Φροντίδα Βρήκα και τα δύο μου καναρίνια νεκρά

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
χαιρετώ παίδες,
σήμερα το πρωί ξύπνησα και είχα μια δυσάρεστη έκπληξη, βρήκα και τα δύο μου καναρίνια νεκρά στο κλουβι τους! ;( τον τελευταίο μήνα λόγω του καιρού τα είχα μέσα στο σπίτι (2 διαφορετικά κλουβια αφού είναι αρσενικό και θηλυκό). Τα έβγαζα στο μπαλκόνι όταν ήμουν σπίτι όταν ήταν να αλλάξω το χαρτί από τον πάτο του κλουβιού και αυτό γινόταν όταν είχε ήλιο το μπαλκόνι. Κάθε βράδυ τα σκέπαζα με ένα ρούχο ώστε να μην ενοχλούνται από το φως, το ίδιο έκανα και εχθές.
Κοίταξα για ψείρες δεν βρήκα κάτι, τα είχα κοιτάξει και πριν λίγες μέρες και ήταν οκ. Χθες τους είχα βάλει και αβγό και το έφαγαν (ήταν βρασμένο για 15 λεπτά) και μετά το αρσενικό ξεσήκωσε το σπίτι με το κελάηδημά του, δεν μου έδωσαν κάποιο δείγμα αρρώστιας. Υπολογίζω να ήταν λόγω κρύου.
 
ούτε εγώ πιστεύω ότι έφταιξε το κρύο..όπως και να έχει τώρα το κακό έγινε.. Θα πάρεις άλλα πουλάκια; Αν ναι πρέπει να βρεις τι έφταιξε..
δεν ξέρω αν θα πάρω, στεναχωρήθηκα πολύ. Για την ώρα δεν νομίζω.
 
Τα έβγαζα στο μπαλκόνι όταν ήμουν σπίτι όταν ήταν να αλλάξω το χαρτί από τον πάτο του κλουβιού και αυτό γινόταν όταν είχε ήλιο το μπαλκόνι.
Όταν τα βρήκες νεκρά ήταν στο μπαλκόνι ή μέσα στο σπίτι;
Σε ποιο μέρος του σπιτιού τα είχες;
 
Τι είδους θέρμανση έχετε; (αν πέθαναν μέσα στο σπίτι μπορεί να έχει παίξει ρόλο) δηλ ακόμα και ανεπαίσθητες αναθυμιάσεις από τζάκι κτλ γι΄αυτά είναι θανατηφόρες...
 
Αφού πέθαναν τόσο ξαφνικά και ταυτόχρονα ενώ ήταν σε διαφορετικά κλουβιά, είναι μάλλον αυταπόδεικτο πως η αιτία είναι κοινή. Κάτι τοξικό πιθανότατα, είτε στο περιβάλλον είτε στις τροφές/νερό.

Υπό την προϋπόθεση βέβαια πως ήταν όντως υγιή και δεν είχε διαφύγει της προσοχής του φίλου κάποια ένδειξη ασθένειας.
 
κανονικές τις μικρές στα 100ml, χθες τους άλλαξα το νερό, όπως κάθε μέρα, εμφιαλωμένο.
. Γιατί εμφιαλωμένο; ξέρεις, οι περισσότερες συσκευασίες περιέχουν πολύ νάτριο...
 
Δεν έφταιξε το νερό θεωρώ, προφανώς ήταν κάποια μόλυνση.. Αιφνίδιοι θάνατοι μας έχουν απασχολήσει ξανά, εκτός και αν υπήρχαν κάποια συμπτώματα που δεν έγιναν εύκολα ορατα..
 
Τι είδους θέρμανση έχετε; (αν πέθαναν μέσα στο σπίτι μπορεί να έχει παίξει ρόλο) δηλ ακόμα και ανεπαίσθητες αναθυμιάσεις από τζάκι κτλ γι΄αυτά είναι θανατηφόρες...
΄
. Γιατί εμφιαλωμένο; ξέρεις, οι περισσότερες συσκευασίες περιέχουν πολύ νάτριο...
Δεν έφταιξε το νερό θεωρώ, προφανώς ήταν κάποια μόλυνση...
Ούτε κι εγώ πιστεύω πως είχε σχέση το νερό...''εγκυκλοπαιδικά'' το ανέφερα 😉
 
τον τελευταίο μήνα λόγω του καιρού τα είχα μέσα στο σπίτι (2 διαφορετικά κλουβια αφού είναι αρσενικό και θηλυκό). Τα έβγαζα στο μπαλκόνι όταν ήμουν σπίτι όταν ήταν να αλλάξω το χαρτί από τον πάτο του κλουβιού και αυτό γινόταν όταν είχε ήλιο το μπαλκόνι. Κάθε βράδυ τα σκέπαζα με ένα ρούχο ώστε να μην ενοχλούνται από το φως, το ίδιο έκανα και εχθές.
Τα καναρίνια τα είχες μόνιμα έξω; Ή τα μπαινόβγαζες; Όχι ότι έχει νόημα γιατί δε θεωρώ πως αυτή ήταν η αιτία θανάτους τους και τον δύο έτσι ξαφνικά. Αλλά το μέσα - έξω μπορεί να κάνει πολύ κακό...

Εμένα το μυαλό μου πάει στο αυγό. Πόσες ώρες το είχες αφήσει στο κλουβί;
 
Υπολογίζω να ήταν λόγω κρύου.

Δεν "παίζει" κάτι τέτοιο. Σε εξωτερικές εκτροφές τα πουλιά την παλεύουν μια χαρά σε θερμοκρασίες ακόμη και υπό το μηδέν εφόσον προβλεφθεί προστασία από τα ακραία καιρικά φαινόμενα.
 
Τα καναρίνια τα είχες μόνιμα έξω; Ή τα μπαινόβγαζες; Όχι ότι έχει νόημα γιατί δε θεωρώ πως αυτή ήταν η αιτία θανάτους τους και τον δύο έτσι ξαφνικά. Αλλά το μέσα - έξω μπορεί να κάνει πολύ κακό...

Εμένα το μυαλό μου πάει στο αυγό. Πόσες ώρες το είχες αφήσει στο κλουβί;
τις τελευταίες μέρες τα είχα μόνο μέσα, το αβγό το έβαζα κατά τις 9 το πρωί και το αφαιρούσα κατά τις 12 πριν πάω γραφείο.
 
Όταν τα βρήκες νεκρά ήταν στο μπαλκόνι ή μέσα στο σπίτι;
Σε ποιο μέρος του σπιτιού τα είχες;
τα είχα μέσα όταν τα βρήκα νεκρά. Στο σαλόνι το διαμέρισμα είναι μικρό open plan με ξεχωριστό το υπνοδωμάτιο.
 
Back
Top