Γενικά Βρηκα κοκατιλ και σε αλλο πετ σοπ, τι λετε;

ηρακλης

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Γεια σασ γεια ακομα μια φορα σημερα πήγα σε αλλα 2 petshop το 1 μου ειπε οτι θα φέρει απο εβδομάδα κοκατιλ και το 2ρo ειχε 1 ζευγαρι κοκατιλ που το ειχε σε ξεχωριστο κλουβι απο τα υπολοιπα ο καταστηματαρχησ μου ειπε οτι ειναι ενος χρονου και πολυ ηρεμα τον ρωτησα μερικα πραγματα και τον ρωτησα αν εχει και κλουβια και m ειπε εχει ειδα και στο προσπεκτουσ πολυ ωραια κλουβακια και ανετα γεια να ζησουν 2 κοκατιλ αλλα με ειπε αν θελω να το εξημερωσω οτι πρεπει να παρω 1 μικρο πρωτα κλουβι γεια να μπορω να το κουμανταρω εκει μεσα... Δηλαδη να το πιανω να το ταιζω εκει μεσα κλπ... και γεια να του κοψω τον τσαμπουκα (αυτα ειναι ακριβωσ τα λογια που μου ειπε) ετσι εβγαλα μερικεσ φωτο να m πειτε και την δικη σασ γνωμη γεια τα κοκατιλ εμενα μου φανηκαν μια χαρουλα αλλα δυστυχωσ δεν ειμαι τοσο εμπειροσ ακομα γεια να καταλαβω
 

Συνημμένα

  • 14092009352.webp
    14092009352.webp
    63 KB · Προβολές: 105
  • 14092009353.webp
    14092009353.webp
    77,7 KB · Προβολές: 109
  • 14092009354.webp
    14092009354.webp
    79,6 KB · Προβολές: 101
διστιχοσ το ζευγαρι δεν το εβγαλα εβγαλα τα αλλα 3 βσκ τα 2 φενοντε γτ το 1 ιταν μαβρο και λιγο στεναχωρο σχεσι με τα αλλα 2 και γεια αυτο δεν το εβγαλα 😕
 
προσπαθησε να γραφεις με μικρους ελληνικους χαρακτηρες κ ολοκληρες τις λεξεις οπως ολοι μας για να μην μας βγενουν τα ματια κ ακομα δεν εχω καταλαβει η ερωτηση ποια ειναι θες να παρεις καποια απο τα πουλια που ειναι στις φωτογραφιες;
 
Ο

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 23:44 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 23:43 -

Και το Πετ στην σαρανταπορου που πηγες και αυτο που απο οτι καταλαβαινω ειναι αυτο το μικρο στον πεζοδρομο πανω πανω δεν ειναι και πολυ καλα κατα την δικη μου αποψη παντα!

Αυτο ειδικα στον πεζοδρομο ο τυπος ειναι ασχετος! Αλλα δεν μας νοιαζει αυτο στην τελικη!
Παντα να κοιτας τις ποτιστρες νερου, που οπως βλεπεις και στις φωτο ειναι χαλια!
Αυτο σημαινει οχι καλη υγιεινη!
Κοιτα το πουλι να ειναι ζωηρο χωρις εκρισσεις απο τα ρουθουνια η τα ματια, λαμπερο βλεμμα, λαμπερα φτερα, κολλημενα σφιχτα στο σωμα!

Θα κρατας παντα μια αποσταση απο την κλουβα για να το παρατηρεις πως συμπεριφερετε κανονικα!Γιατι οταν παμε κοντα ειναι ετσι κι αλλιως ζωηρο!

Αυτος για να πουλησει και να σου το παιξει και καλος συγχρονως, σου λεει οτι θελει μικρο κλουβι για να γινει ημερο!

Αν το πουλί θελησει να γινει ημερο θα το κανει σε οτι μεγεθος κλουβι και να το βαλεις!
Προτιμησε μεγαλο κλουβι(υπαρχουν καποια πολυ μεγαλα, σε πολυ οικονομικη τιμη 30ευρω)δες λιγο την γωνιτσα απο το δικο μου![x]
θα το αναγνωρισεις αν το δεις σε πετ!

Ο χρονος που θα χρειαστει να εξημερωθει ειναι αγνωστος, οπως και το ποσο θα εξημερωθει!

Αν θελεις ημερο πουλι περιμενε μηπως βρεις καποιο μωρο ταισμενο στο χερι!
 
εδω και μερες πσαχνω καπιο pet shop γεια να παρω 1 ιγιες cocatil αλλα δεν βρισκω κατι ιδιετερω γεια αυτο ανεβασα αυτες τις foto γεια να μου πιτε τι γνομισας
 
Κανε λιγο υπομονη και θα βρεις το σωστο κοκατιλακι, αν δεν σου εκανε καποιο απο αυτα που ηδη ειδες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
αυτο κανω ρε βασιλικη πσαχνω κατι που να με εντιποσιαση και να μοθ αρεσει!
 
εδω και μερες πσαχνω καπιο pet shop γεια να παρω 1 ιγιες cocatil αλλα δεν βρισκω κατι ιδιετερω γεια αυτο ανεβασα αυτες τις foto γεια να μου πιτε τι γνομισας



Ειναι δυσκολο για καποιον νομιζω απο τις φωτο να διακρινει αν ειναι υγιες η οχι!
Εδω πολλες φορες το παιρνουμε για υγιη και στο σπιτι μετα απο καιρο πεθαινει απο αρρωστια που ειχε στο πετ!

Εκτος απο θεμα γνωσης και εμπειριας ειναι και θεμα τυχης μερικες φορες!
 
Back
Top