Ασθένειες Βραχνή φωνή καναρινιού από επίθεση γερακιού

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
γεια σας εχω ενα καναρινι που ειναι κοκκινο αλλα η φωνη του ειναι βραχνη και πιστευω η αιτια ειναι επειδη του επιτεθηκε γερακι. Τι μπορει να φταιει;
 
γεια σας εχω ενα καναρινι που ειναι κοκκινο αλλα η φωνη του ειναι βραχνη και πιστευω η αιτια ειναι επειδη του επιτεθηκε γερακι. Τι μπορει να φταιει;
Θα πρέπει να μας πεις πριν πόσο καιρό έχει δεχθεί την επίθεση και αν μπορείς να περιγράψεις τη "ζημιά" που του άφησε.
 
Το αναπνευστικό σύστημα των καναρινιών είναι από τα πιο ευαίσθητα στη φύση... Από ένα απλό κρύωμα, σε άσθμα κλπ, είναι παράγοντες που πρέπει να εκτιμηθούν.
Είναι εύκολο να πας το πουλί να το δει κάποιος ποιο ειδικός και να σου πει;
 
Ρε φιλε Γιαννη στην Λευκαδα μενω αλλα υπαρχουν κτηνιατροι αλλα ειναι μονο για τα σκυλια γατες δηλαδη λεω οτι δεν ειναι ειδικοι για τα καναρινια αλλα ρωτησα το πετ σοπ οπου το αγορασα και μου ειναι απο το γερακι αλλα τωρα που το θυμαμαι παντα δεν τραγουδουσε καναρινισια
 
Ρε φιλε Γιαννη στην Λευκαδα μενω αλλα υπαρχουν κτηνιατροι αλλα ειναι μονο για τα σκυλια γατες δηλαδη λεω οτι δεν ειναι ειδικοι για τα καναρινια
Έχει δίκιο Γιάννη... Πολλά τα δεδομένα και χάνω κάποια.
Θα πρέπει να πας αθόρυβα αργά το βράδυ κοντά στο πουλί και να προσπαθήσεις να ακούσεις τον ήχο..
Μια καλή περιγραφή των ήχων που θα ακούσεις και ίσως βρεθούν άνθρωποι να δώσουν τις απαραίτητες οδηγίες.
 
ξερεις κατι το χω κανει που λες οτι ακους σπορακια κλπ αλλα το περασε πιο παλια αυτο αφου το ειχα περιποιθει καταλληλως και το κανα το τεστ αλλα οχι δεν ακουω τιποτα
 
Αν δεν υπάρχει παθολογία, το καναρίνι σύντομα θα επανέρθει. Αν μάλιστα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο ίσως καθυστερήσει λίγο περισσότερο. Σίγουρα δεν χρειάζεται εφησυχασμός από σένα.
Καλή τροφοδοσία, φρέσκα φρούτα και λαχανικά, λίγο αυγουλάκι πολύ καλά βρασμένο, ώστε να αποκτήσει ο οργανισμός του τη δύναμη που χρειάζεται για να ξεπεράσει τα όποια προβλήματα.
Εσύ φυσικά θα παραμένεις σε επιφυλακή... ώστε να προλάβεις τις όποιες εξελίξεις...
Ωστόσο ρίξε και μια ματιά εδώ Καναρινι με βραχναδα στη φωνή, ασταθεια και έλλειψη όρεξης • PetBirds κι εδώ Malinois με βραχνάδα στη φωνή • PetBirds Ίσως πάρεις ιδέες.
Καλή δύναμη.
 
Γιαννη @misalouris δεν ξέρουμε τι έχει δεν μπορεί να πάει σε γιατρό τι θα έλεγες αν χορηγουσε aviomycine για τα αναπνευστικά προληπτικά μια εβδομάδα και βλέπει. Εξάλλου δεν είναι κάτι τόσο δυνατό το aviomycine..Αποψη μου μια εβδομάδα θα έδειχνε αν έχει κάτι απλό σε θέμα αναπνευστικου..
 
Καο ίντερνετ θα το βρεις και στο κτηνιατριο στο κέντρο απέναντι από το περίπτερο στον κόμβο που είναι πριν τα κτελ
 
Γνώμη μου που την έχω εκφράσει αρκετές φορές είναι πως προληπτικές αντιβιώσεις, χωρίς να γνωρίζουμε τα πραγματικά αίτια δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα και οδηγούν σε εξασθένιση του ανοσοποιητικού των πτηνών.
Αν πραγματικά υπάρχει αιτία που καλύπτεται από κάποιο αντιβιοτικό... εντάξει.
Αν δεν έχει τίποτε και είναι απλά στη διαδικασία προετοιμασίας για την Άνοιξη;
Δεν είπα να αράξει ήσυχος αλλά να παρακολουθεί... ένα πουλί που είναι άρρωστο συνήθως "φουσκώνει", κοιμάται ακόμη και την ημέρα και δεν έχει όρεξη.
Κάτι τέτοιο δεν ανέφερε ο Γιάννης. Γι' αυτό και προτείνω αναμονή και παρακολούθηση.
 
Back
Top