Φροντίδα Βρήκα παπαγάλο στο μπαλκόνι μου, πώς να τον φροντίσω;

Ioannalio

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2019
Μηνύματα
6
Καλησπερα!
Βρηκα εναν παπαγάλο στο μπαλκονι μου σημερα ο οποιος χωρις δισταγμό έκατσε κ τον έπιασα! Ειχα ενα κλουβί κ τον εβαλα μεσα μαζι με τροφή κ νερο φυσικα αλλα δεν γνωριζω καθολου απο παπαγάλους..φοβαμαι μην ειναι τρομαγμένος,τον χαϊδεύω κ κουρνιάζει στη χούφτα μου. Αυριο θα παω να παρω μεγαλυτερο κλουβί γιατι ειναι αρκετα μεγαλος! Πως θα μαθω τι να κανω για να τον βοηθησω να μην φοβαται;
 
Δυστηχως δεν εχω ιδεα! Ειναι πολυ ηρεμο,έφαγε λιγη τροφή που του έδωσα που πηρα απο τη γειτόνισσα που εχει κ αυτη αλλα εδω κ ποση ωρα καθεται χωρις να κουνιέται, ουτε κοιμαται. Μονο οταν βαζω το χερι μου κ κουρνιάζει κλεινει τα ματια του
 

Συνημμένα

  • 3CA12569-B9C4-48CA-9DC8-07E24C808446.webp
    3CA12569-B9C4-48CA-9DC8-07E24C808446.webp
    49,4 KB · Προβολές: 106
ο παπαγαλος ειναι μονκ ο συγκεκριμενος απο καπου το εσκασε πιθανον αστο ησυχο σκεπασε τον με ενα σκουροχρωμμο πανι και βαλτον σε ενα ησυχο σημειο

Το εκανα ηδη, ευχαριστω! 🙂
 
To πουλάκι είναι ένα παπαγάλος monk μπλε μετάλλαξης. Αν δεν φοράει δαχτυλίδι για να ψάξεις και να διασταυρώσεις μήπως κάποιος το ψάχνει, καλορίζικο! Θέλεις ένα μεγάλο κλουβί κι ένα καλό επώνυμο (συσκευασμένο απο εταιρεία κι όχι χύμα) μίγμα σπόρων για μεσαίους παπαγάλους τύπου κοκατίλ.

Διάβασε κι αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Μονκ-ή-Κουάκερ-monk-quaker-parakeets-myiopsitta-monachus.5879/

Δεν θα ήταν κακή ιδέα και η επίσκεψη σε έναν εξειδικευμένο κτηνίατρο για ένα τσεκ απ.
 
Να χαίρεσαι τον παπαγάλο σου! Προσωπικά θα κοιτούσα στο FB και στο parots alert μήπως κάποιος τον έχει χάσει, και αν ναι, θα ρωτούσα (χωρίς να βάλω φωτό εννοείται) εμφανή χαρακτηριστικά του παπαγάλου, και αν με έπειθε ότι έχω τον δικό του/της, και ότι το πουλάκι φροντιζόταν σωστά εκεί που ήταν, θα τον επέστρεφα.
 
Καλημέρα, @Ioannalio

Πώς είναι σήμερα;
Είναι ακόμα φοβισμένο;

Πριν ξεκινήσεις να φτιάχνεις την προίκα του, σιγουρέψου ότι δεν το ψάχνει κανείς.
Εγώ θα έκανα μια έρευνα στα γύρω pet, δεν ξέρω πόσο μακριά πετάνε αλλά δεν νομίζω να πέταξε και τόσο μεγάλη απόσταση.
Αν το έχασε κάποιος που το αγαπά σίγουρα θα βγει στους δρόμους να το ψάξει, σκέψου ότι θα μπορούσες να είσαι εσύ στην θέση του.
Αν δεν, τότε να τόν χαίρεσαι!
 
Καλημερα🙂
Εχω μπει σε διάφορες ομάδες της περιοχής μου στο φβ αλλα δεν βρηκα να έχασε κανεις κατι..σημερα ειναι λιγο πιο ζωηρός αλλα κ παλι δεν κανει κ πολλα πραγματα, ουτε μιλαει ουτε λαλαει. Έφαγε κ ήπιε νεράκι τουλαχιστον.υπαρχει κατι να κανω για να τον προσεγγίσω ή ν ακουσω τη φωνούλα του;😝
 
Καλημερα🙂
Εχω μπει σε διάφορες ομάδες της περιοχής μου στο φβ αλλα δεν βρηκα να έχασε κανεις κατι..σημερα ειναι λιγο πιο ζωηρός αλλα κ παλι δεν κανει κ πολλα πραγματα, ουτε μιλαει ουτε λαλαει. Έφαγε κ ήπιε νεράκι τουλαχιστον.υπαρχει κατι να κανω για να τον προσεγγίσω ή ν ακουσω τη φωνούλα του;😝
Είναι στρεσαρισμένος με την αλλαγή περιβάλλοντος και με την περιπέτεια που μόλις έζησε. Ίσως και να αντιλήφθηκε ότι κινδύνεψε η ζωή του. Είναι λογικό λοιπόν να σε βλέπει με μια επιφύλαξη προσπαθώντας να καταλάβει αν είσαι κίνδυνος ή όχι. Μην τον επιβαρύνεις με πολλές και άσκοπες επισκέψεις για αυτό το διήμερο, ίσα ίσα για τη φροντίδα του μονο. Άστον λίγο να αντιληφθεί το νέο του περιβάλλον και σταδιακά θα σε μάθει και εσένα.
 
Τρωει ασταμάτητα ολη μερα,ωστοσο προσπάθησα να τον βγαλω απο το κλουβί για να ξεπιαστει αλλα δεν μπορουσα να τον πιασω κ ουτε έβγαινε μονος του. Γενικοτερα σημερα έβγαζε καποιες κραυγές κ οταν του μιλαω κανει κατι ελαφρά σαν να θελει ν απαντησει 😋. Ειναι ήρεμος κ καθεται και τον χαϊδεύω νομιζω καλα τα πηγαίνουμε!
 
προσπάθησα να τον βγαλω απο το κλουβί για να ξεπιαστει

Ιωάννα, σε αυτή τη φάση πίστεψέ με δεν του χρειάζεται να ξεπιαστεί. Του χρειάζεται να ηρεμήσει και να σταθεροποιηθεί. Μην το ξαναεπιχειρήσεις χωρίς λόγο (π.χ. χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής) αν θέλεις να ελπίζεις σε μια καλή σχέση μαζί του. Δώστου μερικές ημέρες να δεις πως πάει και αν συνεχίζεις να τον βλέπεις νωχελικό και να τρώει ασταμάτητα, ξαναπροτείνω να σκεφτείς την επίσκεψη σε έναν γιατρό έμπειρο με πουλιά. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Τρωει ασταμάτητα ολη μερα,ωστοσο προσπάθησα να τον βγαλω απο το κλουβί για να ξεπιαστει αλλα δεν μπορουσα να τον πιασω κ ουτε έβγαινε μονος του. Γενικοτερα σημερα έβγαζε καποιες κραυγές κ οταν του μιλαω κανει κατι ελαφρά σαν να θελει ν απαντησει 😋. Ειναι ήρεμος κ καθεται και τον χαϊδεύω νομιζω καλα τα πηγαίνουμε!
Προφανώς έχει φάει τόσο στρες που ήταν έξω μόνος του και αποπροσανατολισμένος και τώρα που βρήκε την ασφάλεια, θα καταφέρεις να τον βγάλεις μόνο γραπωμένο στα κάγκελα. Όποτε και αν το θελήσει θα βγει. Μην πιέζεις τις καταστάσεις.
 
Ιωάννα δώσε χρόνο στο πουλάκι, μη το ενοχλείς, εκείνο όταν έρθει η ώρα θα βγει μόνο του.
Αν το βγάλεις με το ζόρι μετά πόσο σίγουρη είσαι ότι θα ξαναμπεί μόνο του; Και τί θα κάνεις;
θα το κυνηγάς στο δωμάτιο να το πιάσεις;
Πιστεύεις ότι θα του κάνει καλό αυτό;
 
Back
Top