Φροντίδα Βρηκα ενα περιστερι στη μεση του δρομου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χτές το βράδυ στη περιοχή της Χαλκιδικής και πίο συγκεκριμένα στη Καλλικράτεια, περνούσα με το αυτοκίνητο και είδαμε στο δρόμο να κάθεται ένα περιστέρι! Περάσαμε απο πάνω του και δεν κουνήθηκε καθόλου! Μετα απο κανα δύοωρο ξαναπεράσαμε και ήταν πάλι εκεί!Βγήκα πήγα να το πιάσω και δε μπορούσε να πετάξει το έβαλα σε μια κούτα και το πηρά στη θεσ/νίκη! Θα ανεβάσω φωτό να μου πείτε ηλικία, φύλο, γιατί μπορεί να είνια μικρο και να έπεσε απο τη φωλία ή να έχει μικρα στη φωλία του (μητέρα)! Δεν είδα κάπου αίματα απλά δε μπορούσε να πετάξει! Το έχω σε ενα κλουβί με σπόρους και νερό! Το κλουβί είνια σχετικά μεγάλο...
 
Aυτό είνια το πουλάκι! Με σχετικη ευκολία το έβαλα στο κουτί! Εκανε κίνηση να πεταξεί αλλα δε μπορούσε!
 

Συνημμένα

  • P1010375.webp
    P1010375.webp
    40,2 KB · Προβολές: 116
  • P1010376.webp
    P1010376.webp
    37 KB · Προβολές: 92
  • P1010378.webp
    P1010378.webp
    39,2 KB · Προβολές: 114
  • P1010379.webp
    P1010379.webp
    30 KB · Προβολές: 101
  • P1010380.webp
    P1010380.webp
    37,3 KB · Προβολές: 94
Ωραια μάθαμε τι είναι! Ακούω συμβουλές! Αυριο θα μιλήσω με την ορνιθολογική εταιρεία γιατί σήμερα δούλευα όλη μέρα!
 
Και σκεφτομουν τι περιεργο περιστερι με βουλες και με ραμφος δεκαοχτουρας ειναι αυτο;

Αφου προκειται για τετοιο πουλι δεν το ψαχνεις καλυτερα μηπως εχει χτυπηθει απο καποιον; ☹
 
Αχ βρε Αλέξανδρε έβαλες μέσα στο σπίτι σου μια κινητή αρρώστια.
Πέρασες από πάνω του με το αυτοκίνητο και δεν κουνήθηκε, γύρισες μετά από δύο ώρες και ήταν ακόμα εκεί.
Δεν ''πονηρεύτηκες'' ότι κάτι μπορεί να έχει;
Ας ελπίζουμε ότι δεν το έχεις στο ίδιο χώρο με τα java sparrow.
 
Πρέπει να είναι χτυπημένο, ειδάλλως δεν θα σε άφηνε καν να το πλησιάσεις.
Δώσε του κανέναν σπόρο γιατί γενικότερα είναι σποροφάγο πουλί και εάν μπορείς και είναι δυνατόν καμμιά πρωτείνη( σκουλήκι ). Μέχρι να μιλήσεις με την ορνιθολογική.
 
ειναι τριγωνι δεν εχει πουθενα αιματα; Τοτε μαλλον θαναι αρρωστο βαλτο σε απομερο μερος μακρια απτα δικα σου και σενα και εποικοινωνησε με καποιον ειδικο.. Το τρυγονι ειναι αγριο πουλι και ειναι πολυ δημοφιλες στο κυνηγι.. Το κυνιγανε πολυ γιαυτο παραξενευτικα που δεν ειχε αιματα...
 
Όταν σου έγραψα δεν είχα δει το περιστέρι-τρυγόνι όπως σωστά είπε ο Γιώργος.
Τώρα που το είδα είναι σίγουρα άρρωστο πεσμένη ουρά και πεσμένα φτερά (κρεμοφτέρουγο) συν ότι είναι ένα είδος άγριο (τρυγόνι) και δεν είχε το κουράγιο να σου φύγει.
 
Όταν σου έγραψα δεν είχα δει το περιστέρι-τρυγόνι όπως σωστά είπε ο Γιώργος.
Τώρα που το είδα είναι σίγουρα άρρωστο πεσμένη ουρά και πεσμένα φτερά (κρεμοφτέρουγο) συν ότι είναι ένα είδος άγριο (τρυγόνι) και δεν είχε το κουράγιο να σου φύγει.


Θα συμφωνήσω με τον Λάζαρο, παρατηρώ τις φωτογραφίες και όντως είναι πολύ πεσμένο το πουλί, μακρία απ'οτιδήποτε άλλο έχεις.
 
Το έχω στο μπαλκόνι! Μπορεί κάποιος απο θεσ/νίκη να μου πεί κανένα τηλ απο ειδικό?Μακρυά απο εμένα;τι μπορεί να πάθω;
 
αν εχεις δωστου ωμο κιμαδακι σε πολυ μικρες μεριδες και εχετο καπου σκοτεινα μεχρι να επικονωνησεις να ρθουνε απο το εκπαζ ή την ορνιθολογικη να το παρουν
 
δεν ξερω τι υπαρχει στην Θεσσαλονίκη, αλλα αν δεν μπορεσεις να το πας καπου.. Βαλτω στο κτελ και στειλτω βολο να το παρω να το παω στο κεντρο περιθαλψης εδω... Θα φοβιθει στο κτελ αλλα μηπως σωθει...
 
Σου εστειλα σε προσωπικο μηνυμα καποο τηλ για Θεσσαλονίκη,θα σε βοηθησει ισως ερθει να το παρει.:)
 
Με τη βοήθεια της Κατερίνας, την οποία την ευχαριστώ, καθώς και όλους εσάς για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας... Πήρα τηλέφωνο τα παιδιά (ΕΚΠΑΖ) και μίλησα με έναν Στέλιο, με τον οποίο έχω ραντεβού σε λίγο για να του δώσω το πουλί! Το οποίο πουλί αν και νοχελικό χτες σήμερα ηπιέ νερό και έφαγε...
 
Ωραια... Να του πεις να σε παρει τηλεφωνο μολις βρουν τι εχει τελικα και πως το αντιμετωπισαν.

Μπραβο σου για το ενδιαφερον που εδειξες.
 
Ευχαριστώ Φώτη! Αυτό εννοείται... Καλα εεεεεε... Τώρα το βλέπω το πουλί. Έχει ανεβάσει τα φτερά κανονικά και περπατάει... κανονικοτατα στο κλουβι! Είνια πολύ καλύτερα 360 μοίρες στροφή!
 
οταν το πουλακι θα ειναι πρωτα ο Θεος υγιες και θα επιστρεψει στη φυση θα καταλαβεις οτι θαναι πιο δικο σου και απο τα δικα σου 😉. Να σαι καλα φιλε μου που σταματησες τον δρομο σου γιαυτο
 
Back
Top