Γενικά Βρηκα ενα πουλακι που δεν μπορει να πεταξει

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος... Βρηκα ενα πουλακι, δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορει να πεταξει ομως τρεχει πολυ γρηγορα... Εχει καφε φτερα γκρι κοιλια και στο πανο μερος του κεφαλιου του εχει καφεκοκκινο χρωμα... Εχει μεγεθος καναρινιου και μαυρο λεπτο μα μακριο ραμφος... Τι πουλι ειναι; 😕;τι να του δωσω να φαει; 😕; Μακαρι να γινει καλα για να το ξανααφησω ελευθερο!
 
Βλέπεις να κρέμεται καμιά φτερούγα ή να είναι πληγωμένη; Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία του;
 
το εχω βαλει σε μια ζευγαρωστρα οταν πλησιαζω τρεχει πανω κατω και βαζει σαν αντισταση το ενα φτερο κατω... Πληγη με αιμα δεν εχει... Του εβα λα νερο ψωμακι και αυγοτροφη μηπως φαει κατι...
 
Δες τον καταλογο που σου δωσε ο παναγιωτης και πες μας! Εμενα σαν κοκκινολαιμης μου ακουγεται...
 
παρε τωρα τηλεφωνο στο 2421029328 (θα βρεις ατομο απο το σταθμο προστασιας αγριων ζωων και πουλιων στην νεα ιωνια και θα σου πουνε τι θα κανεις). Θα το αναλαβουν εκεινοι.
το κανονικο τηλεφωνο του σταθμου (για οσους ενδιαφερονται) ειναι 2421080483 αλλα δεν υπαρχει καποιος εκει αυτη τη στιγμη
 
Αγγελε αυτο που μπορεις να κανεις για να βοηθηθει το πουλακι ειναι να τηλεφωνησεις σε καποια οργανωση να το παραλαβει. Αυτοι ξερουν καλυτερα.

Δες λιγο εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-βοηθήσετε-ένα-τραυματισμένο-πουλί-πρώτες-βοήθειες.593/

Διευθύνσεις και τηλέφωνα επικοινωνίας με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία

Εχουνε ανθρωπους σε διαφορα μερη της χωρας και ισως το πουλακι ειναι τυχερο. 😉
 
δεν ειναι στη λιστα... Ευχαριστώ πολυ για το τηλ αυτο θα κανω... Θα σας πω νεα αυριο
 
Η περιγραφή σου δείχνει εντομοφάγο.
Πιθανόν είδος τρυποφράκτη-https://community.petbirds.gr/threads/Τρυποφράχτης-troglodytes-troglodytes.4078/
Αν & είναι αρκετά μικρότερα πουλιά σε μέγεθος, από καναρίνι.
Οπότε μέχρι να βρεις τι είναι,
καλό θα ήταν να έχει κανένα σκουληκάκι(ή κιμά) από κήπο,
όσο εύκολο είναι.
Ψωμί ίσως τσιμπήσει.
Νερό θα πρέπει να του δώσεις εσύ, σε πρώτη φάση.
Με μία μικρή πλαστική σύριγγα.
Καλό θα ήταν να είναι σε πιο περιορισμένο κλουβί,
εάν μπορείς τοποθέτησε χαρτόνια στο πλάι για να μην χτυπιέται.
Καλή επιτυχία.
 
Emena akougete san einai Sylvia atricapilla, Μαυροσκούφης

Kai afto einai Entomofage. Tote prepei na dinis ena mix gia entomofage poulia.
 

Συνημμένα

  • Moegrasmue-005.webp
    Moegrasmue-005.webp
    23,2 KB · Προβολές: 75
alexandre αυτο πρεπει να ειναι... Πηρα τηλ και το απογευμα θα το παω σε μια εθελοντρια... Κυκλοφωρω με μυγοσκοτοστρα:D... Ευχαριστώ πολυ ολα τα παιδια για τη βοηθια!
 
Μπράβο, ελπίζω να γίνει γρήγορα καλά το πουλάκι! Περιμένουμε νεότερα
 
σημερα εμαθα πως το πουλι ειχε χτηπιμενο το φτερο αλλα δεν το ειχε σπασει... Ειναι σχεδων σιγουρο πως θα γινει καλα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Μπράβο Αγγελε. Ευχάριστα νέα. Μακάρι να γίνει γρήγορα καλά και να πετάξει ελεύθερο:)
 
ο φτερωτος τραυματιας εχει ηδη αποκαταστησει την βλαβη του και καλως εχοντων των πραγματων μεσοβδομαδα απο τι εμαθα επιστρεφει στη φυση. Οπως και πολλα αλλα πουλακια που θα εχουν την τυχη να βρεθουνε σε χερια να τα φροντισουνε και να ενδιαφερθουνε για αυτα σαν του αγγελου.
φιλε μου σε ευχαριστουμε

το πουλακι ειναι αρσενικος "σταφιδοτσιροβακος"
 

Συνημμένα

  • 308640204_84605fdbee.webp
    308640204_84605fdbee.webp
    9,9 KB · Προβολές: 97
Πολυ ευχαριστα νεα. Μπραβο στον Αγγελο που εσωσε μια ζωη.
 
jk21... Εσεις κανατε το καλο στο πουλακι και οχι εγω... Νομιζω πως θα ηταν ενδιαφερον να μας γραψεις καπου λιγα πραγματα για το σταθμο τι κανετε εσεις κτλ ... αν μπορω να βοηθισω σε κατι εθελοντικα πχ να καθαρισω κανενα κλουβακι(δεν ξερω και πολλα)πειτε μου θα μου αρεσε πολυ... Καποια απογευματα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Back
Top