Αναπαραγωγή Βρήκα 2 αυγά στο χώμα, τι κάνω τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nef

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
London / Athens
Kαλησπέρα,

Ήμουν στην πλατεία με την σκυλίτσα μου και είδα 2 αβγουλάκια στο χώμα.
Παραδίπλα είδα πολλά μικρά κλαδάκια που σημαίνει ότι πρέπει να έπεσε η φωλιά από δέντρο.
Μοιάζουν με αβγά περιστεριών/ δεκαοκτούρας.

Τα μάζεψα γιατί τα λυπήθηκα αλλά δε ξέρω τι να τα κάνω.
Τα έβαλα σε ενα κουτάκι με μια θερμοφώρα από πάνω για να είναι ζεστά.
Τα κοίταξα στο φώς το ένα μοιάζει ζωντανό, το 2ο δεν είμαι σίγουρη. Δεν είμαι σίγουρη όμως γιατί δεν έχω καμία σχετική εμπειρία.
Αν είναι εν τέλη ζωντανά, μπορώ να τα δώσω κάπου που να εκτρέφουν πουλιά;
Έχω ήδη ένα κοκατίλ και ένα σκυλάκι. Δεν μπορώ, ούτε θέλω να τα κρατήσω.. τα λυπήθηκα όμως.
Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και μπορεί να δώσει ιδέα/ συμβουλή θα το εκτιμούσα.
 

Συνημμένα

  • photo1715366710.webp
    photo1715366710.webp
    120,6 KB · Προβολές: 10
Το μόνο που σκέφτηκα καθώς διάβαζα το μήνυμά σου, είναι αν μπορείς σύντομα, να πάρεις ένα κουτί, π.χ. για παπούτσια, να βάλεις μέσα το βαμβάκι και τα αυγά και να το στηρίξεις (αν γίνεται) στο δέντρο, κάτω από το οποίο βρήκες τα αυγά. Η στήριξη θα μπορούσε ίσως να γίνει με σχοινί ή tireup κάνοντας τις απαραίτητες τρύπες στο κουτί.
Δύσκολο εγχείρημα μου φαίνεται αυτό που σου προτείνω, αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση, δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις.
Αν τελικά το παραπάνω δεν μπορεί να γίνει, τότε, γύρνα τα αυγά κάθε λίγες ώρες, και οπωσδήποτε βάλε ένα μπολάκι με νερό μέσα στο κουτί, ώστε να υπάρχει μια σχετική υγρασία.
Για τις συνθήκες επώασης βρήκα και το παρακάτω:
How to incubate dove eggs at home?


How to Create an Egg Incubator for Wild Bird Eggs: 15 Steps


Heat the box.

Position the lamp so that the light is shining into the box. Place the thermometer and humidity gauge in the location you'll place the eggs. Aim for a temperature of about 98.6 °F (37.0 °C) and a humidity level between 55 and 70 percent.
Αν τελικά αποπειραθείς να τα επωάσεις εσύ, αν θέλεις, ενημέρωνέ μας σχετικά. Η επώαση διαρκεί 14-16 ημέρες.
@gianniskilkis , έχεις καμιά ιδέα του τι θα μπορούσε να γίνει;
 
Μήπως μήπως έκανες μια προσπάθεια επικοινωνίας με σύλλογο Φίλων περιστεριών (μπορεί να έχει η περιοχή σου) ή γκουγκλαροντας ή στο fb βρεις κάτι παραπλήσιο ή τηλέφωνα επικοινωνίας με σύλλογο κ μήπως δεχτούν να υιοθετήσουν τα αυγουλάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.
Δυστυχώς τα βρήκα πολύ αργά τα αυγά. Τα έμβρυα είχαν ήδη κολλήσει στο κέλυφος 😞
Τα κράτησα ζεστά για λίγες ώρες με θερμοφόρα πάνω από το κουτί και τα γυρνούσα αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια. Τουλάχιστον τώρα έχω κάποιες βασικές γνώσεις αν μου ξανατύχει. 🥲
 
Back
Top