Γενικά Βρήκα τον πρώτο νεοσσό cockatiel νεκρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Πολυ δυσαρεστα νεα☹

Γυρισα και βρηκα το πρωτο μικρο νεκρο. Ηταν κοκκινο-μπλε στο προσωπο μυριζε πολυ ασχημα και τα εντερα του ηταν σκουρα και ασπρα. Τι συνεβη; Δεν τιθεται θεμα φαγητου γιατι ηταν σκασμενο απο το φαγητο.
 
Αχ βρε Φωτακο πολυ κριμα! Προσεχε τα αλλα μικρουλια! Μηπως εσκασε απο το φαγητο ή μηπως πνιγηκε;Υπαρχει τετοια περιπτωση;
 
Κριμα το μικρουλι, λυπηθηκα πολυ.
Δυστυχως συμβαινουν και αυτα, μηπως το πατησε κανενα αλλο μικρο και εσκασε;η μπορει το οτιδηποτε!
 
Ολα τα μικρα μεχρι χτες εδειχναν καλα. Ηταν μια χαρα ορεξατα.

Δεν ξερω τι επαθαν. Να ποδοπατηθηκε αποκλειεται γιατι ηταν το μεγαλυτερο. Υπαρχει περιπτωση να πνιγηκε ενω το ταιζαν οι γονεις του;
 
Καποια εξηγηση θα υπαρχει δεν μπορει, με τα Lovebird το ιδιο ειχαμε παθει, το ενα απο τα μικρα ειχε πεθανει και δεν ξερουμε την αιτια.
Ισως συμβαινει καμμια φορα;η αυτο που λες να πνιγηκε;γιατι ειπες οτι ηταν και μπλε σαν να μην μπορουσε να ανασανει!
 
Ωχ! Αυτό δεν περίμενα να το διαβάσω! Κρίμα ρε Φώτη! Ξέρω οτι αυτά συμβαίνουν, αλλά όταν συμβαίνουν δεν είναι και τόσο εύκολο να τα χωνέψουμε. Ο μόνος τρόπος να μάθεις σίγουρα πώς πέθανε είναι η νεκροψία, αλλά και εγώ θα έλεγα οτι μάλλον πνίγηκε.
 
Φρικη!
φανταζομαι πως θα αισθανθηκες, αλλα μην απογοητυεσαι!
Οπως προαναφερθηκε και το ξερεις κι εσυ μπορει να συμβει στα μικρ πουλακια!
Αυτο με τα αντερα και το προσωπο βεβαια ειναι λιγο καπως και δεν μου εχει συμβει!
Μηπως καποιο προβλημα με τα αντερα του γενικοτερα, σαν να "στουμπωσε" καπως;
 
πραγματικα πολυ ασχημο νεο... μηπως καποιος εμπειρος μπορει να δωσει αξηγηη γιατι ηταν μπλε; καποιο προβλημα στο αναπνευστικο ισως;
 
Κριμα Φωτακο!
Μηπως ειχε ηδη γεννηθει με καποιο προβλημα;
 
Κριμα Φωτακο!
Μηπως ειχε ηδη γεννηθει με καποιο προβλημα;

Οχι.. Ηταν πολυ ορεξατο και παντα ηταν το πιο ταισμενο απο τα υπολοιπα.Αν και δεν ειναι πολυ ευκολο αυτην την περιοδο θα προσπαθησω να στειλω κουτσουλιες των μικρων και των γονιων για εξεταση να δω μηπως εχουν κατι που δεν το νομιζω. Θα σας ενημερωσω μολις εχω νεοτερα.
 
Kριμα Φωτη...☹
Ελπιζω τα αλλα μικρα να συνεχισουν να ειναι καλα...
 
Back
Top