Γενικά Βρήκα στην αυλή μου μικρά πουλάκια, τι πουλιά είναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskrt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoskrt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
327
Πόλη
Λαμία
Ρε παιδια σημερα στην αυλη μου βρηκα μικρα πουλακια, δεν ξερουν να πετουν αλλα κελαηδουν ωραια, επειδη τα βρηκα ολα μαζι νομιζα οτι απο καπου επεσαν αλλα δεν βρηκα πουθενα φωλια. Τα αφησα εκει γιατι νομιζα οτι θα τα παρει η μαμα τους αλλα τιποτα. Εχει πολλες γατες εδω τριγυρω κι ετσι τα μαζεψα... Δεν τρωνε σπορια και δεν ξερω τι ειναι! Ειναι 5 και πολυ τρομαγμενα... Ξερει καποιος τι ειναι;

Εχω φωτογραφια στο avatar μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Εχω φωτογραφια στο avatar μου
Ανεβασε την πρωτότυπη φωτογραφία στο μήνυμα. Αν και καταλαβαίνουμε περίπου το είδος των πουλιών, είναι καλύτερα να μιλάμε με σιγουριά για το είδος όταν πρόκειται να δώσουμε πληροφορίες - πρώτες βοήθειες για πουλιά που μάλλον την έχουν άμεση ανάγκη.
 
Είναι νεοσσοί καλόγερου(Parus major)! Από ότι φαίνεται οι πρώτες τους πτήσεις δεν πήγαν και τόσο καλά! Τρέφονται με μικρά έντομα, σκουλήκια, μερικούς σπόρους και ψωμί. Λίγο κακώς που τα έβαλες σε κλουβί. Έπρεπε σε μία κούτα όπου στον πάτο θα έχεις χαρτί κουζίνας.
Αυτά από εμένα! Ας μιλήσουν φυσικά και εμπειρότεροι!
 
Η φωλιά τους δεν είναι σε δένδρα, συνήθως είναι σε στέγες, σωλήνες.
 
Στη χώρα μας είναι γνωστά με τη γενική ονομασία παπαδίτσες
 
Τα εβαλα σε κουτι και περιμενω μπας και φανουν οι γονεις, κοιταξα και σε στεγες αλλα δυσκολο να βρω φωλια... Τους εβαλα ψωμι και αβγο βραστο αλλα δεν τρωνε, μεχρι και φωνες απο το γιουτιουμπ τους εβαλα αλλα αυτα δεν λενε να φανε... Τι να κανω τωρα;
 
Οκ σας ευχαριστω, αλλα τωρα που δεν τρωνε πως να τα βοηθισω να φανε;
 
Καμιά γάτα ή καρακάξα σκάλισε την φωλιά τους κι έπεσαν. Κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά και καλότυχα να είναι.
Εν τω μεταξύ διάβασε κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκατε-έναν-νεοσσό.23218/
 
Back
Top