Γενικά Βρηκα Ζακο 20 μηνων, να τον παρω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gio-pepe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gio-pepe

PB Member
Εγγραφή
19 Νοε 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Ιωάννινα
παιδες βρηκα εναν ζακο 20 μηνων.ηρεμος. Να τον παρω; Πειραζει που ειναι 20μηνων;
τι λετε;
 
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις. (απο εκτροφέα, ιδιοκτήτη ή πετ σοπ? είναι όντως 20 μηνών; Γιατί τον δίνουν; Η υγεία του; Τιμή του;)
Γιατί δεν πέρνεις ένα μωρό να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο;
 
γρηγορη ειναι ενα μαγαζι ας πουμε κατι σαν πετ σοπ. Που εχει φερει κατα καιρους διαφορα πουλια. Εχει βασικα καναρινια καρδερινες κλπ. Ειχε φερει εναν ζακο για καποιον αλλα μετα το μετανοιωσε αυτος και του εμεινε στο μαγαζι. Ειναι στους αμπελοκηπους το μαγαζι
 
α επισης πριν 5 λεπτα μιλουσα στο τηλ μαζι του(οχι με τον ζακο) και μου ειπε αν θες παρτον για 2-3 μερες σπιτι σου να δεις πως ειναι κλπ και αν θες μετα τον αγοραζεις. Εχουμε καλη σχεση με τον τυπο μπορω να πω χωρις να σημαινει τιποτα αυτο
 
Κατάλαβα που λες 😉 (γεωργικά φάρμακα κτλ 😉 Προσωπικά δεν θα έπερνα απο εκεί τίποτα. Ψάξτο λίγο το θέμα καλύτερα. Η γνώμη μου είναι να πάρεις μωρό πάντως απο εκτροφέα ή έστω πετ. Έτσι τουλάχιστον θα έχεις εσύ την ευθύνη όσων αφορά την κοινωνικοποίηση του πτηνού, θα μπορείς εύκολα να το ''εκπαιδεύσεις'', θα ''δεθείς'' πιο γρήγορα με αυτό και αυτό με εσένα. Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω για την αγορά ενός μωρού αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις τι είναι και απο ποιον. Τι τιμή σου είπε αν επιτρέπεται;

Edit
2 - 3 μέρες στο σπίτι δεν είναι τίποτα για να καταλάβεις την συμπεριφορά του, τις παραξενίες του κτλ. Μην ξεχνάς οτι θα έχεις αυτό το πουλί για τουλάχιστον μισό αιώνα κοντά σου. 1000 σου είπε για αυτό 20 μηνών, δεν είναι μεγάλη η διαφορά απο ένα μωρό πάντως 😉
 
Πως ξερεις οτι σιγουρα ειναι 20 μηνων; Εχει δαχτυλιδι που γραφει ετος γεννησης; Ποσο τον δινει; Μηπως εχει καποιο προβλημα και ο αλλος δεν τον πηρε;
 
δαχτυλιδι εχει αλλα δεν το κοιταξα. Τιμη ειπαμε 1000κ ισως κατεβει λιγο. Αν ειχε τιποτα δεν το ξερω.
 
εγω παλι πιστευω πως αν ειναι 20 μηνων και καλα απο υγεια
καλη περιπτωση φαινεται..σιγουρα μωρο απο εκτροφεα ειναι καλιτερα αλλα
μη ξεχναμε και το αυξημενο ρισκο επιβιωσης που εχουν τα μωρα..
εγω θα προτεινα αφου ειναι και γνωστος σου να του προτεινες να το πας σε ενα πτηνιατρο για εξετασεις.. Και αν ειναι καλα να το παρεις
 
το θές τώρα; Γιατι νομίζω ένας φίλος πρέπει να έχει τώρα.. Τα χειμωνιάτικα!
 
Back
Top