Γενικά Βρήκα το χαρτί του πάτου σκισμένο

MariosΧ

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
62
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, σημερα στον πατο του κλουβιου βρηκα το χαρτι φαγωμένο. Τι εννοώ: το χαρτι ειναι πολυ μεγάλο και ετσι εχει προεξοχές τις οποιες βρήκα ξεσκισμένες και φαινόταν πως κατι το είχε φάει. Πριν πολλους μήνες είχα δει ενα ποντίκι (λενε οτι λόγο πουλιων μαζευονται ποντικια και αλλα εντομα) αλλα τοτε δεν είχα τετοιο θεμα αυτο με το χαρτι πρωτη φορα το βλεπω. Τι με συμβουλεύετε να κανω ;
 
Σε τι χώρο βρίσκεται το κλουβί; Δεν είναι μέσα στο σπίτι; Υπάρχει ακόμα το δαγκωμένο χαρτί να δούμε αν μπορεί να είναι από το ίδιο το πουλί ή από κάτι εξωτερικό; Αν υπάρχει, βάλε petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το κλουβι βρίσκεται μεσα μονο τη νύχτα πλεον, την υπολειπη μερα την περνανε έξω. Σε λιγο οι φοτο

Να και οι φοτο
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_1155.webp
    rsz_dsc_1155.webp
    112,3 KB · Προβολές: 62
  • rsz_dsc_1156.webp
    rsz_dsc_1156.webp
    137 KB · Προβολές: 59
Μάριε θα ήθελα να βλέπαμε μια φωτογραφία συνολική του κλουβιού.
Δυστυχώς πρέπει να μπεις σε σκέψη αλλαγής του κλουβιού σου. Είναι απολύτως ακατάλληλο. Στρογγυλό, δεν προτείνεται.
Σκουριασμένα κάγκελα, επικίνδυνα για δηλητηρίαση.
Χωρίς σχάρα στον πάτο, το πουλάκι πατάει τις κουτσουλιές του.
Εφημερίδα για υπόστρωμα που την δαγκώνει μάλιστα, άλλη πηγή δηλητηρίασης.
Πρόσεξε ή θα πάρεις άλλο κλουβί ή θα φτιάξεις μόνος σου ή με την βοήθεια κάποιου μεγαλύτερου.
Νομίζω το ίδιο το πουλί έχει μασουλήσει την εφημερίδα.
Όταν το βγάζεις έξω την ημέρα, έχεις προστασία από αρπακτικά;
 
Δεν υπαρχουν επικίνδυνα αρπακτικα εδω. Ωστόσο η μονη προστασια είναι εγω που βγαινω καθε τόσο και τα βλέπω. Αλλα γίνεται να το εχει κανει αυτο παπαγάλος; και αν ναι γιατι τωρα; Τοσο καιρο εγω δεν τα βλεπω να το ακουμπανε καν τώρα το δαγκωσαν;

Πρόσεξε ή θα πάρεις άλλο κλουβί ή θα φτιάξεις μόνος σου ή με την βοήθεια κάποιου μεγαλύτερου.
Το κλουβι θα το αλλαξω αλλα ψαχνομαι ακομα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dtse
Μάριε θα ήθελα να βλέπαμε μια φωτογραφία συνολική του κλουβιού.
Δυστυχώς πρέπει να μπεις σε σκέψη αλλαγής του κλουβιού σου. Είναι απολύτως ακατάλληλο. Στρογγυλό, δεν προτείνεται.
Σκουριασμένα κάγκελα, επικίνδυνα για δηλητηρίαση.
Χωρίς σχάρα στον πάτο, το πουλάκι πατάει τις κουτσουλιές του.
Εφημερίδα για υπόστρωμα που την δαγκώνει μάλιστα, άλλη πηγή δηλητηρίασης.
Πρόσεξε ή θα πάρεις άλλο κλουβί ή θα φτιάξεις μόνος σου ή με την βοήθεια κάποιου μεγαλύτερου.
Νομίζω το ίδιο το πουλί έχει μασουλήσει την εφημερίδα.
Όταν το βγάζεις έξω την ημέρα, έχεις προστασία από αρπακτικά;

Συμφωνώ με όλα. Το πιθανότερο είναι να το έκανε το πουλί επειδή δεν είχε άλλη ενασχόληση.
 
Δεν υπαρχουν επικίνδυνα αρπακτικα εδω. Ωστόσο η μονη προστασια είναι εγω που βγαινω καθε τόσο και τα βλέπω. Αλλα γίνεται να το εχει κανει αυτο παπαγάλος; και αν ναι γιατι τωρα; Τοσο καιρο εγω δεν τα βλεπω να το ακουμπανε καν τώρα το δαγκωσαν;


Μάριε, παντού υπάρχουν αρπαχτικά, ακόμα και μέσα στην πόλη. Καρακάξες, κοράκια, κτλ. Δεν αρκεί να βγαίνεις να τα βλέπεις, δευτερόλεπτα χρειάζονται για να γίνει το κακό. Επίσης, λάθος είναι να έχεις το κλουβί πάνω στο τραπέζι, το κάνεις προσβάσιμο σε ποντίκια αν υπάρχουν. Προτιμότερο είναι να είναι κρεμασμένο στον τοίχο περίπου στο ύψος των ματιών, ούτως ώστε και ψηλά να είναι, άρα μη προσβάσιμο και δεν θα τρομάζει όταν σε βλέπει να πληςιάζεις και η μία πλευρά του κλουβιού να είναι καλυμμένη. Αυτό βέβαια όταν πάρεις ορθογώνιο κλουβί. Μέχρι τότε μπορείς να κρεμάσεις το οβάλ κλουβί σε ειδική βάση που υπάρχει αν και προτιμότερο είναι να το αλλάξεις άμεσα όπως είπε και η Μαρία γιατί δεν κάνει. Όσο για το χαρτί τα σημάδια δείχνουν ραμφίσματα, άρα το πουλί τα έκανε. Βάλτου μερικά παιχνίδια μέσα να ασχολείται.

Ι
 
το κανει κ η δικια μου οταν εχει νευρα επειδη μπορει να εχω αργισει να γυρισω σπιτι.η αν δεν της δωσω σημασια για πολυ ωρα
 
ο δικος μου το εκανε ενα καιρο και δε μπορουσα να του το σταματησω.. Πηγα και πηρα μια σχαρα και πλακωνε το χαρτι και ετσι δε μπορεσε να το ξανακανει.. Τωρα που το εβγαλα και δε το κανει καθολου..
υ/γ δε μου πηγαινει στο πατο για να πατησει κουτσουλιες
 
Back
Top