Φροντίδα Βρήκα μεγάλες κλούβες-ζευγαρώστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gaara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gaara

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Πόλη
Χανιά
Επειδη και εγω εψαχνα αρκετο καιρο για κλουβες πιο μεγαλες απο την κλασσικη ζευγαρωστρα 45*30*30 και σιγουρα και αλλοι θα ανδιαφερονται να σας πω πως βρηκα σε ενα καταστημα με διαφορα''πουλερικα''(εχει τα παντα ο τυπος μεχρι και φασιανους)στο Σταυρο ανοξειδωτες κλουβες-ζευγαρωστρες μηκους 80 cm 100 ευρω και 110 cm 120 ευρω με αφαιρομενο ταψι και αφαιρομενους πατους. Εχει βαλει εκει ολα τα καναρινια και καρδερινες του και γενικα φαινοταν αρκετα ωραια κατασκευη και ευκολοχρηστη(απλα δεν παιρνει εξωτερικες ταιστρες αλλα εχει θηκη στην ακρη για μεγαλη εσωτερικη)Ισως να τσιμπησω τη μεγαλη σημερα να σας πω εντυπωσεις κ να ανεβασω καμια φωτο.
 
Να σου πω μια άποψη, χωρίς να ξέρω τις συγκεκριμενες, αλλά όντας έμπορος που παρατηρώ τα pet -χωρίς να έχω ακόμα εμπλακεί- εδώ και χρόνια. Η αγορά έχει κατακλυστεί από τούρκικα προϊόντα, κυρίως σε ό,τι αφορά τα πλαστικά μέρη. Την τελευταία χρονιά 'μπήκαν' και τα Κινέζικα, είναι η αγορά την οποία ξέρω πάνω από μιάμιση δεκαετία. Και οι μεν και οι δε, σε ότι αφορά τα ανοξείδωτα είναι μη φερέγγυοι για να μην πω αφερέγγυοι. όπως και στα πλαστικά, όπου στα μίγματα έχουν ισχυρές δόσεις PVC (Πολυβινυλοχλωρίδιο), το οποίο κάνει πιο μαλακές και ανθεκτικές τις κατασκευές σε σχέση με την κλασσική πολυστερίνη, η οποία όταν είναι καθαρή, σαν υλικό είναι σαφώς πιο ακριβό, αλλά 'σπάει' και φθείρεται. Για τα πλαστικά δεν κάνω άλλη παρακινδυνευμένη εκτίμηση, πλην μιας πληροφορίας ότι το PVC βάσει των ευρωπαϊκών οδηγιών αποσύρεται από σκεύη, παιχνίδια κλπ.
Για το ανοξείδωτο, όμως, θα σου πω μια εύκολη συμβουλή που πιθανά να ξέρεις. Πάρε ένα μικρό μαγνήτη και εφάρμοσε τον και αν 'κολλήσει' πάνω, μιλάμε για προσμίξεις, αν όχι είναι καθαρό ανοξείδωτο.
Επί τη ευκαιρία, επειδή πωλούνται επίσης φθηνα 55Χ30 κλουβιά, να πω ότι η βαφή σε πολλά από αυτά δεν είναι φούρνου και φθείρεται ταχύτατα, οι δε αποστάσεις στα κάγκελα, δεν δέχονται τα κλασσικά έξτρα εσωτερικά μπανάκια και ποτίστρες
 
Ευχαριστω Πολυβιε. Πολυ χρησιμες πληροφοριες. Για το μαγνητη και το ανοξειδωτο να ομολογησω πως δεν το ηξερα. Οσων αφορα τα κλουβια, ειμαι αρκετα επιλεκτικος,τα εχω δει αυτα που περιγραφεις και ειναι τελειως ''φτηνιαρικα''. Η συγκεκριμενη παντως κλουβα ετσι οπως την ειδα και για την τιμη της(120 ευρω χωρις να εχει καποιο επιπλο δεν το λες φτηνο)φαινοταν πολυ αξιοπιστη.
 
😀, να σαι καλά. Αυτό με το ανοξείδωτο είναι κλασσικό, πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για είδη υγιεινής κλπ. Βέβαια, το να μην κολλήσει ένας μαγνήτης, μπορεί να σημαίνει και ένα εντελώς άλλο μέταλλο, αλλά εκεί πάμε αλλού
 
Φιλαράκο Τάκη.Θα συμφωνήσω με τον φίλο Πολύβιο και θα συμπληρώσω ότι στο forum θα βρεις και αλλά θέματα για αυτό που ψάχνεις για να ενημερωθείς κατάλληλα και το πιο βασικό φτηνά
 
Καλημερα. Την αγορασα τελικα εχθες την κλουβα. Παραθετω εικονες, προσωπικα τη βρισκω πολυ βολικη και ωραια.
 

Συνημμένα

  • DSC00226.webp
    DSC00226.webp
    72,2 KB · Προβολές: 2.289
  • DSC00228.webp
    DSC00228.webp
    61,5 KB · Προβολές: 1.629
  • DSC00227.webp
    DSC00227.webp
    58,2 KB · Προβολές: 1.667
  • DSC00229.webp
    DSC00229.webp
    64,4 KB · Προβολές: 1.953
  • DSC00230.webp
    DSC00230.webp
    61,1 KB · Προβολές: 1.121
Πολύ όμορφη κλούβα. Κάτι όμως πρέπει να κάνεις για να μη πετιέται η τροφή έξω
 
Πολύ όμορφη κλούβα. Κάτι όμως πρέπει να κάνεις για να μη πετιέται η τροφή έξω

Vagos εχεις βρει εσυ καμια λυση περα απο τα βρακακια των κλουβιων; (που ειναι επικινδυνα)

Δυστυχως το μεγαλυτερο προβλημα των πουλιων ειναι αυτο-οτι πετανε τα σπορακια εξω απο το κλουβι. Μια λυση θα ταν να τοποθετηθει στην πλατη της ταιστρας ενα κομματι χαρτονι. (το θεμα ομως ειναι να μην γινει και "τσαντιρι")
 
τα βρακακια των κλουβιων δεν ειναι επικυνδινα απλα το πλεονεκτημα του συρταριου χανεται αν βαλεις βρακακι.Αντικατεστησε τις ταιστρες με αλλες που δε θα δινουν τη δυνατοτητα στα πουλια να κανουν παρτυ μεσα σε αυτες. Περσι το καλοκαιρι εχασα πουλια απο ασυτια εξαιτιας παρομοιων ταιστρων σου προτινω κατι τετοιο
Ornitalia e-shop: Τροφές, βιταμίνες, κλουβιά για εκτροφή σε καρδερίνες, καναρίνια, παπαγαλάκια, αγριοπούλια και εξωτικά πουλιά - Εσωτερική Ταΐστρα Venere (Powered by CubeCart)
 
τα βρακακια των κλουβιων δεν ειναι επικυνδινα απλα το πλεονεκτημα του συρταριου χανεται αν βαλεις βρακακι.Αντικατεστησε τις ταιστρες με αλλες που δε θα δινουν τη δυνατοτητα στα πουλια να κανουν παρτυ μεσα σε αυτες. Περσι το καλοκαιρι εχασα πουλια απο ασυτια εξαιτιας παρομοιων ταιστρων σου προτινω κατι τετοιο
Ornitalia e-shop: Τροφές, βιταμίνες, κλουβιά για εκτροφή σε καρδερίνες, καναρίνια, παπαγαλάκια, αγριοπούλια και εξωτικά πουλιά - Εσωτερική Ταΐστρα Venere (Powered by CubeCart)

Θοδωρη το λεω απο προσωπικη μου εμπειρια. Με τον καιρο το λαστιχο μου χουν τα βρακακια ξεφτιζει κι ειναι πολυ ευκολο να πιαστει το νυχι του πουλιου και να το χασει. Το χε παθει ο Κικικης αλλα το δα πολυ γρηγορα.
 
βρήκα τις κλούβες αυτές συν μία ακόμα απο επάνω, μεταχειρισμένες αλλά σε πολύ καλή κατάσταση 140,00€. Τις έκλεισα και απο βδομάδα πάω να τις παραλάβω.
donald.gr/donald_internai/internai1/show_product_gr.php



Έκανα βλακεία:
Στις κλούβες ο κωδ: 10142
 
Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω σαν αυτές τις κλουβες παιδια; Ευχαριστω
 
Back
Top