Αναπαραγωγή Βρηκα ενα αυγό, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης floranti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

floranti

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα το πρωί πήγα στη φωλιά τους και είδα αυγό.. Τί να κάνω;
 
η εποχη που τα βαλες ειναι πολυ κακη τωρα τα πουλια ειναι σε φαση πτερορριας και δεν γινεται να εχουν και μικρα μαζι.
αφου τωρα τα εβαλες δεν θα τα ενοχλεις καθολου και θα τους δινεις μονο σπορους και νερο, αμα και οταν βγουν τα μικρα θα βαλεις στο κλουβι αβγο και αβγοτροφη και γυρω στην 6-7 μερα ηλικιας των μικρων θα βαζεις και κανενα φρουτο η λαχανικο.

*εγω στην θεση σου θα τους επαιρνα το αβγο και θα τους εβγαζα την φωλια και θα τα αφηνα να περασουν πτεροροια!
 
συμφωνω με τον φραγκισκο μη τα ενοχλεις καθολου μονο φαι κ νερο αφου αποφασισεις να τα κρατησεις μαζι.
 
εγω θα διαφωνισω τα αυγα πρεπει να τους τα παρει οπωσδηποτε εαν τα αφισει μπορει να τα χασει τα πουλια, η πτερορεια ειναι μια επιπονη διαδικασια για τον οργανισμο τους θελουν βιταμινη κ λαχανικα κ σε καμια περιπτωση επωαση
 
Ο φιλος ζήτησε άποψη και όχι ποιες εκδοχές υπάρχουν. Η Βασιλική λέει μια άποψη με την οποία συμφωνώ, αν και το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ. Εφόσον, αποφασίσεις να μην αφήσεις να εκκολαφθούν νεοσσοί (αν είναι κιόλας γονιμοποιημένα τα αυγά, πράγμα για το οποίο δεν είσαι σίγουρος), εγώ θα έλεγα να μην αφαιρέσεις άμεσα τη φωλιά, αλλά να αφήσεις να τελειώσει η ωοτοκία από την κανάρα, για να μην ψάχνεται να γεννήσει είτε στον πάτο του κλουβιού, είτε σε κάποια ταΐστρα τα επόμενα.
 
Back
Top