Φροντίδα Βρήκα μωρό καρακαξάκι νύχτα στο χώμα, τι κάνω;

Μαγια

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2020
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Βρήκα καρακαξακι νύχτα στο χώμα. Το πηρα σπιτι για να μη το φανε οι γάτες. Το τάισα κρόκο αυγού με νερό. Σήμερα απο το απόγευμα δεν τρώει! Κοιμάται μόνο κ εχει χάσει τη ζωηραδα του. Φοβάμαι μην πεθάνει! Τι να κανω;IMG_20200507_213338~3.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ! Τους τηλ/σα εχθές. Ειπαν να το στειλλω με ταξι με δικη μου χρεωση γιατί εκείνοι δεν έρχονται. Ηταν βιαστικοι κ δεν μου έδωσαν οδηγίες πως να το φροντισω. Μεχρι τη Δευτέρα που θα ανοίξουν, φοβάμαι οτι το μωρό δεν θα ζει!😢
 
Θα μουλιασετε λιγο μερικές κροκετουλες και θα του χαιδεψετε το ράμφος όπως κανουν οι γονείς και θα του δώσετε μία-μία
[automerge]1589052529[/automerge]
Ή και κονσερβα αν εχει κομματακια
[automerge]1589052577[/automerge]
Διαβάσατε τις οδηγίες της Άνιμα;
 
Έχω ταΐσει δύο, συνήθως την δέχονται, ταΐζετε όσο συχνα δεχονται ουσιαστικά και η υγρασία λογικά θα το κρατήσει ωστε να μην μπλεξουμε με ταισματα με σύριγγες. Αν δείτε οτι είναι πολυ λήθαργικο μόνιμα δοκιμάστε να του χαιδεψετε λιγο το κεφάλι (με παλια οδοντόβουρτσα το χα κανει εγώ και μαλλον έμοιαζε με καθαρισμα απο γονιό και ζωντάνεψε). Κρατήστε το σε ήσυχο μερος σε μια αεριζομενη κούτα. Οπως αναφέρεται και στις οδηγίες αν δεν ειναι τραυματισμένο και βρέθηκε κοντά δοκιμαστε να το πατε εκει και καθιστε παραπέρα μηπως έρθουν οι γονείς του, ειναι φυσιολογικό να φευγουν απ τη φωλια, δυστυχώς κινδυνεύει από πολλά αρπακτικά βέβαια...
[automerge]1589053419[/automerge]
Και εαν σας περνάει από το μυαλό να το κρατήσετε να ξέρετε πως (εκτος απο παράνομο τυπικά)αν και υπεροχα ζωα κατά την γνώμη μου, ειναι εξαιρετικά δύσκολα ζωα, επικίνδυνα για αλλά κατοικίδια, θελουν τεράστιο χώρο, ειδικές γνώσεις και δεν θα το δεχτούν ξανά τα άγρια (περνάνε αρκετά χρόνια που μαθαίνουν και " τρόπους " εκτος απο δεξιότητες επιβίωσης).
[automerge]1589053530[/automerge]
Καλή τύχη και στους δύο σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@myr ευχαριστω μεσα απ'την καρδιά μου για τη βοήθεια! Θέλω πολύ να ζησει το μωρό! Απ'την αρχή το εβαλλα σε ζεστό κλουβι μεταφορας σκύλου με κουβερτακι κ χαρτιά κουζίνας. Το χαϊδεύω κ το κρσταω ζεστό. Εδειχνε να το απολαμβάνει, μέχρι σημερα το απόγευμα που δεν δέχεται τροφή με σύριγγα, τη φτύνει κ θέλει να μείνει μονος του.. 😢
 
και αν έχετε πτηνά φυσικά να μην ερθουν σε καμιά επαφή! Καραντίνα αν δεν θελετε να κολλησουν κάτι απο τον φιλοξενούμενο! Και χέρια αντικείμενα καλό πλύσιμο (αν και τα μαθαμε τώρα αυτά απο την δική μας καραντίνα 😜)
[automerge]1589053813[/automerge]
Ελπίζω να δεχτεί τωρα φαγάκι, κανετε ότι μπορείτε ήδη, καλη συνέχεια και αν θελετε πειτε μας την εξέλιξη του 🐦
 
@myr εχω αποφασίσει πια να το δωσω στους ειδικούς. Εχεις Απόλυτο δίκιο σε όλα! Δεν μπορω να το φροντίσω οπως πρέπει, αλλωστε εχω μια σκυλίτσα που θέλει μεγάλη φροντιδα κ προσοχή κ οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι.. ευχαριστω για τις ευχές!🧡
 
Ωχ... Δυστυχώς δεν νομίζω οτι μπορει να γίνει κάτι άλλο, και επειγόντως σε πτηνιατρο να πήγαινε ισως να μην σωζόταν...
[automerge]1589058342[/automerge]
Το χε ξανακάνει; υποψιάζεστε τραυματισμό/ επίθεση; Απο το να χτύπησε σε πτώση μέχρι κάποια ασθενεια θα μπορούσε φαντάζομαι. Δυστυχώς πολλά πουλάκια που βρίσκουμε δεν μπορούμε να τα σώσουμε, φαίνεται όμως πως κάνατε απο μεριά σας ότι μπορούσατε...
[automerge]1589058916[/automerge]
Αν ζει ακόμα και εχετε την αναγκη να προσπαθησετε κι άλλο(και καποια άνεση στα αγγλικά) δοκιμάστε εδώ μήπως μάθετε αν γίνεται κάτι https://www.facebook.com/groups/AvianFirstAid/?ref=share αλλά δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πεθανε στην αγγαλια μου😢. Κλαιω με λυγμους που να πάρει!😢 Ευχα ιστω ολους για τη βοηθεια κ τη συμπαράσταση. Σκατοζωη να χανονται οι πιο αθωες ψυχουλες!
[automerge]1589061717[/automerge]
@Tony Forpus ευχαριστω για ολα!
 
Παρακαλω, να εισαι καλα!

Πολυ κριμα... λυπαμαι...
Τουλαχιστον δεν εμεινε μονο του στο δρομο μεχρι την τελευταια στιγμη...

Μπραβο που προσφερθηκες να το βοηθησεις!
 
Back
Top