Φροντίδα Βρηκα ενα μικρο γυμνο πουλακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Δεν ξερω που επρεπε να γραψω.. Βρηκα ενα μικρο γυμνο πουλακι.. Δεν ξερω τι ειναι. Χελιδονι ή σπουργιτης.. Σκεφτηκα να το βαλω σε ενα θηλυκο καναρινι που προσφατα εβγαλε πουλια.. Αλλα απο την αλλη λεω μηπως εχει καποια αρρωστια. Δεν ειναι ταισμενο.. Δεν σηκωνεται ομως να φαει. Θελω να το σωσω και να αφησω.. Η κοιλια του ειναι μαυρη.. Μηπως απο το κτυπημα;

Τι κανω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Επικοινωνησε καλυτερα με το ΕΚΠΑΖ ή την ΑΝΙΜΑ για να σου δωσουν οδηγιες. 😉 Αν ειναι Αθηνα ή Θεσσαλονικη μπορει να υπαρχει εθελοντης με εμπειρια για να το αναλαβει.
 
Τι ειναι αυτο; Κυπρο μενω. Περναω φωτοhttp://prntscr.com/3f6rcp

http://prntscr.com/3f6riy
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
είναι νηστικό αν δεν ταιστεί άμεσα θα πεθάνει. επίσης μην το βάλεις σε κανάρα ό,τι μπορείς μόνη σου. Τι έχεις σπίτι; βράσε ένα αυγό και αραιώσέ το με νερό που θα έχει βράσει και θα έχει γίνει χλιαρό να το ανέχεσαι στο εσωτερικό του χεριού σου. Πρέπει να το ταίσεις με σύριγγα που θα έχεις αφαιρέσει την βελόνα.Βρήκατε ένα νεοσσό;
 
Εχω ζεστανει αυγο.. Ανακατεψα και φρυγανια και το ταισα.. Ανοιγει το στομα του..

Αυτο με την φρυγανια και το αυγο το ειχα διαβασει παλια..

Μαρια ειδες παιχνιδια που παιζει ή ζωη;Ειδα αυτο που μου εστειλες αλλα δεν εχω ιδεα τι πουλι ειναι.. Στο δρομο το βρηκα.. Δεν ειχε κοντα φωλια.. Περιεργο αλλα ετσι ειναι.. Ειχε κοντα σπουργιτια, χελιδονια και περιστερια..
 
πρέπει να το ταίζεις κάθε 2,5 με 3 ώρες ακόμα και το βράδυ. Μπορείς να το κάνεις αυτό; Το σωστό είναι αύριο να αγοράσεις κρέμα νεοσσών να του δίνεις
 
Θελει πολυ πρωτεινη αυγο με φρυγανια δεν φτανει, παρε μια κρεμμα εμποριου μεχρι ενας ειδικος να ερθει να βοηθησει βαλτο σε μια φωλια με μια θερμασμενη πετσετα απο θερμικο σεσουαρ.
Απο που το πηρες. Αντε αυριο πρωι να δεις μηπως υπαρχει καμια φωλια εχει να το βαλεις πισω αλλιως δεν θα επιβιωσει.
Θελει η κρεμμα να ειναι ακριβως 37-39 βαθμους,
Ταισμα ανα 2,5 ωρες αφηνοντας ενα κενο 6 ωρων το βραδυ.
Εποικηνωνισε αμεσα με ειδικό ΑΜΕΣΑ.
 
Μα ποιος υπολογιζει στις μερες μας πουλια της φυσης; Η κρεμα εμποριο στοιχιζει αρκετα (το εψαξα οταν ειχα καναρινι που δεν το ταϊζαν). Δεν εχω τα λεφτα και γι αυτο. ☹. Του εφτιαξα μια φωλια, το ταϊσα και του εβαλα μια λαμπα να το ζεσταινει. Δεν θα μπορω να το ταϊζω τοσο συχνα. Αυριο δεν θα ειμαι σπιτι για αρκετες ωρες. Γι αυτο σκεφτηκα ως λυση να το βαλω στα καναρινια μου.. Αλλα αν εχει καποια αρρωστια; Ουφουυυ
 
Δεν εχει 2.5 ευρω να παρεις καποια μικρη συσκευασια;
Να μιλησεις με ειδικο, σπουργιτι πρεπει να ναι εσενα αχρηστο σου ναι οποτε κανε κατι μπας και ζησει το πουλακι...
 
2,5; Μου εδειξε ενα μεγαλο κουτι 16 ευρω...

Αυτο προσπαθω να κανω, να ζησει και θα το αφησω να φυγει. Η αλλη λυση, η στεγη του σπιτιου μου ειναι απο κεραμμυδια. Μεσα εχουν φωλιες τα σπουργιτια, να ανεβω αυριο και να το αφησω σε ενα απο αυτα;
 
Το πιθανότερο είναι δεν θα το δεχθούν τώρα
 
Υπαρχουν τοσες οικογενειες.. Αν το βαλω εκει θα το καταλαβουν; Αααν ειναι σπουργιτι.. Εκει που το βρηκα δεν ειδα πουθενα φωλια.
 
Ναι είναι και αυτό δεν ξέρεις αν είναι σπουργίτι. Επίσης τώρα έχεις τις μυρωδιές σου. Δεν θα το δεχθούν πίσω αν είναι.
Η επιβίωσή του είναι δύσκολη αν θα λείπεις πολλές ώρες τι να σου πούμε εμείς; Τα δεδομένα τα ξέρεις.
 
Ουφου.. Τι να εκανα; Να το αφηνα εκει; Θα λειπω 5 ωρες, ισως και περισσοτερες.
 
τάισέ το γερά πριν φύγεις και κάνε και κανένα σταυρό να ζήσει.
 
χαχα.. Μ' αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι.. Αυτο θα κανω και ο Θεος βοηθος.. Ισχυει η τιμη που αναφερθηκε; Γιατι εμενα μου ειπε 16 ευρω;
 
κι εγώ όταν είχα αγοράσει προ ετών (4-5) ήταν ακριβή. Δεν ξέρω πόσο έχει τώρα και αν υπάρχουν μικρές συσκευασίες. Αντί για φρυγανιά θα μπορούσες να βάλεις κουάκερ που θα το κάνεις σκόνη σε μούλτι ή και φύραμα νεοσσών από το petshop. Πάντα με αρκετό αυγό μέσα. Τι έγραφε το άρθρο που σου έβαλα;
 
εγω τοσο την πηρα, δεν ειναι της τελειας ποιοτητας λογικα μια μικρη συσκευσια ηθελα να εχω προληπτικα...
 
Καμια σχεση με αυτα που λεμε εδω στο αρθρο για τα χελιδονια.. Ξηρα τροφη αναπτυξεως για γατες;!; Για σπουργιτι ειναι ενα περιπου οπως τα καναρινια..

Τι ειναι το κουακερ; Το μουλτι; Φυραμα νεοσσσων; Κινεζικα ολα..
 
μουλτι είναι το μπλέντερ- μιξερ, κουάκερ είναι δημητριακά απόσο ξέρω και φύραμα είναι αλεσμενη τροφη δηλαδη σκόνη που είναι για μικρα πουλάκια κοτοπουλακια :)
 
Back
Top