Φροντίδα Βρίσκω συνέχεια κομματάκια πέλλετς μέσα στην ποτίστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Εχω αρχισει να δινω σιγα σιγα στον μικρο πελλετσ αλλα εχω ενα προβλημα.Απο οταν του ξεκινησα τα πελετσ συνεχος βρισκο κοματακια πελλετσ μεσα στην ποτιστρα καια ναγκαζομαι να αλλαζω νερο συνεχιαα. ΤΙ μπορω να κανω για αυτο;
 
Να αλλάξεις ποτίστρες.. Πάρε κενού αέρος. Διατηρούν το νερό πολύ πιο καθαρό, το πουλάκι πίνει πολύ πιο φυσικά σε όρθια στάση ενώ δεν κάθεται να χτυπιέται από πάνω σε περίπτωση που θέλει να κάνει μπάνιο με κίνδυνο να τραυματιστεί. :)
Είναι βέβαια λίγο πιο ακριβές, αλλά εγώ τις έχω και τις συνιστώ.
 
Να αλλάξεις ποτίστρες.. Πάρε κενού αέρος. Διατηρούν το νερό πολύ πιο καθαρό, το πουλάκι πίνει πολύ πιο φυσικά σε όρθια στάση ενώ δεν κάθεται να χτυπιέται από πάνω σε περίπτωση που θέλει να κάνει μπάνιο με κίνδυνο να τραυματιστεί. :)
Είναι βέβαια λίγο πιο ακριβές, αλλά εγώ τις έχω και τις συνιστώ.
Σταύρο, και εγώ αμέσως αυτό σκέφτηκα να προτείνω. Όμως το μέλος αυτό φροντίζει παπαγάλο και στην αγορά δεν βρίσκεις εύκολα ποτίστρες κενού αέρος για μεγάλου μεγέθους πτηνά. Οι μικρές ποτίστρες που κυκλοφορούν προορίζονται για μικρού μεγέθους πτηνά, όπως καναρίνια, παραδείσια κ. Α. και ως αποτέλεσμα ένας παπαγάλος δεν θα δύναται να τις χρησιμοποιεί.:)
 
Ουπς.. Μπήκα από κινητό και δεν πρόσεξα ότι είναι για παπαγάλους, χίλια συγγνώμη. Έχει νομίζω μεγαλύτερες με μπίλια όμως αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει.
 
Ουπς.. Μπήκα από κινητό και δεν πρόσεξα ότι είναι για παπαγάλους, χίλια συγγνώμη. Έχει νομίζω μεγαλύτερες με μπίλια όμως αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει.
Δεν πειράζει! Ναι, όντως υπάρχουν και μεγαλύτερες που έχουν φτιαχτεί για παπαγάλους. Δεν θυμάμαι που είχε αναφερθεί παλαιότερα ότι πωλούνται, αλλιώς η χρήση αυτού του τύπου ποτίστρας θα ήταν η ιδανικότερη λύση για το μέλος μας! 😉
 
Έχω παρατηρήσεις ότι πάει αυτός και περνει εμ το στόμα του πελλετ και πάει και το τρώει πάνω από το νερό με αποτέλεσμα να πέφτεις μέσα κάποιες φορές αλλά μετά πάει και το τρώει έστω και βρεγμένο οκ άμα είναι θα ψάξω με κενό αέρος. Θα μποροε όμως να πίνει; Γιατι έχει συνηθησει αυτές τόσο καιρό
 
Δε καταλαβαινω το προβλημα ποιο ειναι! Απλα θα του αλλαζεις το νερακι! Δοκιμασε να βαλεις την ποτιστρα σε αλλο σημειο! Πολλοι παπαγαλοι το κανουν αυτο να βουτανε το φαγητο στο νερο κ μετα να το τρωνε!
 
Εγώ τις ποτίστρες υποπίεσης τις χρησιμοποιώ με απόλυτη επιτυχία στα πάροτλετ μου που σαν μέγεθος είναι λίγο μικρότερα από τα λοβάκια. Θα σου πρότεινα να τις δοκιμάσεις.Αυτές είναι οι συγκεκριμένες ποτίστρες
0803105.jpg
 
Δε καταλαβαινω το προβλημα ποιο ειναι! Απλα θα του αλλαζεις το νερακι! Δοκιμασε να βαλεις την ποτιστρα σε αλλο σημειο! Πολλοι παπαγαλοι το κανουν αυτο να βουτανε το φαγητο στο νερο κ μετα να το τρωνε!
Οκ θα δοκιμάσω να αλλάξω μέρος
 
Εγώ τις ποτίστρες υποπίεσης τις χρησιμοποιώ με απόλυτη επιτυχία στα πάροτλετ μου που σαν μέγεθος είναι λίγο μικρότερα από τα λοβάκια. Θα σου πρότεινα να τις δοκιμάσεις.Αυτές είναι οι συγκεκριμένες ποτίστρες
0803105.jpg
Θα τις δοκιμάσω
 
εαν ξεκινησες τωρα να του δινεις πελλετ ισως το βολευη αρχικα να τα μουσκευη και μετα να τα τρωη' οπως προανεφερε και ο ζαχαριας πολλη παπαγαλοι το κανουν αυτο' νομιζω το ιδανικο ειναι οταν σταματηση να τρωη να του αλλαζης το νερο' εγω προσωπικα δεν θα του αλαζα την συνηθεια
 
μπορει να ειναι λιγο μικρη δεν ξερω αλλα ετσι και αλλιος αλλλαζω καθημερινα τουλαχιστον 3 φορες νερο οποτε δεν νομιζω να πειραζει το μεγεθος
 

Συνημμένα

  • nero.webp
    nero.webp
    7,1 KB · Προβολές: 5
  • ser.webp
    ser.webp
    25,6 KB · Προβολές: 5
μπορει να ειναι λιγο μικρη δεν ξερω αλλα ετσι και αλλιος αλλλαζω καθημερινα τουλαχιστον 3 φορες νερο οποτε δεν νομιζω να πειραζει το μεγεθος

αρα ποιος ο λογος που τη πηρες; Εγω καταλαβα οτι ηθελες να αλλαξεις ποτιστρα για να μην αλλαζεις το νερο επειδη εριχνε πελλετ μεσα!
 
Φίλε μου η 50άρα (50 ml) που χρησιμοποιώ εγώ σε ζευγάρι Πάροτλετ κρατάει νερό για 3 μέρες (δοκιμή έκανα δεν είναι η καθημερινότητα αυτή). Οπότε με μια αλλαγή κάθε πρωί θα είσαι μια χαρά.
 
προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου. το πουλακι νομιζω οτι εχει βρει τροπο να απολαμβανη την τροφη του. αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, δεν κρινω την αποφαση σου.
 
αρα ποιος ο λογος που τη πηρες; Εγω καταλαβα οτι ηθελες να αλλαξεις ποτιστρα για να μην αλλαζεις το νερο επειδη εριχνε πελλετ μεσα!
Τώρα που γίνετε αυτό με την τροφή αλλάζω το νερά αννα 1-2 ώρες...
 
προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου. το πουλακι νομιζω οτι εχει βρει τροπο να απολαμβανη την τροφη του. αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, δεν κρινω την αποφαση σου.

Αυτο ειχα αναφερει κι εγω οτι πολλα ειδη παπαγαλων το κανουν, τα λοβ , τα λινακια ακομα και τα κοκατιλ εχω δει! Τεσπα ο καθενας οπως νομιζει!
 
Τελικά ειρθε η ποτιστρα με την μπίλια αλλά ειναι πολύ μικρή από το την περίμενα ειναι 80ml την αλλάζω τρεις φορές την ημέρα πρώη μεσημέρι βράδυ λέτε να υπάρχει πρόβλημα;
 
Back
Top