Αναπαραγωγή Βρήκα στο κλουβί ένα σπασμένο αυγό

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω ενα ζευγαρι lovebirds 7 μηνων. σημερα βρηκα στο κλουβι ενα σπασμενο αυγο. τι συμβαινει;
ειναι εποχη αναπαραγωγης; δεν ειναι μικρα; καλου κακου βεβαια εβαλα και μια φωλια. τι να κάνω; Πως να το χειριστω;
 
Να δώσεις στην ποτίστρα λίγες σταγόνες υγρό ασβέστιο ώστε να καλυφθεί ο οργανισμός το πουλιού που το γέννησε.
Σίγουρα είναι εποχή αλλαγής φτερώματος και ακόμη και για πουλιά που αναπαράγονται σε ζεστά κλίματα δεν είναι ο καταλληλότερος καιρός για ζευγάρωμα.
Το επτά μηνών πουλί δεν ξέρω αν έχει δυνατότητα αναπαραγωγής αλλά σίγουρα αν του δώσεις 1-2 μήνες θα είναι και καιρικά και ηλικιακά πιο έτοιμο.
Εσύ όμως έχεις εμπειρία με ζευγαρώματα;
Μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις;
Βάλε φωλιά... αλλά για μένα με όσα γνωρίζω καλύτερα να αποφύγεις το κλώσημα..
 
Το θηλυκό σου έκανε κάποιο αυγό. Προφανώς θα κάνει και άλλα, το πιθανότερο δηλαδή. Δεν γνωρίζουμε λόγω της ηλικίας τους αν έχει προηγηθεί ζευγάρωμα και πάντως δεν είναι κατάλληλη ηλικία του θηλυκού σου (άνω του έτους τουλάχιστον) να γίνει μητέρα και να φροντίζει νεοσσούς αλλά ούτε και κατάλληλη η εποχή, λόγω υψηλών θερμοκρασιών, για αναπαραγωγή.
Που έχεις το κλουβί; Μέσα ή έξω; Επίσης ποια είναι η διατροφή των πουλιών σου; Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Υπάρχει διαθέσιμο υγρό ασβέστιο να χορηγήσεις στο θηλυκό αν κάνει περισσότερα από τρία αυγά;

καλου κακου βεβαια εβαλα και μια φωλια
Οπότε, εγώ λέω -κακού-.
Απάντησε να δούμε πως νομίζουμε ότι πρέπει να το χειριστείς και φυσικά ο πρώτος λόγος ανήκει σ' εσένα :)
 
Να δώσεις στην ποτίστρα λίγες σταγόνες υγρό ασβέστιο ώστε να καλυφθεί ο οργανισμός το πουλιού που το γέννησε.
Σίγουρα είναι εποχή αλλαγής φτερώματος και ακόμη και για πουλιά που αναπαράγονται σε ζεστά κλίματα δεν είναι ο καταλληλότερος καιρός για ζευγάρωμα.
Το επτά μηνών πουλί δεν ξέρω αν έχει δυνατότητα αναπαραγωγής αλλά σίγουρα αν του δώσεις 1-2 μήνες θα είναι και καιρικά και ηλικιακά πιο έτοιμο.
Εσύ όμως έχεις εμπειρία με ζευγαρώματα;
Μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις;
Βάλε φωλιά... αλλά για μένα με όσα γνωρίζω καλύτερα να αποφύγεις το κλώσημα..
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν εχω εμπειρια απο παπαγαλους, εχω ομως απο καναρινια. Δεν ξερω ποσο μπορει να μοιαζουν αλλα ειμαι διατεθιμενος να μαθω γιαυτο και ακουω πολυ προσεκτικα ολες τις συμβουλες. Θεωρω οτι μπορω να ανταποκριθω σε οποια απαιτηση των πουλιων.

Το θηλυκό σου έκανε κάποιο αυγό. Προφανώς θα κάνει και άλλα, το πιθανότερο δηλαδή. Δεν γνωρίζουμε λόγω της ηλικίας τους αν έχει προηγηθεί ζευγάρωμα και πάντως δεν είναι κατάλληλη ηλικία του θηλυκού σου (άνω του έτους τουλάχιστον) να γίνει μητέρα και να φροντίζει νεοσσούς αλλά ούτε και κατάλληλη η εποχή, λόγω υψηλών θερμοκρασιών, για αναπαραγωγή.
Που έχεις το κλουβί; Μέσα ή έξω; Επίσης ποια είναι η διατροφή των πουλιών σου; Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Υπάρχει διαθέσιμο υγρό ασβέστιο να χορηγήσεις στο θηλυκό αν κάνει περισσότερα από τρία αυγά;


Οπότε, εγώ λέω -κακού-.
Απάντησε να δούμε πως νομίζουμε ότι πρέπει να το χειριστείς και φυσικά ο πρώτος λόγος ανήκει σ' εσένα :)
το κλουβι ειναι εξω στο μπαλκονι, οπου εχει και περισσοτερη ζεστη απ οτι μεσα. εκει εναι απο παντα. σουπιοκοκκαλο υπαρχει οπως και πετρα ασβεστιου. η διατροφη τους εχει σπορους (οχι χυμα) αυγοτροφη, πατε φρουτων, κεχρι. υγρο ασβεστιο θα βαλω σημερα.
 
υγρο ασβεστιο θα βαλω σημερα.
Μην βάλεις ακόμα δεν είναι απαραίτητο, μετά το τρίτο αυγό.
Πιστεύεις ότι έχουν ζευγαρώσει τα πουλιά; Είσαι σίγουρος πως είναι ζευγάρι και όχι δύο θηλυκά ας πούμε;
Χορταρικά δεν δίνεις καθόλου;
Τι σκέφτεσαι τελικά; Θα βάλεις φωλιά; Τι λες;
Πτερόρροια δεν έχουν αρχίσει ακόμα;
Δεν είναι θέμα συμβουλών, αφού έχεις εμπειρία το καταλαβαίνεις και μόνος σου, πρέπει να ζυγιστούν οι καταστάσεις, τα υπέρ και τα κατά της υπόθεσης.
Είναι και πολυπαραγωγικά τα lovebirds αν ξεκινήσουν, δεν σταματάνε :)
 
Μην βάλεις ακόμα δεν είναι απαραίτητο, μετά το τρίτο αυγό.
Πιστεύεις ότι έχουν ζευγαρώσει τα πουλιά; Είσαι σίγουρος πως είναι ζευγάρι και όχι δύο θηλυκά ας πούμε;
Χορταρικά δεν δίνεις καθόλου;
Τι σκέφτεσαι τελικά; Θα βάλεις φωλιά; Τι λες;
Πτερόρροια δεν έχουν αρχίσει ακόμα;
Δεν είναι θέμα συμβουλών, αφού έχεις εμπειρία το καταλαβαίνεις και μόνος σου, πρέπει να ζυγιστούν οι καταστάσεις, τα υπέρ και τα κατά της υπόθεσης.
Είναι και πολυπαραγωγικά τα lovebirds αν ξεκινήσουν, δεν σταματάνε :)
ειναι ζευγαρι με τεστ dna. τωρα αν εχουν ζευγαρωσει δεν το ξερω γιατι μολις χτες γυρισα απο διακοπες οποτε δεν εχω δει κατι. Φωλια εχω βαλει σημερα το πρωι μιας και το κοριτσι μου εχει ξεσκισει την εφημεριδα που τους εβαλα στον πατο του κλουβιου. η πτερορροια μαλλον εχει τελειωσει. ειχε αρχισει πολυ εντονα πριν κανενα μηνα περιπου και σε πουπουλα και σε μεγαλα φτερα. στον πατο του κλουβιου βρηκα μαζεμενα χαρτια και πολλα πουπουλα. ισως προσπαθησε να κανει ενα ειδος φωλιας. Δεν ξερω πως θα εξεληχθει. εννοειτε οτι θελω, απογονους
 
Δώσε της τότε και ξηρά ή χλωρά φύλλα δάφνης, καλά πλυμένα και στεγνά να στρώσει στην φωλιά, είναι αντιπαρασιτικά δεδομένης της ζέστης. Την ψέκασες την φωλιά με φθειροκτόνο πριν την βάλεις;
Δεν μου είπες, χόρτα δίνεις; :)
 
δεν εχω εμπειρια απο παπαγαλους, εχω ομως απο καναρινια. Δεν ξερω ποσο μπορει να μοιαζουν αλλα ειμαι διατεθιμενος να μαθω γιαυτο και ακουω πολυ προσεκτικα ολες τις συμβουλες. Θεωρω οτι μπορω να ανταποκριθω σε οποια απαιτηση των πουλιων.
Μοιάζουν πολύ και διαφέρουν ακόμη περισσότερο...
Δυο εντελώς διαφορετικά είδη του ζωικού βασιλείου με διαφορετικές απαιτήσεις και εκτροφικές υποχρεώσεις.
Παρήγορο και σημαντικό πως είσαι δεκτικός στις συμβουλές όσων γνωρίζουν...
Σίγουρα δεν θα έχεις προβλήματα...
Δεν θα έχεις τουλάχιστο τα προβλήματα που έχουν... όσοι τα ξέρουν όλα.
 
Back
Top