Γενικά Βρεθηκε στην αυλη μου, μαλλον επεσε απο την φωλια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikmit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikmit

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2013
Μηνύματα
57
Πόλη
Λάρισα
Καλησπερα παιδια σημερα βρηκα ενα πουλακι στην αυλη μου μαλλον επεσε απο την φωλια του. Ξερει κανεις τι πουλι ειναι και ποιες οι διατροφικες του αναγκες ωστε να επιβιωσει;
picresize.com
 
αν και δεν φαινεται καθαρα.. Μου φερνει σε αηδονι η φλωρακι. Αλλα τετοια εποχη ειναι αδυνατο νομιζω.. Βγαλε πιο καθαρες φωτο. Ξεκινα δωστου κεχρι νιζερ και μυγες κουνουπια.. Αν δεις οτι δεν τρωει πρεπει να το ταισεις με συριγγα.
 
Εμένα μου μοιάζει με Μυγοχάφτη (ίσως το υποείδος Musciacapa striata)
Αν μπορείς επέστεψε το στην φωλιά, διαφορετικά δώστου εντομοτροφή.
Δεν πετάει;
 
Το λεπτό σχήμα και η μορφολογία της μύτης μας στέλνει αποκλειστικά σε εντομοφάγα κατηγορία πτηνών...
Μπορείς να το συγκρίνεις με αυτές τις φωτογραφίες και να μας πεις σε ποιο μοιάζει περισσότερο;
10.webp 11.webp
Μπορείς ακόμη αν θέλεις να κάνεις και μόνος έρευνα εδώ... απλά να θυμηθείς να μας πεις το αποτέλεσμα..
Αν θέλεις να σου δώσω και μια συμβουλή...
Αν είναι μικρό σε ηλικία... Τοποθέτησέ το σε ένα κλουβάκι με νερό και περίμενε μήπως εμφανιστούν οι γονείς του. Αν εμφανιστούν άνοιξε την πόρτα του κλουβιού και φύγε... Θα βρει πιο εύκολα το δρόμο του...
Να ξέρεις πως ανήκει στη φύση και πως είναι δύσκολο (ως απίθανο) να επιβιώσει σε αιχμαλωσία...
 
ποιο πολύ μοιάζει με το πρώτο μόνο που είναι λίγο πιο πρασινωπό.
 
phylloscopus είναι ευχαριστώ για την βοήθεια και το link.
Τίποτα το άφησα να πετάξει μέσα στο σπίτι και μόλις συνήλθε λίγο από την πτώση και το είδα ότι ανεβαίνει ψηλά το άφησα ελεύθερο και ακούω το κελάηδισμα το από youtoube.
 
phylloscopus είναι ευχαριστώ για την βοήθεια και το link.
Τίποτα το άφησα να πετάξει μέσα στο σπίτι και μόλις συνήλθε λίγο από την πτώση και το είδα ότι ανεβαίνει ψηλά το άφησα ελεύθερο και ακούω το κελάηδισμα το από youtoube.
Μπράβο σου. Καλές πτήσεις λοιπόν!
 
Back
Top