Γενικά Βρήκα το θηλυκό μου πεθαμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MatNina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MatNina

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2018
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα. Ξυπνησα σημερα το πρωι και βρηκα το θυληκο μου πεθαμενο στο πατο του κλουβιου. Ειχα αναφερει σε προηγουμενα ποστ οτι μας την ειχαν δωσει με λιγοτερα μαλια στο πισω μερος του κεφαλιου. Επισης ειχα αναφερει καποια στιγμη οτι ειχαν πεσει τα μαλια γυρω απτο ματι και ειχε κοκκινησει λιγο. Ηταν μεσα στη φωλια της με 3 αυγα... Υπαρχει περιπτωση να φταινε οι συνεχεις γενες; Εκανε 2 φορες συνεχομενα...
 
θα μου πεις λιγο περισσοτερο σχετικα;
πιστευω οτι επρεπε να την ειχαμε παει και στο γιατρο. Τωρα ετοιμαζουμε αυτον για εξετασεις.

Ξεχασα να πω οτι καμια γεννα δεν ηταν επιτυχης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με το ξεκίνημα της δημιουργίας του πρώτου αυγού στα θηλυκά καναρίνια δημιουργούνται μεγάλες απαιτήσεις σε ασβέστιο από τον οργανισμό του πουλιού. Αυτές οι ανάγκες για ασβέστιο πολλαπλασιάζονται όσο αυξάνονται αυγά τα της γέννας αλλά και οι διαφορετικές σειρές αυγών (γέννες - φωλιές).
Αν υπάρχουν ελλείψεις ασβεστίου παρουσιάζονται φαινόμενα δυστοκίας και ως αποτέλεσμα της δυστοκίας ακολουθεί ο θάνατος του θηλυκού.
Κι αυτό μπορεί να συμβεί είτε αν οι φωλιά είχε τελικά απογόνους αλλά ακόμη και αν τα αυγά ήταν άσπερμα.
Για τη δυστοκία υπάρχει ολοκληρωμένο σχετικό άρθρο που καλό είναι να το διαβάσουμε πολλές φορές https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προσπάθεια αναπαραγωγής πρέπει να επιτρέπουμε μόνο σε πτηνά που είναι υγιέστατα και έτοιμα. Αν υπάρχει η παραμικρή υποψία αρρώστιας ή αδυναμίας δεν τα αφήνουμε.
 
Προσπάθεια αναπαραγωγής πρέπει να επιτρέπουμε μόνο σε πτηνά που είναι υγιέστατα και έτοιμα. Αν υπάρχει η παραμικρή υποψία αρρώστιας ή αδυναμίας δεν τα αφήνουμε.
Αποτι μας ειπε ο κτηνιατρος ηταν μαλλον δυστοκια. Αυτο με τα μαλλια μας το εξηγησε οτι δεν σχετιζεται απαραιτητα με καποια αρρωστια.

Σας ευχαριστω ολους, ηταν η πρωτη μου επαφη με θανατο κατοικιδιου και ηταν λιγο βιαιο και αναπαντεχο.
Τελικα πηγαμε τον αλλο στο κτηνιατρο βρηκε βουλωμενα τα ρουθουνια του, μας ειπε να του δινουμε κατι σταγονες το βραδυ και σε μια βδομαδα βλεπουμε.

Λυπάμαι! Ελα να σου δωσω μια καναρα κίτρινη του 16 δώρο! Ειναι πολύ καλη!
Θα με ενδιαφερε εαν το λες σοβαρα απλως σε κανενα μηνα γιατι μας ειπε ο γιατρος να παρακολουθησουμε αυτον και μετα να παρουμε δευτερο.
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου... Κρίμα... ☹
Σκέψου ότι δεν θα ταλαιπωρείται πια με το πρόβλημα υγείας της και ότι θα δράσεις για να προστατεύσεις τα υπόλοιπα!

Συγχαρητήρια και στο μέλος μας vagcanaries για την ευγενική και συγκινητική χορηγία του! Χαίρομαι πολύ όταν βλέπω άμεση και πρόθυμη προσφορά και συμπαράσταση!
 
Τελικα πηγαμε τον αλλο στο κτηνιατρο βρηκε βουλωμενα τα ρουθουνια του, μας ειπε να του δινουμε κατι σταγονες το βραδυ και σε μια βδομαδα βλεπουμε.

Στη θέση σου θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη:

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top