Γενικά Βρίσκεστε σε αναζήτηση παπαγάλου; Επισκεφθήτε το ΑΖΠ, αξίζει

Babistouta

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Πειραιάς
Εάν βρίσκεστε στην αναζήτηση παπαγάλου αξίζει να επισκεφθήτε το Αττικό Πάρκο στα Σπάτα. Πήγα χθες και είχα την δυνατότητα να δω απο κοντά αρκετα είδη παπαγάλων και να βγάλω τα συμπεράσματα μου! Σε καμία περίπτωση δεν θα διάλεγα cocatoo,makaw, ακόμα πονάνε τα αυτια μου 😱, όπως επίσης και sun conure είχαν ξεσηκώσει το πάρκο με τις κραυγές τους. Συμπάθησα πάρα πολύ ενα εξημερωμενο monk που καθότανε σε ένα κλαδάκι και με αφηνε να το αγγίζω ήταν το μόνο σε ένα κλουβί με 20 monk που πλησίασε. Το ίδιο και ενα indian ringneck. Πστέυω οτι θα επιλέξω ένα απο τα 2 είδη. Μου φάνηκαν και ήσυχα οτι πρέπει για διαμέρισμα. Σύντομα θα ανεβάσω και photo!
 
Σιγουρα αυτα τα 2 ειδη που αναφερεις ειναι απο τα πιο θορυβοδη, ενω απο τους μεγαλους οι ζακο δεν φωναζουν, εφ οσον βεβαια δεν ειναι αγριοι, πιασμενοι απο την ζουγκλα.
 
Καλημερα Μπαμπη! Ειναι τελεια στο Α. Τ.Ζ. Π...
Και τα Μονκ και τα ρινκνεκ κανουν αρκετη φασαρια!
Γενικοτερα ολοι οι παπαγαλοι εχουν δυνατο λαρυγγι😛
Οποτε η γνωμη μου ειναι να τους ακουσεις ολους και να διαλεξεις το λιγοτερο ενοχλητικο για τα αυτια σου!
Αν και ειμαι σιγουρη οτι μολις τον αγαπησεις δεν θα σε ενοχλει τιποτα απο αυτα που θα κανει, αν θα ειναι και γαλιφης και ναζιαρης σαν το παλαβο τοδικο μου... 😉Δεν θα ξεκολλας!
 
Μπάμπη καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά σε όλους,
έαν το κυριότερο κριτήριο σου είναι ο θόρυβος τότε νομίζω τα Bourke´s είναι αρκέτα ήσυχα και γίνονται εύκολα φιλικά. Όμως εάν κοιτάζεις σε κάτι μεγαλύτερο νομίζω ότι (... Πέρα από αυτά που αναφέρεις), όλα τα είδη μπορούν να συμβιώσουν μαζί μας σε ένα διαμέρισμα με την κατάλληλη εκπαίδευση..

Φιλικά,
 
τον cacatoo kai ton makao ειμε και εγω της γνωμης οτι δεν εινε για διαμερισμα. Απο African και κατω καλητερα.
 
πραγματικά είχα καταλήξει σε ringneck αλλά μετα την χθεσινή μου βόλτα το monk με κέρδισε. Με βλέπω να παίρνω και τα 2. Σε διατροφικές συνήθειες δεν πιστεύω να διαφέρουν πολύ! Μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα 2 είδη; Οχι απαραίτητα στο ίδιο κλουβί.
 
Κε μπαμπη για σου! Ειμαι και εγω στην αναζητιση Παπαγαλου αρκετο καιρο τωρα θαλεγα! Ολοι οι παπαγαλοι μου αρεσουν. Μερικες ρατσες μηλανε πολυ! Αλλες τσιριζουν αρκετα! Μερικες ειναι χαδιαρες-τρυφερες! Αλλες λεμε πως φωναζουν δυνατα! Κλπ
Αν και δεν ειμαι τοσο γνωστης των παπαγαλων, οπως αλλα μελη εδω του pet, νομιζω πως καθενας μας θα παρη αυτο που θεωρη εκεινος καταλληλο για το σπιτητου, με βαση της αναγκες του-δυνατοτητες του-γνωσης του κλπ.Ας με διορθωση ομως καποιος που γνωριζη καλυτερα, εχω την γνωμη οτι οποιοσδηποτε παπαγαλος, αν εξημερωθη-εκπαιδευτη-κοινονικοποιηθη απο μωρο απο εμας τους ιδιους, αν αφιεροσουμε χρονο-ορεξει κλπ. Θα γινη τελειο κατοικηδιο αγαπησιαρικο! Με βαση τωρα τα χαρακτηριστικα της ρατσας του,θα "βγαλη"τα αναλογα στηχια του-ταλεντα του:ομηλια-τρυφεροτητα-παιχνιδισμα-κτητικοτητα-αναρηχιση-κλπ.
(Οι Παπαγαλοι ολοι Φωναζουν-κραυγαζουν, με ενταση φωνης, αναλογη του μεγεθους τους. Για να Προιπαντισουν την Ημερα που ερχετε... Και την Ημερα που Φευγη...)
Σας ευχαριστω πολυ, ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
πραγματικά είχα καταλήξει σε ringneck αλλά μετα την χθεσινή μου βόλτα το monk με κέρδισε. Με βλέπω να παίρνω και τα 2. Σε διατροφικές συνήθειες δεν πιστεύω να διαφέρουν πολύ! Μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα 2 είδη; Οχι απαραίτητα στο ίδιο κλουβί.





Συνυπαρχουν αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι στο ιδιο κλουβι.. 😉
Το καθενα εχει την τροφη του και γενικα ειναι 2 διαφορετικα πουλια...
Αλλα ετοιμασου ψυχολογικα για αρκετες κραυγες😛


Αν και ησουν τυχερος και τα ειδες live ριξε μια ματια κι εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
 
πραγματικά είχα καταλήξει σε ringneck αλλά μετα την χθεσινή μου βόλτα το monk με κέρδισε. Με βλέπω να παίρνω και τα 2. Σε διατροφικές συνήθειες δεν πιστεύω να διαφέρουν πολύ! Μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα 2 είδη; Οχι απαραίτητα στο ίδιο κλουβί.
Ούτε να το σκεφτείς στο ίδιο κλουβί! Τα Μονκ είναι ιδιαίτερα (έως και υπερβολικά) κτητικά με τον χώρο τους και οτιδήποτε θεωρούν δικό τους. Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι έχουν μία ιδιοτροπία. Ενώ σε γενικές γραμμές είναι ήσυχα (φωνάζουν μόνο αν θέλουν κάτι), όταν βρίσκονται σε κάποιον χώρο με άλλο πουλί, όταν αυτό φωνάξει, κάνουν τα αδύνατα δυνατά να το ξεπεράσουν! Φαντάζεσαι τί έχει να γίνει; Αν σκέφτεσαι για δύο, μπορείς να πάρεις Μονκ σε ζευγάρι. Άλλωστε πρόκειται για μία ράτσα που ζει ομαδικά (σε κοπάδια άνω των 50) στη φύση.
 
Γιατι το λετε αυτο οτι δεν ειναι για διαμερισμα;


ναστε καλα! ΚΓ.

All About Cockatoos - MyToos.com Άνοιξε τα ηχεία στο τέρμα και θα καταλάβεις γιατί δεν κάνουν μερικά πουλιά για διαμέρισμα (ένα απο τα πολλά ''αρνητικά'' αυτών των πουλιών είναι και η φωνή)
 
All About Cockatoos - MyToos.com Άνοιξε τα ηχεία στο τέρμα και θα καταλάβεις γιατί δεν κάνουν μερικά πουλιά για διαμέρισμα (ένα απο τα πολλά ''αρνητικά'' αυτών των πουλιών είναι και η φωνή)
Κε Γρηγορη! Εχω ακουση κοκατου.. Οκ για τη φωνη.. Πασο.. Ειναι για να. Γυρνας απο την αλλη παντα και αν εχης χωρο διαφυγης να την κανης με ελαφρα...η αλλιως... Να τον παρης Αγκαλιτσα σου... Και να Υποστης... Την Ητασου... (Αυτο ηθελε ο πανεξυπνος Ο Νοων Νοητο)Ευχαριστω πολυ! Ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
Κε Γρηγορη! Εχω ακουση κοκατου.. Οκ για τη φωνη.. Πασο.. Ειναι για να. Γυρνας απο την αλλη παντα και αν εχης χωρο διαφυγης να την κανης με ελαφρα...η αλλιως... Να τον παρης Αγκαλιτσα σου... Και να Υποστης... Την Ητασου... (Αυτο ηθελε ο πανεξυπνος Ο Νοων Νοητο)Ευχαριστω πολυ! Ναστε παντα καλα! ΚΓ.

Έχεις ακούσει αλλά δεν έχεις ζήσει με κάποιον μαζί να καταλάβεις την γλύκα 😉 Θα το ξαναπώ οτι αρκετά πουλιά δεν κάνουν για διαμέρισμα, λόγο χαρακτήρα, λόγο ιδιαιτεροτήτων, λόγο αναγκών.
https://community.petbirds.gr/threads/Προσωπικές-εμπειρίες-με-cockatoo.12246/
 
Έχεις ακούσει αλλά δεν έχεις ζήσει με κάποιον μαζί να καταλάβεις την γλύκα 😉 Θα το ξαναπώ οτι αρκετά πουλιά δεν κάνουν για διαμέρισμα, λόγο χαρακτήρα, λόγο ιδιαιτεροτήτων, λόγο αναγκών.
https://community.petbirds.gr/threads/Προσωπικές-εμπειρίες-με-cockatoo.12246/

Συμφωνο οτι δεν εχω ζησει με Κοκα..Αλλα μηπως ειναι καλυτερα να μας απαντισουν,τα μελη του pb που εχουν το εξυπνο αυτο πτηνο; Νομιζω θαταν το καλυτερο ετσι;ΚΓ.
 
Συμφωνο οτι δεν εχω ζησει με Κοκα..Αλλα μηπως ειναι καλυτερα να μας απαντισουν,τα μελη του pb που εχουν το εξυπνο αυτο πτηνο; Νομιζω θαταν το καλυτερο ετσι;ΚΓ.
Kυριάκο!ήδη σου απαντάει μέλος που μοιράζεται τη ζωή του με το "έξυπνο πτηνό",όπως το αποκάλεσες...
δεν είναι καλύτερα να βλέπουμε πού και πού και τα προφίλ,τα avatars, απο το να επικεντρώνουμε μόνο το πόστ;
Ευχαριστώ, να είσαι καλά!
 
Kυριάκο!ήδη σου απαντάει μέλος που μοιράζεται τη ζωή του με το "έξυπνο πτηνό",όπως το αποκάλεσες...
δεν είναι καλύτερα να βλέπουμε πού και πού και τα προφίλ,τα avatars, απο το να επικεντρώνουμε μόνο το πόστ;
Ευχαριστώ, να είσαι καλά!
Κα Σοφια! Ειχα καποια συζητιση.. Με καποιο αλλο μελος απο εδω.. Εκεινος κ εγω. Γνωριζουμε τι λεγαμε! Μηπως ειστε λιγοt: ;Ευχαριστω κ ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
Κυριάκο, έστω και έτσι να έγινε στα θέματα των φόρουμ πρέπει να γράφουμε έτσι ώστε να γινόμαστε κατανοητοί απο όλους. Άλλωστε για τις ιδιωτικές συζητήσεις υπάρχει και ο πίνακας στα προφίλ.
 
Κυριάκο, έστω και έτσι να έγινε στα θέματα των φόρουμ πρέπει να γράφουμε έτσι ώστε να γινόμαστε κατανοητοί απο όλους. Άλλωστε για τις ιδιωτικές συζητήσεις υπάρχει και ο πίνακας στα προφίλ.
ΟΚ ! Σε καταλαβαινω τι θες να πης! Αλλα καταλαβε και εσυ αυτο πουπα πρην(το συγκεκρημενο)αλλωστε δεν ειναι πρωτη φορα που συμβαινη... (με αλλους εννοω ετσι; Οχι με σενα..)Εισαι γυναικα βεβαια και συμφωνο με οτι μου πης...χα χα χα!(γελαω τωρα)νασε παντα καλα! ΚΓ,
 
Κα Σοφια! Ειχα καποια συζητιση.. Με καποιο αλλο μελος απο εδω.. Εκεινος κ εγω. Γνωριζουμε τι λεγαμε! Μηπως ειστε λιγοt: ;Ευχαριστω κ ναστε παντα καλα! ΚΓ.
το να μας λές με μισόλογα τις συζητήσεις σου τις ιδιωτικές, δεν μας αφορά, πίστεψέ με!
ζήτησες πληροφορίες τις οποίες πήρες!
το τι ζωάκια έχουμε σπίτια μας, δεν είναι προς επιδειξη, είναι για δικη μας χαρά!
νάσαι καλά! Συγγνώμη για το off-topic!
 
Back
Top