Διατροφή Βραστα αυγα ή αυγοτροφη του εμποριου στα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manos74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manos74

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2009
Μηνύματα
111
Πόλη
Ηράκλειο
θελλω τι γνωμη σας αν μπορειτε να μου πειτε τι ειναι καλιτερα να τρωνε τα καναρινια βραστα αυγα η αυγοτροφη του εμποριου αν ειναι αυγοτροφη ποιας εταιριας ειναι η ποιο καλλη😉
 
ο συνδιασμος και των δυο ειναι το πιο ιδανικο μια επωνυμη συσκευασμενη
 
η δικια μου γνωμη και αυτο που κανω εγω στα δικα μου πουλια ειναι να δινω ξεχωριστα αυγοτροφη ανακατεμενη με αλλους σπορους(chia, νιζερ, μετταλλα,ιχνοστοιχεια, πυριλλα και αλλα) και ξεχωριστα αυγο. Αυτα τα 2 βεβαια καλο ειναι να τα δινουμε εναλλαξ κατα τη διαρκεια της εβδομαδας.
 
στο δικο μου καναρινι δινω τις bogena το excellent eggfood και την "τσακιζει" κανονικα. καποιος που να γνωριζει περισσοτερα μπορει να μας πει αν θα πρεπει να αλαζουμε την αυγοτροφη μετα απο καποιο διαστημα για ποικιλία στην διατροφη των πουλιων;
 
θελλω τι γνωμη σας αν μπορειτε να μου πειτε τι ειναι καλιτερα να τρωνε τα καναρινια βραστα αυγα η αυγοτροφη του εμποριου αν ειναι αυγοτροφη ποιας εταιριας ειναι η ποιο καλλη😉

Ο λόγος που αναγκάζομαι να δίνω αυγοτροφή
απο κάποια μάρκα του εμπορίου είναι οτι έχω πολλά,
σε αριθμό πουλιά. Αν είχα, μέχρι 5-6,έστω 10-12 πουλάκια, δεν
θα έμπαινα σ' αυτή την διαδικασία, παρα μόνον σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Φαντάσου να θέλεις να δώσεις απο 1/4 του αυγού σε 50-80-120 πουλιά.
Πόσα αυγά θα ήθελες καθημερινά.
-Το αυγό αποτελεί εξαιρετικό
διατροφικό συμπλήρωμα και δεν χρειάζεται
κανενός είδους αυγοτροφή του εμπορίου για "βοήθεια".
Μην ασχολείσθε με αυγοτροφές οταν δεν υπάρχει η ανάγκη
του ταίσματος μεγάλου αριθμού πουλιών.Απο τις σε κυκλοφορία
καλές αυγοτροφές τα "βαριά" ονόματα είναι
Sluis , Orlux ,Cede ,Bogena ,Quiko , Whitte mollen.
 
Φαντάσου να θέλεις να δώσεις απο 1/4 του αυγού σε 50-80-120 πουλιά.
Πόσα αυγά θα ήθελες καθημερινά.
Συμπληρωματικά αναφέρω ότι, το αβγό χρειάζεται μεγάλη προσοχή ιδιαίτερα όταν υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες, κάτι που σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται να το αφήνουμε πολλές ώρες στο κλουβί διότι χαλάει εύκολα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι μπορούμε να αφήνουμε την αβγοτροφή για μέρες, ειδικά αν πρόκειται για "μαλακή" αβγοτροφή. Αυτήν που φτιάχνουμε εμείς δηλαδή με βάση μια ξηρή αβγοτροφή του εμπορίου προσθέτοντας νερό ή άλλα υγρά.
 
Back
Top