναρο αλλα δε νομίζω. Απλά ετσι όπως τα μπερδεύει και παιδεύεται μου θύμισε το κελάηδημα των πουλιών αυτών.

Να του βάζω κανα εκπαιδευτικό cd να μαθαίνει καναρινάκια ε;
Ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • 20170703_183159.webp
    20170703_183159.webp
    19,8 KB · Προβολές: 131
  • 20170703_183224.webp
    20170703_183224.webp
    21,5 KB · Προβολές: 140
  • 20170703_183233.webp
    20170703_183233.webp
    31,6 KB · Προβολές: 131
  • 20170703_183243.webp
    20170703_183243.webp
    37,8 KB · Προβολές: 133
Δεν φέρει κάποια χρωματική μετάλλαξη, απο αυτή τη σκοπιά είναι παρδαλό.
Μπορείς να του βάζεις cd,ιδιαίτερα το απόγευμα κατά το σούρουπο.
Κράτα για λίγες μέρες μια στοιχειώδη καραντίνα και να πλένεις τα χέρια σου όταν πας απο αυτό στα ζεμπράκια και αντίστροφα.
Να το χαίρεσαι και να γίνετε οι καλύτεροι φίλοι!
 
Aν ειναι μικρό σε ηλικία προφανώς από κάπου κοντά εχει χαθεί. Γιατί δεν κανεις τον κόπο να δεις αν κάποιος το ψάχνει; Κι εμείς χασαμε ένα και τα παιδιά μου κλαιγανε μια βδομάδα, εβαλα αγγελίες στο δρόμο, στο κοντινό petshop και στις εισοδους των γειτονικών πολυκατοικιών. Δυστυχώς δεν το βρήκαμε...
 
Aν ειναι μικρό σε ηλικία προφανώς από κάπου κοντά εχει χαθεί. Γιατί δεν κανεις τον κόπο να δεις αν κάποιος το ψάχνει; Κι εμείς χασαμε ένα και τα παιδιά μου κλαιγανε μια βδομάδα, εβαλα αγγελίες στο δρόμο, στο κοντινό petshop και στις εισοδους των γειτονικών πολυκατοικιών. Δυστυχώς δεν το βρήκαμε...
... Τουλάχιστον να ξέρουν οι άνθρωποι οτι ειναι ζωντανό. Κι εγώ έχω χάσει ένα πριν από χρονια, μικρό ήταν σε ηλικία, κι ακόμα το σκέφτομαι με στενοχώρια... Και εύχομαι κάποιος να το είχε βρει, μόνο και μόνο για να ειναι ζωντανό
 
Το ίδιο καναμε και μεις με ενα ζεμπράκι που μας έφυγε και η κόρη μου εβαλε ανακοινώσεις κλπ αλλα δεν.
Οταν το βρήκα ρώτησα τους απέναντι κλπ και ειδικότερα κάποιους που έχουν πουλάκια όμως δεν ηταν κανενός δυστυχώς. Κατα τα άλλα είναι υγιέστατο. Προσπαθεί να κελαηδήσει αλλα δεν του βγαίνει ακόμα σωστά!
 
Παιδιά όλα καλά με το καναρινάκι. Συμπαθέστατο ηρεμο και πολύ κεφάτο για τραγούδι αλλα ο τρόπος που κελαηδάει είναι περίεργος. Κάνει ένα πολύ μπερδεμένο τραγούδισμα, καμία σχέση με καναρίνι γενικώς! Εχω την εντύπωση πως είναι μικρό και μαθαίνει ξερω γω. Του βάζω τα απογέυματα και να ακούει εκπαιδευτικό κελάηδημα αλλα΄αυτό αν και συναγωνίζεται, δε λέει να στρώσει το κελάηδημα του. Βασικά κάνει σα μούλος. Σα καρδερινοκάναρο κάπως αλλά... αποτυχημένα! Θα στρώσει άραγε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Θα βρει τον δρόμο του..λογικά θα περνάει και πτεροροια τωρα και το τραγουδι του δεν είναι τελειο.
 
Παιδιά όλα καλά με το καναρινάκι. Συμπαθέστατο ηρεμο και πολύ κεφάτο για τραγούδι αλλα ο τρόπος που κελαηδάει είναι περίεργος. Κάνει ένα πολύ μπερδεμένο τραγούδισμα, καμία σχέση με καναρίνι γενικώς! Εχω την εντύπωση πως είναι μικρό και μαθαίνει ξερω γω. Του βάζω τα απογέυματα και να ακούει εκπαιδευτικό κελάηδημα αλλα΄αυτό αν και συναγωνίζεται, δε λέει να στρώσει το κελάηδημα του. Βασικά κάνει σα μούλος. Σα καρδερινοκάναρο κάπως αλλά... αποτυχημένα! Θα στρώσει άραγε;
Λογικά είναι φετινό πουλάκι που τώρα κάνει τα πρώτα του βήματα στο τραγούδι :) σε 1-2 μήνες που θα τελειώσει και η πτερρόροια θα χαλάει τον κόσμο με το τραγούδι του 😉
 
Παιδιά όλα καλά με το καναρινάκι. Συμπαθέστατο ηρεμο και πολύ κεφάτο για τραγούδι αλλα ο τρόπος που κελαηδάει είναι περίεργος. Κάνει ένα πολύ μπερδεμένο τραγούδισμα, καμία σχέση με καναρίνι γενικώς! Εχω την εντύπωση πως είναι μικρό και μαθαίνει ξερω γω. Του βάζω τα απογέυματα και να ακούει εκπαιδευτικό κελάηδημα αλλα΄αυτό αν και συναγωνίζεται, δε λέει να στρώσει το κελάηδημα του. Βασικά κάνει σα μούλος. Σα καρδερινοκάναρο κάπως αλλά... αποτυχημένα! Θα στρώσει άραγε;
Θα σου έλεγα να βρέξεις και να δεις την κοιλίτσα του, βασικά την αμάρα του, αφού πρώτα δεις κάποιες φωτό των γεννητικών οργάνων αρσενικών και θηλυκών καναρινιων, ειδικά θηλυκών πυρωμενων. Έτσι, και λόγω του οτι το πουλακι φαίνεται μικρό, αν δεν δεις την εικόνα του θηλυκού πυρωμένος ή του αρσενικού, τότε, με μια σχετικότητα στο λέω και αν τα γεννητικά του όργανα δεν ειναι έντονα εμφανή, τότε λοιπόν αυξάνονται οι πιθανότητες το πουλακι πράγματι να ειναι αρσενικό και να μαθαίνει να κελαιδά, που μου φαίνεται και το πιο πιθανό.
 
Back
Top