Ασθένειες Βρήκα το ζεμπράκι μας με αίματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kagio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kagio

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2019
Μηνύματα
8
Καλησπέρα σας, έχουμε ένα παπαγαλοειδες, δεν θυμαμαι ακριβώς το είδος του, είναι λευκό με πορτοκαλί μυτούλα, αγορασμένο απο γνωστή αλυσιδα με είδη κατοικίδιων.

Ολα πήγαιναν μια χαρά εδώ και 2 μήνες περίπου. Σήμερα όσο έλειπα η γυναικα μου το έβγαλε στο μπαλκόνι, σε επαφή οπτική συνεχώς, πάνω στο τραπεζι.

Οταν πηγε να το βάλει μέσα, το βρήκε μέσα στα αίματα. Προφανώς και χρειάζεται περίθαλψη, ο πανικός του μηνύματος ωφειλεται στο εξής.

Είναι δυνατόν να προήλθε από επίθεση μέσα στο κλουβί; Φοβάμαι για τυχόν νόσο, υπάρχει παιδί στο σπίτι, αν και συμπτώματα τόσο ραγδαία, νομίζω είναι απίθανο να υπάρχουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αν έχετε γιατρό να προτείνεται στην περιοχή της νέας Ιωνίας, Νέου Ηρακλείου, θα το εκτιμούσα.
 
Δεν μπορώ να σηκώσω φώτο δεν με αφήνει λόγω μεγέθους και δεν έχω εύκαιρο pc. Δεν φαίνεται πληγή ανοιχτή πάνω από τα φτερά, αλλά έχει 3-4 κηλίδες και από τις δύο πλευρές, η μία μεγάλη σχετικά. Edit: τα καταφέρα με τις φώτο
 

Συνημμένα

  • IMG_20190320_012225.webp
    IMG_20190320_012225.webp
    110,5 KB · Προβολές: 35
  • IMG_20190320_012207.webp
    IMG_20190320_012207.webp
    101,3 KB · Προβολές: 35
Εφοσον λες οτι το επεβλεπε δεν θα ακουγε τυχόν επιθεση αρπακτικου;
[automerge]1553038495[/automerge]
Πιστευω οτι ειναι αυτο που ειπα, τραβηγμα φτερου, περιμενε κ το πρωι να μπουνε κ αλλα μελη μεσα ποιο εμπειρα για να σου πουνε, υπαρχει λιστα ιατρων παντως στο φορουμ για παν ενδεχομενο
 
Αυτό μου κάνει εντύπωση, είναι δυνατόν; Εκτός αν έφυγε από τον χώρο για κάποιο διάστημα και δεν μου το λέει για να μην την "μαλώσω". Μου είπε μόνο ότι έλειψε κάποιο διάστημα σε ένα άλλο δωμάτιο.
[automerge]1553038606[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ, όπως και να χει

Σπαραξε η καρδιά μου που το δα ετσι
 
Καλησπέρα σας, έχουμε ένα παπαγαλοειδες, δεν θυμαμαι ακριβώς το είδος του
Ονομάζονται Παραδείσια ή Ζεμπράκια ή zebra finch.
Δεν ανήκει στα παπαγαλοειδή, ανήκει στους κοινωνικούς σπίνους.

Υπάρχει πιθανότητα να δέχτηκε κάποια επίθεση ή κάτι να το τρόμαξε και να χτυπήθηκε μόνο του στο κλουβί.
Όταν το βγάζετε έξω πρέπει να χρησιμοποιήτε προστατευτικό κλουβιού για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
CATALOGUE 2012_183-500x500.webp
 
Μοιάζει να πρόκειται για επίθεση από αρπακτικό πουλί. Βρείτε γιατρό από τη λίστα που σου παρέθεσαν πιο πάνω για να είστε σίγουροι. Κρατείστε το μέσα και καλή ανάρρωση.

Όχι και παπαγαλοειδές το ζεμπράκι! 😁
 
Είναι η εποχή που δέχονται επιθέσεις από ιπτάμενα αρπακτικά (γερακοειδή) όλα τα κλουβιά στα μπαλκόνια.. ειδικά αυτά των πάνω ορόφων.
Μάλλον ήταν τυχερό.
Σε τι κατάσταση είναι τώρα;
Δηλαδή πέρα από τα αίματα.. Δείχνει άρρωστο ή έχει καλή διάθεση;
 
Στον 4ο είμαστε..
Χτες είχε κάτσει εκεί που φαίνεται στην φωτογραφία και δεν κουνιόταν με τίποτα. Σήμερα το πρωί "πέταγε" μέσα στο κλουβι του, σκέφτηκα να του βάλω φρέσκια τροφή κλπ, αλλά θεώρησα ότι αν όντως του την έπεσαν δεν θα ήταν καλό να το στρεσαρω κι αλλο
 
Ν α του βάζεις κανονικά την τροφή και αν έχεις και κάποια λιχουδιά.
Θεωρητικά ξέφυγε από του χάρου τα νύχια...
Προσοχή όμως γιατί το αρπακτικό θα ξαναέρθει.
Πάρε μέτρα προστασίας όταν το βγάζεις έξω.
 
Καλησπέρα! Ελπίζω να είναι καλά η μικρή (θηλυκό είναι)! Θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στα παρακάτω θέματα και γιατί οχι να ανοίξετε και εσείς ένα σε περίπτωση τυχών αποριών! https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=88
Ελπίζω να ακούσετε την συμβουλή μου ώστε να είστε και εσείς αλλά και το ζεμπρακι χαρούμενοι! 🙂
 
Πιο πριν πως ήταν το πτέρωμα του; Κοιτάζοντας και τις δύο φωτογραφίες παρατήρησα ότι λείπουν φτερά από τρία σημεία. Υπάρχει περίπτωση να προϋπήρχαν αυτά τα κενα σημεία;
 
Οχι γενικά ήταν μια χαρά το τριχωματακι του, ευχαριστώ για τις συμβουλες, Γιάννη, πάω να διαβάσω.

Τα πουλιά δεν έχουν ΤΡΙΧΩΜΑ, μην μας καραφλιάζεις άλλο. 😁 ΦΤΕΡΩΜΑ λέγεται.

Να διαβάσεις και να ρωτήσεις ελεύθερα, χρειάζεσαι νομίζω βοήθεια σε βασικά πράγματα. :)
 
Back
Top