Φροντίδα Βρήκα μικρά κοτσιφάκια, τι πρέπει να κάνω;

xristos ntavaris

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2016
Μηνύματα
91
Πόλη
Αθήνα
παιδια καλησπερα μολις βρηκα μικρα κοτσιφακια τα μαζεψα γιατι θα τα έτρωγαν οι γατες... Πετανε αλλα οχι πολυ δεν ειναι νεοσσοί ειναι πιο μεγαλα λιγο αλλα οχι ικανα να πεταξουν πολυ... Τη κανω τα εχω σε ενα μεγαλο κλουβι... Τη τρωνε;
 
Χρήστο μου, μπες στην ΑΝΙΜΑ και στο ΕΚΠΑΖ και επικοινώνησε άμεσα μαζί τους.
Τώρα το θέμα με τις γάτες είναι πολύ σημαντικό. Αλλά εξίσου σημαντικό είναι τα κοτσιφάκια να ταιστούν από τους γονείς τους. Μάλιστα σε αυτά τα πουλιά, έχω την αίσθηση ότι οι γονείς από μία ηλικία κι έπειτα τα έχουν διάσπαρτα και κρυμμένα, ώστε αν εντοπιστεί κάποιο από θηρευτή, να μην καταστραφεί όλη η γέννα. Ίσως και για αυτό τα βρήκες. Υπάρχει η περίπτωση το κλουβί να είναι προσβάσιμο από τους γονείς αλλά όχι από τις γάτες;
Διάβασε πιο κάτω τις οδηγίες...
ΚΟΤΣΥΦΑΚΙΑ
Ταΐζονται εναλλάξ με ξηρά τροφή αναπτύξεως για γατάκια, αυγό, κομματάκια κοτόπουλο, κρέμα για νεοσσούς. Όταν το μέγεθος και το σχήμα τους φτάσει να είναι παρόμοιο με των ενηλίκων, τα απελευθερώνουμε κοντά σε θάμνους.
 
πόσα είναι;
οι γονείς βρίσκονται κάπου κοντά;
Το καλύτερο είναι να τα γυρίσεις εκεί που τα βρήκες και να παρακολουθείς από απόσταση για τις γάτες
Το πιο πιθανόν είναι οι γονείς να τα ψάχνουν.
Οι γονείς καταφέρνουν να διώξουν τις γάτες και να τα προστατέψουν και σίγουρα θα τα οδηγήσουν πάλι στην φωλιά τους.
βιάσου όσο ακόμα έχει φώς.
 
2 ειναι η φωλια ειναι πολυ ψηλα οι γονεις ειναι τριγύρω αλλα και πολλές γατες
 
Οι γονείς καταφέρνουν να διώξουν τις γάτες και να τα προστατέψουν και σίγουρα θα τα οδηγήσουν πάλι στην φωλιά τους.
βιάσου όσο ακόμα έχει φώς.
Ιωάννη, τα κοτσυφάκια δεν έχουν από μία ηλικία κι έπειτα συγκεκριμένη φωλιά, άλλο είναι εδώ και άλλο εκεί. Απλά το σημειώνω για να υπάρχει στο θέμα, ότι οι γονείς φυσικά γνωρίζουν που έχουν οδηγήσει το καθένα, αλλά τα μικρά μιας γέννας συνήθως καθώς μεγαλώνουν μεταφέρονται σε ξεχωριστά μέρη.
 
2 ειναι η φωλια ειναι πολυ ψηλα οι γονεις ειναι τριγύρω αλλα και πολλές γατες
Πρέπει να τα πάς στο σημείο και να παρακολουθήσεις την εξέλιξη.
αν οι γονείς δεν τα καταφέρουν σκεφτόμαστε άλλες λύσεις.
 
@ianos επιμένω γιατί έχω δεί αντίστοιχο περιστατικό στην γειτονιά μου, ο ένας γονέας έκραζε απειλητικά και ο άλλος έκανε επίθεση στο κεφάλι της γάτας δύο φορές μέχρι που αυτή κρύφτηκε κάτω από ένα αυτοκίνητο.
Ο μικρός ''κοπανατζής'' ακολούθησε τους γονείς στην φωλιά.
 
Πηγε άλλος γείτονας και τα πήρε να τα βαλει στην φωλιά.. Αλλα νομίζω ότι τα θελει για πάρτυ του
 
Πηγε άλλος γείτονας και τα πήρε να τα βαλει στην φωλιά.. Αλλα νομίζω ότι τα θελει για πάρτυ του
Αν σκοπεύει να τα κρατήσει είναι λυπηρό, τα πουλιά είχαν πολλές πιθανότητες να γυρίσουν στους γονείς τους.
Αν το σπίτι του είναι κοντά στο σημείο της φωλιάς και μπορείς να μιλήσεις μαζί του πρότεινε του να τα βάλει σε ένα σημείο στο μπαλκόνι του για να πηγαίνουν οι γονεις να τα ταίζουν.
Μέλος του forum σε αντίστοιχη περίπτωση τα έβαλε σε ένα παλιό κλουβί που είχε αφαιρέσει 3-4 σύρματα στο πάνω μέρος, οι γονείς τα εντόπισαν, τα τάιζαν και όταν ήταν έτοιμα απλά έφυγαν.
Αν γνωρίζαμε ότι εκτός από τις γάτες έπρεπε να τα προφυλάξουμε και απο τον ''γείτονα'' θα είχαμε δράσει διαφορετικά.

Όπως και να έχει μπράβο σου για το ενδιαφέρον που έδειξες και για την προσπάθεια σου!
 
Πηγε άλλος γείτονας και τα πήρε να τα βαλει στην φωλιά.. Αλλα νομίζω ότι τα θελει για πάρτυ του
Τι σημαίνει πάλι αυτό; Τα θέλει για να τα έχει ως pet? Αν ναι, και βρεις την ευκαιρία εξήγησέ του ότι είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν πάνω από μερικές ημέρες, ότι ο οργανισμός τους θα καταρρεύσει λόγω ανεπαρκούς τροφής και τέτοια, μπας και τα αφήσει.
 
Τα μωρά κοτσυφάκια αφήνονται σε πολύ νεαρή ηλικία από τους γονείς τους σε διάφορα σημεία γύρω από τη φωλιά, κι αυτό είναι ένα προπαρασκευαστικό στάδιο για την μετέπειτα ζωή τους. Δεν είναι σωστό να τα πάρουμε από κει, οι γονείς παρακολουθούν άγρυπνα, και τα προστατεύουν χωρίς να τα παίρνουν πίσω. Όλοι αυτοί που παίρνουν τα κοτσυφάκια για οικόσιτα, πρέπει να ξέρουν ότι ο κότσυφας δεν εξημερώνεται, και λόγω της τροφής το κλουβί του βγάζει μια φοβερή βρώμα.
 
Back
Top