Αναπαραγωγή Βρήκα τρία αυγά από τα Λοβάκια, να κάνω;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα ζευγάρι λοβακια. Το θηλυκό είναι έξι μηνών και το αρσενικό πέντε. Τα έχω στο μπαλκόνι σε κλουβί. Τελευταία τα έβλεπα να χαζοζευγαρωνουν και θεώρησα ότι παίζουν. Σήμερα κατέβασα το κλουβί για καθαρισμό και βρήκα μέσα τρία αυγουλάκια. Χαζεψα. Νωρίς δεν είναι; Τι να κάνω;
 
Δεν είναι νωρίς.
Τα λοβακια από 5-6 μηνών μπορούν να ζευγαρώσουν.
Τα αυγά που τα βρήκες; Στον πάτο του κλουβιού;
Η θηλυκια τι κάνει;
Θα έλεγα να τα πετάξεις γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις κάνει καμία προετοιμασία για να έχουν μια σωστή αναπαραγωγή.
 
Θα έλεγα να διαβάσεις λίγο το άρθρο για τις φωλιές που περιλαμβάνει και τη φωλιά την κατάλληλη για τα lovebirds, να αγοράσεις ό,τι χρειάζεται από σπόρους και για τη φωλιά αφού συζητήσεις πριν με μέλη μας για το τι ενδείκνυται και τί όχι, και αν τοποθετήσεις τα αυγά μέσα στη φωλιά και την τελευταία στο κλουβί, παρέχοντας ταυτόχρονα και την κατάλληλη διατροφή και ό,τι γίνει... Που η αλήθεια είναι ότι δίνω μικρές πιθανότητες να μπει το θηλυκό και να κλωσσήσει σε μία φωλιά που δεν έχει προηγουμένως επεξεργαστεί / αποδεχθεί, αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις. Αυτό όμως που θα ξέρεις είναι ότι τουλάχιστον εσύ έκανες ό,τι περνούσε από το χέρι σου για να ζήσουν 3 ζωούλες που ακόμα δεν έχουν καν ζωντανή υπόσταση στον κόσμο μας
 
τουλάχιστον εσύ έκανες ό,τι περνούσε από το χέρι σου για να ζήσουν 3 ζωούλες που ακόμα δεν έχουν καν ζωντανή υπόσταση στον κόσμο μας
Εγώ θα συμφωνήσω με την Ηλέκτρα Γιάννη μου, είναι πολύ μικρά, καλύτερα να μην ρισκάρει κάποια γέννα, δεδομένου ότι μπορεί και να είναι άσπορα αφού δεν ξέρουμε αν το αρσενικό είναι ήδη γόνιμο ή όχι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
βρε τα πιτσιρικια μες'την τρελα. Νομιζω τα παιδια σου ειπαν αυτο που πρεπει να κανεις.
 
λοιπον καλοι μου φιλοι. Φωλια υπαρχει και τα αυγουλακια ειναι μεσα στη φωλια την οποια την εχουν φτιαξει οπως πρεπει τα πουλακια - αν και μικρα. εχουν βαλει και χαρτι και αρκετα φυλλα απο τα βοτανα που τους δινω (ριγανη, δεντρολιβανο κ. Α) η διατροφη τους ειναι αριστη. Δεν ειναι το πρωτο μου ζευγαρι, εχω μια σχετικη εμπειρια. Τωρα το αν ειναι ασπορα ειναι αλλο θεμα. Για να τα πεταξω δεν υπαρχει καμια περιπτωση μιας και ηδη τα κλωσσαει. Το ειχα κανει παλαιοτερα στο αλλο ζευγαρι που εχω και το μετανοιωσα γιατι το θηλυκο γενναγε συνεχεια και το λυπηθηκα. Οσο πεταγα τοσο γενναγε. Θα οδηγησει η φυση τους πιστευω. Παραξενευτηκα ομως πολυ με το νεαρο της ηλικιας τους μια και το αλλο μου ζευγαρι πρωτογεννησε στον εναμισυ χρονο. αυτα βιαστηκαν λιγακι.
 
Back
Top