Γενικά Βρήκα πεσμένο στο δρόμο ένα νεοσσό καρδερίνας

MargoTsara

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6
Καλησπέρα! Ο λόγος που έγινα μέλος του petbirds είναι γιατί πρόσφατα βρήκα πεσμένο στο δρόμο ένα νεοσσό καρδερίνας και τον πήρα σπίτι μου. Έχουν περάσει 6 μέρες και συνεχίζει να ζει, ενώ δεν το περίμενα να τα καταφέρει, γιατί δεν έχω καμία απολύτως γνώση σχετικά με το θέμα. Παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας, για να συνεχίσει να ζει και να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ γι' αυτό. Μέχρι σήμερα τρώει κάθε 2 ώρες με σύριγγα μια "κρέμα" με ασπράδι βρασμένου αυγού, τρίμμα φρυγανιάς και λίγο κρόκο. Τις δύο τελευταίες μέρες προσθέτω στο μείγμα και λίγη κίτρινη βιταμίνη. Νερό δεν πίνει και ενώ του έχω δώσει να τσιμπήσει μόνο του από το ίδιο μείγμα, περιμένει την σύριγγα. Φοβάμαι ότι πια αυτή η διατροφή δεν το καλύπτει και αναρωτιέμαι πώς μπορώ να το μάθω να τρώει σπόρους σιγά σιγά. Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή που θα έχει μεγαλώσει, να το αφήσω ελεύθερο. Είναι κάτι τέτοιο δυνατό; θα μπορέσει να επιβιώσει; Να σημειώσω ότι έχει δυναμώσει αρκετά και πετάει. Τέλος, στο κλουβάκι του τι είναι απαραίτητο να προσθέσω; Κάθε πληροφορία θα είναι χρήσιμη, γιατί όπως προανέφερα, δεν έχω καμία απολύτως γνώση. Ζω σε νησί και μου είναι δύσκολο να μεταφέρω το πουλί σε κάποιο κέντρο προστασίας (θα πρέπει να γίνει με ΚΤΕΛ και δεν ξέρω αν θα αντέξει μακρινό ταξίδι). Ευχαριστώ
 
Καταρχήν, πρέπει να πας να πάρεις μία κρέμα για νεοσσους και να το ταΐσεις. Αν του βάλεις αυγό βραστό δεν τρώει μόνο του; Επίσης μια αυγοτροφή κανονική όμως και όχι αυτά τα κίτρινα, κόκκινα, πορτοκαλί μπισκότα τριμμένα με χρώμα. Φρέσκο νεράκι και σπόρους νιζερ, είναι από τους πρώτους που θα σπάσει να φάει. Μπορείς και κάποιο φρούτο όπως μήλο ή ένα κομματάκι αγγουράκι.
Επικοινώνησε με τις δομές που είναι υπεύθυνες ΑΝΙΜΑ & ΕΚΠΑΖ για οδηγίες εφόσον θέλεις να επιστρέψεις το πουλάκι στην φύση.
Καλή συνέχεια
 
Ωραία, θα δοκιμάσω να αγοράσω κρέμα για νεοσσούς. Αυγό, όχι δεν τρώει μόνο του, ακόμα και όταν πεινάει. Πιθανότατα γιατί έχει συνηθίσει τη σύριγγα. Σε ευχαριστώ! Έχω επικοινωνήσει με την ΑΝΙΜΑ, οι οποίοι δε δίνουν γενικά οδηγίες, προτείνουν να το στείλεις. Απλά εγώ το φοβήθηκα να το στείλω με ΚΤΕΛ κι επειδή θα ταξιδέψω σε ένα μήνα με το αυτοκίνητο, ίσως θα ήταν καλύτερα να το μεταφέρω τότε. Απλά μέχρι τότε, ας το έχω φροντίσει όσο καλύτερα γίνεται
 
Καταρχάς συγχαρητήρια για την ευγενική σου πράξη κ την υπομονή σου να σώσεις ένα σίγουρα χαμένο πουλάκι. Συμφωνω κ εγώ με την κρέμα για τους νεοσσούς κ καλό αποτέλεσμα!
 
... Κι επειδή θα ταξιδέψω σε ένα μήνα με το αυτοκίνητο, ίσως θα ήταν καλύτερα να το μεταφέρω τότε. Απλά μέχρι τότε, ας το έχω φροντίσει όσο καλύτερα γίνεται

Καλή επιτυχία. Πουλάκι που θα έχει μεγαλώσει απο τα χέρια σου δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να επανενταχθεί.
 
Έχω την αίσθηση πως οι καρδερίνες δεν φωλιάζουν στις άκρες των δρόμων...
Παρόλα αυτά κοίταξες για τυχόν ύπαρξη φωλιάς εκεί που το βρήκες;
Μήπως κοίταξες για ενήλικα πουλιά να το καλούν/παρακολουθούν;
Πόσο μικρό είναι;
Πως δεν έπεσε θύμα επίθεσης από οτιδήποτε;
Για να το βρήκες ζωντανό δεν πρέπει να είχατε μεγάλη απόσταση από όταν συνέβη ούτε χρονική ούτε τοποθεσίας...
 
@TZANNSPY

Όταν το βρήκα περπατούσε μαζί με το αδερφάκι του στην άκρη του δρόμου. Αρχικά σκέφτηκα να μην τα πάρω μήπως η μητέρα τα βρει. Τα έβαλα λοιπόν στον κορμό μιας μεγάλης ελιάς που ήταν δίπλα και έφυγα. Μετά από περίπου 2 ώρες ξαναπέρασα για να δω τι απέγιναν. Το αδερφάκι είχε πεθάνει και αυτό ζούσε, έτσι το πήρα. Συνεχίζω με κρέμα και έχω βάλει και σπόρους και νερό σε περίπτωση που θελήσει να φάει μόνο του, αλλά δεν έχω παρατηρήσει να το κάνει ακόμα. Αυτό είναι που με απασχολεί, για να ελευθερωθεί θα πρέπει να μάθει να τρώει σπόρους. Την απελευθέρωση δεν θα την κάνω μόνη μου, θα το πάω σε κάποια οργάνωση που ασχολείται με αυτά.
 
Καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες περεταίρω πληροφορίες για το τάισμα της μικρής καρδερίνας που βρήκα. Συνεχίζω με κρέμα νεοσσών, ωστόσο προσπαθώ να τη μάθω να τρώει και σπόρους σιγά σιγά. Πήρα σπόρους για αγριοπούλια (αυτές μου έδωσαν από το pet shop) και τους σπάω γιατί είναι σκληροί. Τους πιάνει με το ράμφος του, αλλά φαίνεται ότι δεν μπορεί να τους σπάσει. Υπάρχει κάποια τροφή που να μου προτείνετε που να είναι πιο κατάλληλη για μικρή καρδερίνα; Η κρέμα το καλύπτει; Επίσης, ακόμα το ταΐζω κάθε 2 ώρες, αλλά επειδή θα ξεκινήσω πρωινή δουλειά, θα μένει νηστικό για 7-8 ώρες. Θα υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Ευχαριστώ
 
Κρίνοντας από τα λεγόμενα σου, υπολογίζοντας και απαντώντας στην ερώτηση σου έχω να πω τα εξής:
- το πουλάκι είναι περίπου 30 ημερών άρα πολύ κοντά στον απογαλακτισμό.
- πρέπει ήδη να τρώει μόνο του αυγοτροφή, αυγό και μαλακιά τροφή, επίσης θα πρέπει να έχει αρχίσει να δοκιμάζει και διάφορους σπόρους από το μίγμα σπόρων.
- υπάρχουν κάποιες μαλακές τροφές στα πετ σοπ, σαν τροφές ανάπτυξης ΑΛΛΆ τώρα είναι ώρα για σπόρους...
- κάθε δύο ώρες είναι το ελάχιστο όσο ακόμα φωλιάζουν οι νεοσσοί...
- έχε το νου σου για ένα πολύ καλό τελευταίο βραδινό τάισμα και νωρίς το πρωί πριν φύγεις για τη δουλειά, με ένα ακόμα το μεσημέρι/απόγευμα πρέπει να είσαι εντάξει...
- θες δεν θες ετοιμάσου να το παντρευτείς δεν πιστεύω πως θα φτάσει ποτέ σε φάση απελευθέρωσης ειδικά αν έχεις επαφή και τάισμα μέχρι δύο μηνών...
 
Κρίνοντας από τα λεγόμενα σου, υπολογίζοντας και απαντώντας στην ερώτηση σου έχω να πω τα εξής:
- το πουλάκι είναι περίπου 30 ημερών άρα πολύ κοντά στον απογαλακτισμό.
- πρέπει ήδη να τρώει μόνο του αυγοτροφή, αυγό και μαλακιά τροφή, επίσης θα πρέπει να έχει αρχίσει να δοκιμάζει και διάφορους σπόρους από το μίγμα σπόρων.
- υπάρχουν κάποιες μαλακές τροφές στα πετ σοπ, σαν τροφές ανάπτυξης ΑΛΛΆ τώρα είναι ώρα για σπόρους...
- κάθε δύο ώρες είναι το ελάχιστο όσο ακόμα φωλιάζουν οι νεοσσοί...
- έχε το νου σου για ένα πολύ καλό τελευταίο βραδινό τάισμα και νωρίς το πρωί πριν φύγεις για τη δουλειά, με ένα ακόμα το μεσημέρι/απόγευμα πρέπει να είσαι εντάξει...
- θες δεν θες ετοιμάσου να το παντρευτείς δεν πιστεύω πως θα φτάσει ποτέ σε φάση απελευθέρωσης ειδικά αν έχεις επαφή και τάισμα μέχρι δύο μηνών...
Θα επιμείνω στους σπόρους λοιπόν, όσο για την αυγοτροφή η αλήθεια είναι ότι δεν του έχω βάλει να δοκιμάσει. Μόνο σκέτο αυγό το οποίο δεν το προτιμάει, ενώ τους σπόρους τους προσπαθεί. Ίσως θα βοηθούσε να έκανα την κρέμα πιο πηχτή απ ότι την κάνω τώρα, για να χορταίνει. Σχετικά με τον "γάμο", πολύ φοβάμαι ότι είμαστε ήδη αρραβωνιασμένοι και θα το επισημοποιήσουμε εν καιρώ!
 
Θα επιμείνω στους σπόρους
Μπορείς να πάρεις ένα σακουλάκι Manitoba Carduelidi 800gr θα βγάλεις ένα μήνα + μαυτο.
carduelidi[1]-300x300.png
καλή δύναμη.
Βάλε και καμιά φωτογραφία του μικρού να το δούμε.
 
Back
Top