Ασθένειες Βραχνιασμένο καναρίνι που ταΐζει ακόμα τα μικρά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RENOU
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RENOU

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2021
Μηνύματα
185
Πόλη
Βάρη
Καλησπέρα. Σας έχω ζαλίσει. Σορρυ. Μόλις σχόλασα και ακούω το αρσενικό καναρίνι, το οποίο ταΐζει ακόμα τα μικρά του από το χώρισμα, λίγο βραχνιασμενο. Τι να κάνω? Εντωμεταξύ το θηλυκό είναι σε νέα γέννα. Τον απομακρύνω?
 
@RENOU τα μικρά τρώνε μόνα τους,αν τρώνε βάλτων να ξεκουραστεί αλλά πριν γεννήσει το θηλυκό βάλτων να βοηθήσει στο τάισμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: RENOU
Καλησπέρα. Σας έχω ζαλίσει. Σορρυ. Μόλις σχόλασα και ακούω το αρσενικό καναρίνι, το οποίο ταΐζει ακόμα τα μικρά του από το χώρισμα, λίγο βραχνιασμενο. Τι να κάνω? Εντωμεταξύ το θηλυκό είναι σε νέα γέννα. Τον απομακρύνω?
Να συμπληρώσω, αν δεν έχετε διαβάσει τις άλλες αναρτήσεις μου, ότι τα έχω σε εσωτερικό χώρο για το φόβο του κρύωματος.
 
@RENOU τα μικρά τρώνε μόνα τους,αν τρώνε βάλτων να ξεκουραστεί αλλά πριν γεννήσει το θηλυκό βάλτων να βοηθήσει στο τάισμα
Ευχαριστω για τη βοήθεια Τα μικρά τρώνε, δεν ξέρω, βέβαια, για σπόρους. Μήλο, αυγοτροφη, αυγό, τρώνε σιγουρα. Τον απομάκρυνα, πάντως, αλλά στο ίδιο δωμάτιο λίγο πιο μακρυά τους. Φοβάμαι μην τους κολλήσει τίποτα, αν έχει κάτι. Η καναρα δεν κάθεται συνέχεια στα αυγά οπότε πιστεύω κι αυτή βοηθάει στα μωρά. Το μικρότερο γεννήθηκε 14 Μαΐου.
 
Εγώ πάντως αν τον άκουγα βραχνιασμένο θα τα χώριζα. Θα φοβόμουν μήπως κολλήσει τίποτε τα μικρά αφού τα ταΐζει. Δεν είμαι ειδικός 3 ζευγαράκια έχω. Να τα χαίρεσαι εύχομαι πάντως.
 
Εγώ πάντως αν τον άκουγα βραχνιασμένο θα τα χώριζα. Θα φοβόμουν μήπως κολλήσει τίποτε τα μικρά αφού τα ταΐζει. Δεν είμαι ειδικός 3 ζευγαράκια έχω. Να τα χαίρεσαι εύχομαι πάντως.
Ευχαριστω παρα πολύ. Να σου πω την αλήθεια μου, το χώρισα πριν μου γράψετε γιατί φοβήθηκα τα μικρουλια μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: esam
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα, ακούω τον αρσενικο πολύ καλύτερα. Δεν είναι όπως χτες η φωνούλα του. Να μην τον γυρίσω ακόμα στη φωλιά, φαντάζομαι?
 
Καλησπέρα σε ολους. Σχετικά με το καναρινι μου που ασθενεί και σας έχω μιλήσει ξανά γι αυτό. Παρατήρησα, χτες και σημερα ότι όταν πίνει νερό κάνει σαν να μασάει το νερό. Υπαρχει περίπτωση αυτό να είναι σύμπτωμα από ακαρεα? Φυσικά συνεχίζει να είναι φουσκωμένο εδώ και 15 μερες(αν δεν κάνω λάθος) , κακοδιαθετο και μπορώ να πω χωρίς πολλές δυνάμεις.Τρώει μόνο αυγό και μήλο, αποφεύγει τους σπόρους και που και που λίγο μπρόκολο. Ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: RENOU
Καλησπέρα σε ολους. Σχετικά με το καναρινι μου που ασθενεί και σας έχω μιλήσει ξανά γι αυτό. Παρατήρησα, χτες και σημερα ότι όταν πίνει νερό κάνει σαν να μασάει το νερό. Υπαρχει περίπτωση αυτό να είναι σύμπτωμα από ακαρεα? Φυσικά συνεχίζει να είναι φουσκωμένο εδώ και 15 μερες(αν δεν κάνω λάθος) , κακοδιαθετο και μπορώ να πω χωρίς πολλές δυνάμεις.Τρώει μόνο αυγό και μήλο, αποφεύγει τους σπόρους και που και που λίγο μπρόκολο. Ευχαριστω
Σημείωση. Δεν αφορά το παραπανω καναρινι η ασθένεια. Ευτυχώς Παναγία μου γιατί αυτό είναι μια χαρά και φροντίζει την οικογένεια του. Είναι ένα άλλο που έχω(πορτοκαλί) και που σας έχω αναφέρει ξανά ότι έχει προβλήματα. Είναι αυτό που αναρωτιόμουν αν είναι άρρωστο η έχει ψυχολογικά. Συγνώμη αν έπρεπε να γράψω κάπου αλλού και έκανα λάθος.
 
Μιλάμε γι' αυτό το καναρίνι, σωστά;
Καλησπέρα. Οχι, μιλάμε για το πορτοκαλί που ασθενεί καιρό τώρα. Μιλώντας νωρίτερα στο τηλέφωνο με τη γιατρό, τελικά, μου είπε να το ελέγξω κάτω από τα φτερά του. Είναι κάπως άγριο εκείνο το σημείο και υποθέτει για ακαρεα. Μου έδωσε teniazine μια σταγόνα στον αυχένα και acaricine στο νερό. Μακάρι να το σώσω
 
Μου έδωσε teniazine μια σταγόνα στον αυχένα και acaricine στο νερό. Μακάρι να το σώσω
ΠΡΟΣΟΧΗ !
Ανάποδα μας τα έγραψες.
Το teniazine στο νερό.
Το acaricine στον αυχένα.
 
ΠΡΟΣΟΧΗ !
Ανάποδα μας τα έγραψες.
Το teniazine στο νερό.
Το acaricine στον αυχένα.
Συγνωμη,έχεις δίκιο.Αναποδα στο έγραψα.ομως σωστά το έκανα.Συγνωμη για την αναστάτωση.
 
Back
Top