Ασθένειες Βραχνιασμένη φωνή στο καναρίνι μου γιατί συμβαινει αυτό ;

thodoris223

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2023
Μηνύματα
2
Είχα πάρει 3 αρσενικά κελαηδούσαν παρά πολύ δυνατά και τώρα και κάτι μέρες η φωνη τους ακούγεται βραχνιασμένη δεν μπορούν να τραγουδήσουν όπως πριν μοιάζουν σαν να έχουν λιγότερη δύναμη στην φωνή τους
 
@thodoris223 έλεγξε αν δυσκολεύονται στην αναπνοή, έχουν ανοιχτό το ράμφος η το ανοιγοκλείνουν κάνοντας θόρυβο. Δεν μας λες πόσες μέρες τώρα ξεκίνησε αυτό, πόσο καιρό τα έχεις στην κατοχή σου, αν τους άλλαξες κάτι στην διατροφή, θέση κλουβιού κλπ. Αν τα έχεις σε ανοικτό χώρο ίσως να από κάποιο αρπακτικό να έχουν στρεσσαριστεί.
 
Είχα πάρει 3 αρσενικά κελαηδούσαν παρά πολύ δυνατά και τώρα και κάτι μέρες η φωνη τους ακούγεται βραχνιασμένη δεν μπορούν να τραγουδήσουν όπως πριν μοιάζουν σαν να έχουν λιγότερη δύναμη στην φωνή τους

@Kostas Pyl μόλις τους έδωσα μαρούλι τα επιασε δυαροια τα έχω 30 μέρες και ενώ τραγουδούσαν κανονικά της πρώτες μέρες τώρα είναι όπως σας είπα και το ένα είναι σαν να βήχει
[automerge]1700177480[/automerge]
@Kostas Pyl μόλις τους έδωσα μαρούλι τα επιασε δυαροια τα έχω 30 μέρες και ενώ τραγουδούσαν κανονικά της πρώτες μέρες τώρα είναι όπως σας είπα και το ένα είναι σαν να βήχει επίσης τα έχω στο δωμάτιο μου μακριά από ρεύματα αέρα και από ήλιο οπότε δεν ίσχυει το τελευταίο
@thodoris223 έλεγξε αν δυσκολεύονται στην αναπνοή, έχουν ανοιχτό το ράμφος η το ανοιγοκλείνουν κάνοντας θόρυβο. Δεν μας λες πόσες μέρες τώρα ξεκίνησε αυτό, πόσο καιρό τα έχεις στην κατοχή σου, αν τους άλλαξες κάτι στην διατροφή, θέση κλουβιού κλπ. Αν τα έχεις σε ανοικτό χώρο ίσως να από κάποιο αρπακτικό να έχουν στρεσσαριστεί.
 
@thodoris223 , αυτό που περιγράφεις είναι πολύ γενικό δυστυχώς για να βγει το οποιοδήποτε συμπέρασμα. (εννοείται ότι δεν σου καταλογίζω κάποια ευθύνη, αυτά που βλέπεις, αυτά μας γράφεις).
Το θέμα της διάρροιας θα μπορούσε και να μην αξιολογείται, καθώς τα πουλιά εφόσον έφαγαν κάτι πράσινο, είναι αναμενόμενο να κάνουν πιο υδαρή κόπρανα. Αν όμως η διάρροια επέμεινε, ίσως και αυτό να είναι μια ένδειξη.
Θα σου πω μάλλον το κλασσικό και ειδικά επειδή το ένα πουλάκι έχει βήχα....τη λύση θα μπορούσε να τη δώσει ένας πτηνίατρος ή κτηνίατρος με εμπειρία στην παθολογία των πτηνών. Σε ποια περιοχή μένεις;
Από την άλλη μεριά, μάλλον, εφόσον τα έχεις περίπου έναν μήνα, δεν θα ξέρεις αν έχουν περάσει και πτερόρροια ή αν τώρα που άλλαξαν περιβάλλον (ίσως να μπήκαν σε περισσότερο ζεστό περιβάλλον ή με διαφορές στη διάρκεια και ένταση του φωτός μέσα στην ημέρα) ξεκινούν πτερόρροια. Αλλά μην επαναπαύεσαι...πήγαινέ τα σε ειδικό γιατρό για να ξέρεις τι είναι να αντιμετωπίσεις.
 
Μέχρι να πας σε γιατρό, κόψε τα λαχανικά και πέταξε (αν έχεις πάρει) την χύμα τροφή που πρέπει να αντικατασταθεί με επώνυμη και σφραγισμένη. Αν είναι από τα λαχανικά λίγες μέρες μετά θα έχουν στρώσει τα περιττώματα. Είναι βέβαια Παρασκευή και ΣΚ αν συμβεί κάτι δεν θα βρεις εύκολα πτηνίατρο. Οπότε καλύτερα να έχεις από εκεί μια γνωμάτευση και να μην περιμένεις να δεις αν στρώσουν τα περιττώματα μόνο από την τροφή.
 
Back
Top