Αναπαραγωγή Βρήκα στον πάτο του κλουβιού αυγό σπασμένο

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Παιδιά χθες μου έφερε ένας φίλος μου μια καναρα η οποια εκεί που την είχε αρχικα ευτιαξε φωλιά. Σήμερα βρήκα στον πάτο του κλουβιου αυγό σπασμενο. Τι να κάνω για να μην σπάσει κι άλλο αυγό;
 
Πρώτο και κυριότερο να αγοράσεις ασβέστιο σε υγρή μορφή και να βάλεις 4-5 σταγόνες στην ποτίστρα..
Στη συνέχεια να παρακολουθήσεις την συμπεριφορά του ζευγαριού...
Δηλαδή μήπως κάποιο από τα δύο μπαίνει μέσα στη φωλιά και τραβάει το υλικό...
Αν μάλιστα το αυγό βρέθηκε ακριβώς έξω από τη φωλιά... Τότε πιθανόν να είναι αυτή η αιτία.
Αν το αυγό βρέθηκε μακρυά από τη φωλιά.. Τότε ίσως οφείλετε σε έλλειψη ασβεστίου.
 
Παναγιώτη, γενικά στα μηνύματα σου προσπάθησε να εισαι όσο γίνεται πιο συγκεκριμένος:
Πχ, σου έφεραν μια καναρα που είχε φτιάξει φωλιά.
Ήταν με αρσενικο στο κλουβι;
Την έβαλες μόνη της σε ενα κλουβι ή με κάποιον αρσενικο;
Της έχεις φωλιά εκεί που την έχεις; Αν ναι, την έχεις ή εχει στρώσει τη φωλιά; Η φωλιά αν ειναι στρωμένη εχει στο κέντρο της πολυ βαμβάκι; Εχει στην άκρη της πατήθρα; Μήπως την ωρα που γεννούσε κάτι την τάραξε και βγήκε απο τη φωλιά;
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες, αλλα δεν έχω τη διάθεση να το κανω, παρά του οτι έχω την όρεξη να απαντώ σε καθορισμένα ερωτήματα. Το ιδιο πιστεύω οτι συμβαίνει και σε άλλους ανθρώπους. Αν όμως η περιγραφή ειναι σωστή και πλήρης, τότε και οι απαντήσεις θα ειναι ακριβέστερες.
 
Λοιπον η καναρα αρχικα ηταν με μια καρδερίνα σε μεγάλη κλούβα, την έχω σε ζευγαρωστρα με αρσενικό αλλά με το χώρισμα στην μέση, έχω φωλιά που τηνεχω στρώσει εγώ, βαμβάκι δεν έχω αλλα αύριο θα βάλω, ναι έχει πατιθρες, την ωρα που έκανε το αυγό δεν καθόταν μέσα στην φωλιά. Εβαλαν στην θυλικια στον πάτο χαρτί κουζίνας και βαμβάκι και χαμιλωσα τις πατηθρες ώστε αν το κάνει το δευτερο αυγό εκτός φωλιάς που είναι πιθανότερο να μην σπάσει. Αν τώρα το αυγό που κανει το βαλω σε μια αλλη καναρα που κλωσαει; αλλά τα αυγά της την αλλη Κυριακή θα βγουν μικρά. Μπορω να βάλω το αυγό μαζί με τα αλλά και όταν βγουν τα μικρά να βάλω δεύτερη φωλιά και η καναρα να συνεχίζει να κλωσσάει το αυγό;
 
Εβαλαν στην θυλικια στον πάτο χαρτί κουζίνας και βαμβάκι και χαμιλωσα τις πατηθρες ώστε αν το κάνει το δευτερο αυγό εκτός φωλιάς που είναι πιθανότερο να μην σπάσει

Αγαπητέ μου το ζήτημα δεν είναι να γεννηθούν τα αυγά εκτός φωλιάς και να πέσουν "στα μαλακά", έχοντας μετατρέψει εσύ το κλουβί σε μια απέραντη φωλιά από χαρτί και βαμβάκι. Η φυσιολογική ροή των πραγμάτων είναι κατασκευή φωλιάς από την κανάρα και η γέννηση των αυγών ΜΕΣΑ στη φωλιά.

Αν τώρα το αυγό που κανει το βαλω σε μια αλλη καναρα που κλωσαει; αλλά τα αυγά της την αλλη Κυριακή θα βγουν μικρά. Μπορω να βάλω το αυγό μαζί με τα αλλά και όταν βγουν τα μικρά να βάλω δεύτερη φωλιά και η καναρα να συνεχίζει να κλωσσάει το αυγό;

Πέρα του ότι όλο το εγχείρημα είναι ριψοκίνδυνο, ας υποθέσουμε ότι όλα γίνονται έτσι όπως τα έχεις φανταστεί. Σε απασχολεί το αυγό που μπορεί να είναι κλούβιο ή τα μικρά που θα έχουν ανάγκη τη μητέρα τους;
 
Μην τα κανεις εσυ Παναγιωτη. Τα πουλιά ενοχλουνται πολύ απο ολα αυτά και μη τους φτιαχνεις φωλιές και μετα περιμένεις άδικα να μπουν.Άστα μόνα τους. Εσυ ΜΟΝΟ φαι, νερό, ασβέστιο λιγες μέρες. Ο αρσενικός γιατί με χώρισμα;Βαλτον μαζί.
Όσο για αυτό που σκέφτεσαι να βάλεις το αυγό στην αλλη καναρα, έτσι θα χαλασεις και την αλλη φωλια.Ασετην στην ησυχία της αν θες να παει καλά.
 
Δεν υπάρχει ζευγάρωμα με όσα περιγράφεις.
Αμφιβάλω αν υπάρχει ζωή μέσα στο αυγό...
Αν γεννά έξω τα αυγά της ή έχει έλλειψη ασβεστίου και ζορίζεται ή κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα.
Τελικά έκανε άλλο αυγό?
 
Λοιπόν η καναρα έκανε σήμερα αυγό μέσα στην φωλιά. Και καθετε και το κλοσαει. Οδό για το ζευγάρωμα έχει ζευγαρώσει με καρδερινα. Γιαυτό έχω τον αρσενικό με χώρισμα. Ο αρσενικός κελαειδαει όλη μέρα. Πήρε απο κάτω μονη της βαμβακη και το έβαλε στη μέση της φωλιάς.
 
Οδό για το ζευγάρωμα έχει ζευγαρώσει με καρδερινα
Τωρα κοροιδευομαστε ετσι; Συνεχιζεις το ιδιο βιολι οτι θα τη ζευγαρωνες με καρδερινα την καναρα και μετα θα αφηνες την καρδερινα ελευθερη. Απαγορευθηκε η προσβαση στα ιθαγενη και τωρα παλι τα ιδια. Τα ιδια θα λεμε παλι;
 
Βρε Παναγιώτη αφού την ξέρεις την ιστορία τι την μαγειρευεις; Καλά το πηγαινες στις αρχες έτσι μπερδεμένα δούλευε. Και εμείς νομίζαμε στις αρχές οτι δεν καταλαβαίνεις για αυτό τα ελεγες ετσι, αλλα είχες το σκοπό σου.
 
Καλό το παραμύθι σου αλλά δεν είχε δράκο. Λίγος σεβασμός σε αυτούς που μπαίνουν στον κόπο να σου απαντήσουν δεν βλάπτει. Κάποια στιγμή θα έχεις πράγματι σοβαρό πρόβλημα και δεν θα μπαίνει κανείς στον κόπο να σου απαντήσει γιατί αυτή τη στιγμή έπλεξες μια ιστορία και τα σκηνοθέτησες όπως σε βόλευε. Την επόμενη φορά ποιος θα σε πάρει στα σοβαρά;
 
Καλό το παραμύθι σου αλλά δεν είχε δράκο. Λίγος σεβασμός σε αυτούς που μπαίνουν στον κόπο να σου απαντήσουν δεν βλάπτει. Κάποια στιγμή θα έχεις πράγματι σοβαρό πρόβλημα και δεν θα μπαίνει κανείς στον κόπο να σου απαντήσει γιατί αυτή τη στιγμή έπλεξες μια ιστορία και τα σκηνοθέτησες όπως σε βόλευε. Την επόμενη φορά ποιος θα σε πάρει στα σοβαρά;
Παναγιώτα, η θέση που παίρνεις ειναι πολυ ενδιαφέρουσα. Θα το σκεφτώ απο εδώ και πέρα αν θα απαντήσω ξανά στο συγκεκριμένο μέλος.
 
Ρε παιδιά δεν την ζευγάρωσαν εγώ το παιδι που μου εδωσε το καναρίνι είχε και μια καρδερίνα και τα είχε βάλει μάζι και μου είπε οτι ζευγάρωσαν. Η καρδερίνα που είχα έχει απελευθερωθεί. Την πήγα στο χωριό μου μια μέρα και όταν ειδα να περνάνε καρδερίνες την αφησα. Χαρές που έκανε πετούσε απο εδώ κι εκεί. Μάλλον βρηκαι την οικογένεια του γιατί αυτός που μου την έδωσε μου είπε οτι απο εκεί την έπεισε. Δεν προκειτε να ξανα έχω στα χέρια μου αιχμαλοτα πουλιά μονο αναπαραγωγής. Τώρα περιμένω να βγουν τα καναρινακια για να τα πουλησω και να πάρω ενα ζευγαρι καρδερίνες αναπαραγωγής
 
Αν ήσουν πιο αναλυτικός και κυρίως πιο κατατοπιστικός θα αποφεύγαμε τις παρεξηγήσεις που πιθανόν υπάρχουν.
Χωρίς φυσικά να θέλω να σε κάνω να αισθάνεσαι πως απολογείσαι... Θα ήθελα λίγα περισσότερα κυρίως για την περίπτωση της απελευθέρωσης της καρδερίνας...
Την πήγα στο χωριό μου μια μέρα και όταν ειδα να περνάνε καρδερίνες την αφησα.
...
στο σωστό για την περίπτωση forum https://community.petbirds.gr/forums/native-birds/?prefix_id=90
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Συγνώμη βρε Γιάννη. Τι κατατοπιστικος... Και για πια τυχόν παρεξήγηση! Ο Παναγιώτης ήταν πλήρως κατατοπιστικος.Αν μάλιστα λάβουμε υπ'οψιν και ενα παρεμφερή πρόσφατο θέμα που είχε ανοίξει και δεν είχα -με προσέξει. Πιο κατατοπιστικος δεν γίνεται.Απλα δεν είναι καθόλου ειλικρινής και μας περνάει οτι τρώμε κουτοχορτο.
... Μια καρδερίνα που την έβαλε ο φίλος του με μια καναρα... Του έδωσε πίσω την καναρα αφού ζευγάρωσε.. Πρωτα η καρδερίνα ηταν σε μια κλούβα με μια καναρα, δεν αναφέρεται οτι ζευγάρωσαν, αλλα απλως ηταν τυχαία μαζί στο χωρο.. Μετα ήρθε σπιτι του και της έφτιαξε φωλιά... Ο αρσενικός είναι με χώρισμα(δεν αναφερεται ποιος αρσενικός για να μοιάζει ο δικός του-ενας καναρος)
"Βρε παιδια αυτή που είχε την ελευθέρωσε στο χωριο του μια μερα που περιμενε να περασουν οι καρδερινες. Μαλιστα ηταν τοσο τυχερη που επεσε πανω στην οικογενεια της.Χαρες που εκανε"

Να είσαι ειλικρινής τουλαχιστον οταν ζητάς βοήθεια.
 
Ο Παναγιώτης είναι αρκετά παλιό μέλος του φόρουμ και όσο είχε παπαγαλάκια κάναμε αρκετές συζητήσεις και είχε θετικούς προβληματισμούς.
Η αλήθεια είναι ότι με την ενασχόληση του με τα ιθαγενή, δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω το παιδί που ήξερα. Ίσως οφείλεται στους φίλους που παίρνουν και δίνουν καρδερίνες, ίσως σε κάτι άλλο. Δεν θα κάνω κριτική στον Παναγιώτη φυσικά αλλά λόγω της συμπάθειας που σου έχω, θα ήθελα να σε παρακαλέσω Παναγιώτη μου, μην ασχολείσαι με πράγματα που αφορούν ζωές χωρίς να τα γνωρίζεις καλά.
Και να πω για πολλοστή φορά γενικότερα, οι έμπειροι να πάψουμε να δίνουμε στην αναπαραγωγή την αίσθηση του πανηγυριού, γιατί τα αποτελέσματα είναι λιγότερες φορές ευχάριστα και περισσότερες φορές δυσάρεστα.
Αυτό θα το αντιληφθείτε αν κάνετε ένα γρήγορο διάβασμα στους τομείς "αναπαραγωγή" σε όλα τα είδη του φόρουμ, όπου θα βρείτε πολλά SOS, πολλούς νεκρούς νεοσσούς και πολλές θυσίες θηλυκών.
Στο κάτω-κάτω τα πουλιά είναι τραγούδι και παρέα. Όσοι θέλουν την μαιευτική, υπάρχει και η ιατρική επιστήμη.
 
Back
Top